Proč při přistání na mořské plošině vypadává živý přenos?
Myslím, že pro velkou část z vás je přistání prvního stupně nejoblíbenější části živého přenosu z nějakého startu SpaceX. Proto vždy zamrzí, když v případě přistání na plovoucí plošině (ASDS) vypadne video signál právě v okamžiku přistání. Proč k výpadku dochází? Dá se to nějak řešit?
Právě těmto otázkám se věnuje video ze skvělého kanálu Primal Space, od kterého jste na ElonX mohli nedávno vidět také video o kamerách, které SpaceX používá při svých živých přenosech, a pak video o přepravě Falconů po silnici.
Dnešní video jsme opět opatřili českými titulky. Překlad zajistil MagyG a korekturu Petr Melechin.
Shodou okolností jsem se skoro přesně před rokem této problematice věnoval v rubrice Otázky a komentáře. Reagoval jsem tehdy na příspěvek na Facebooku, podle kterého SpaceX přenos ukončuje záměrně, aby si nekazilo image. Překopíroval jsem svou tehdejší odpověď níže, jelikož mě pobavilo, jak moc odpovídá obsahu dnešního videa. Navíc uvádí na pravou míru jednu nepřesnost, která se ve videu objevila. SpaceX opravdu zveřejňuje videa z drtivé většiny pokusů o přistání, ale v některých případech k vydání nepřerušeného záznamu dosud nedošlo (např. právě BulgariaSat-1, kdy přistání prý bylo opravdu divoké).
Boris Guič (Facebook): (o výpadku signálu při živém přenosu z přistání BulgariaSat-1) Trochu to vypadá jako by někdo stál u tlačítka přerušit přenos – nevypadá-li to s tím přistáním dobře, tak si nebudeme kazit „PR“. Je to škoda, myslím že fandové by nějakou tu chybu odpustili. Jako technik si myslím, že přistání musí monitorovat alespoň 5 kamer, tak nechápu, proč to vypadává – chápu, že něco je pro účely SpaceX a něco pro širokou veřejnost. Já je z ničeho nepodezřívám, ze záběrů z přistání na pevninu jsem doteď unesený, jen jsem se setkal u lidí, kterým jsem to ukazoval, s okamžitým zábleskem nedůvěry. Taky se to nestalo poprvé. Já bych ten poslední manévr chtěl moc vidět – znamenalo by to pro mě, že mají to řízení opravdu skvěle fungující.
ElonX: Je potřeba si uvědomit, že plošina se nachází 600 kilometrů od pobřeží, což je pod horizontem, takže jediným způsobem, jak se dá připojit online a poskytnout živé záběry z plošiny, je pomocí satelitního připojení (mobilní nebo wifi signál zde samozřejmě není). U mise Iridium-2, která také přistávala na ASDS, problém se signálem z rakety nebyl, protože ASDS nebyla tak daleko od pobřeží, takže raketa mohla být při přistávání stále spojena s pozemní stanicí, které předávala video.
Jenže ASDS je obvykle zhruba dvakrát dál, takže spojení je možné jen přes satelit a k tomu potřebuje přímý a stabilní výhled na družici, což je neudržitelné, když se na plošinu řítí 50metrová raketa se zažehnutým motorem, což způsobuje vibrace satelitní paraboly a ztrátu signálu, dokud raketa nepřistane a vibrace nepominou.
Přijde mi, že SpaceX se vždy pokouší poskytnout co nejlepší záběry, ale ne vždy je možné získat něco kloudného živě. Ano, plošina je plná kamer, ale většina jen nahrává na lokální úložiště a není připojená k internetu (nicméně, i kdyby byly, tak by to ničemu pomohlo, protože by došlo ke ztrátě signálu popsané výše). V takových situacích však SpaceX v 95 % případů vydá video přistání zpětně, které je převzato z některé z offline kamer.
Přistání, z kterých nebylo zveřejněno kloudné video, bylo opravdu jen pár a ano, v těch případech, kdy video vydáno zpětně nebylo, tak bylo učiněno z PR důvodů (většinou šlo o nezdařená přistání), ale teď se bavíme o živém vysílání a jak říkám, tam to opravdu není tak, že by SpaceX mělo k dispozici živé záběry a rozhodlo se je selektivně pouštět do éteru, jen když se jim to hodí do krámu. Zaměstnanci SpaceX v řídícím středisku vidí úplně stejné záběry přistání jako diváci na internetu.
Na překladu dalších videí už pracujeme. A pokud chcete s překladem videí nebo psaním článků pomoct i vy, neváhejte se ozvat na email kontakt@elonx.cz. Hledáme překladatele a korektory pro český i slovenský jazyk. Oceníme jakoukoli pomoc!
Všechna otitulkovaná videa o SpaceX najdete zde, další pak také v sekci Videa.
Líbí se vám naše články a přeložená videa? Chodíte na ElonX rádi a chtěli byste, aby web zůstal bez reklam a redakce mohla nadále vydávat kvalitní obsah? Vyjádřete svou podporu a spokojenost pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už web podpořili. Děkuji za přízeň!
- Mise Starlink 6-61 - 2. 10. 2024
- Mise Starlink 11-2 - 1. 10. 2024
- Crew Dragon nyní může v případě selhání padáků zachránit astronauty pomocí svých motorů SuperDraco - 28. 9. 2024
Navíc je zde i kamera na přistávacím stupni, která přenáší během reentry zážehu a velké části letu před ním i po něm – proč při přistání najednou nemůže? Vibracemi to asi nebude, to by signál nejspíše vypadl už při tom zážehu.
Viz toto přeložené video: https://www.elonx.cz/proc-pri-pristani-na-morske-plosine-vypadava-signal/
Boban
nejsem si jist, ale ty výtokové plynu budou zatraceně horké – a minimálně částečně ionizované. Pro radiové vlny se chovají jako vodivý materiál, případně jako čočky, které radiové vlny rozptylují. Konec konců, i přistávající lodě díky žhavým plynům ztrácely spojení.
Napadaj mne dvě možnosti: optika položená do moře – plavající po hladině nebo pod hladinou. nebo wifi a všesměr. Obojí by mělo ustát houpání. Otázkou je, zda to stojí za to a je to tolik potřeba řešit.
Když už by to mělo být odolné rušení od rakety, tak snad by šlo použít delší vlny a nějaké rozumné kódování?
Ze zrovna SpaceX by melo problem se stabilizovanou plosinou pro vysilac?
Evidentně nechápete oč zde běží, zkusím nápovědu. Rychlost výtokových plynů je kolem 3000m/s, určitě jste zažil vítr o rychlosti 100x nižší a tak asi pochopíte, že nelze srovnávat.
Co treba na lod pridelat dron, ktery bude letat v okoli lode v dobe pristani, a ktery muze nerusene posilat zaznam, ktery zaznamena?
Tak on tam dron už lítá tak jako tak, viz záběry. Já spíš nechápu, že to neposílají přes tu doprovodnou loď, ta kotví jen pár kilometrů daleko, takže přímá viditelnost a z ní pak bez problémů již nahoru.
Co vím, dron se používá jen když se letí pro NASA. Tehdy NASA poskytuje svůj vlastní. Vůbec si neuvědomuju, že bych viděl záběry ze vzduchu v případě jakékoliv jiné mise, než CRS.
S druhou námitkou naprosto souhlas, Mám na to ale vysvětlení, prostě tyto záběry pro ně nejsou priorita. Dokonce jim to možná vyhovuje, že tuto fázi nevidí pořádně konkurence, tedy s vyjímkou CRS-8.
U těch NASA misí to je malé letadlo, ne dron.