Proč SpaceX dostalo za bezpečnostní prověrku NASA 5 milionů dolarů a Boeing nic?

AKTUALIZACE (7. 2. 2020): NASA přehodnotila rozhodnutí neprovádět prověrku Boeingu následkem vážných softwarových chyb objevených během nepilotované testovací mise lodi Starliner. Podrobná prověrka tedy nakonec provedena bude.

Před rokem jsme informovali o tom, že NASA chystala bezpečnostní prověrku SpaceX a Boeingu s cílem přezkoumat pracovní kulturu těchto firem a zajistit, aby společnosti nebyly náchylné k nehodám, které by mohly vést ke smrti astronautů způsobené nedostatečně bezpečným pracovním prostředím, stresem, přepracováním apod. Tuto prověrku prý částečně vyvolal rozhovor s Elonem Muskem, při kterém kouřil marihuanu, ale v plánu byla už předtím. Prověrka měla jít hodně do hloubky, ale v průběhu letošního roku jsme o ní nic neslyšeli.

Elon Musk s jointem během natáčení podcastu Joea Rogana

To se nyní změnilo, neboť vyšlo najevo, že prověrka se chýlí ke konci, avšak neobešla se kontroverze. Jelikož prověrka měla být velmi zevrubná a časově náročná, NASA se domluvila se SpaceX na úpravě stávajícího kontraktu na vývoj a provoz Crew Dragonu, který původně nepočítal s takovouto bezpečnostní kontrolou. Ta údajně zahrnovala stovky rozhovorů se zaměstnanci, školení ohledně udržování pracovního prostředí bez drog a alkoholu a další činnosti. NASA se tedy rozhodla SpaceX za provedení prověrky zaplatit 5 milionů dolarů. Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell pak nedávno prohlásila, že prověrka už je skoro hotová a výsledky jsou velice pozitivní.

Lodě SpaceX Crew Dragon a Boeing CST-100 Starlier (Autor: Michael Stillwell)

Boeing za svou prověrku nedostal zaplaceno nic, což si někteří vyložili jako nadržování SpaceX nebo možná ústupek ze strany Boeingu ve snaze vyhnout se srovnávání obou firem (Boeing dostal za loď Starliner 4,2 miliard dolarů, zatímco SpaceX za Crew Dragon jen 2,6 miliard). Realita však je prostší – Boeing si totiž za provedení stejné prověrky řekl o 25 milionů dolarů. To už však NASA přišlo nepřijatelné, a tak se nakonec rozhodla nezaplatit nic a spokojit se v případě Boeingu s výrazně menší kontrolou ve formě papírového auditu a omezeného počtu rozhovorů s pracovníky. Asi budete souhlasit, když řeknu, že přínos takto povrchní prověrky nejspíš bude dost diskutabilní.

Někdo může argumentovat tím, že prověrku vyvolaly činy Elona Muska, a tak by mělo být pracovní prostředí ve SpaceX zkoumáno podrobněji, avšak podle NASA byly tyto prověrky pracovního prostředí u obou firem v plánu už předtím.

Zdroj: The Washington Post, Politico
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

89 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře