Prototyp kosmické lodi Starship byl přepraven na rampu, kde brzy absolvuje statický zážeh

Kompletně smontovaný Starhopper v lednu 2019 (Foto: Elon Musk)

Pravděpodobně jste zaznamenali, že SpaceX už od konce minulého roku v jižním Texasu staví experimentální prototyp kosmické lodi Starship. Poprvé jsme o něm informovali těsně před Vánoci a od té doby situaci neustále sledujeme. Dnes si krátce shrneme, co se s prototypem neoficiálně přezdívaným Starhopper v posledních měsících dělo a co jej brzy čeká.

Stručná historie stavby prototypu:

  • Na konci prosince 2018 začala v jižním Texasu vznikat ocelová konstrukce neznámého účelu. Elon Musk poté vysvětlil, že jde o experimentální prototyp kosmické lodi Starship, který bude vybaven třemi Raptory a bude provádět krátké zkušební lety.
  • 11. ledna 2019 byl prototyp kompletně smontován, avšak jednalo se jen o velmi hrubou konstrukci bez funkčních motorů, nádrží apod.
  • Následně byl prototyp opět rozmontován na dvě poloviny a začala příprava „vnitřností“
  • Na konci ledna silný vítr zničil nedostatečně ukotvenou horní polovinu prototypu
  • V následujících týdnech pokračovaly přípravy spodní poloviny – instalace nádrží, kabeláže, potrubí, zpevnění nohou apod.
  • Na začátku března začali pracovníci vyrábět zcela novou horní polovinu, která nahradí tu, kterou poničil vítr

(Fotky a podrobnější rozpis jednotlivých událostí najdete v průběžně aktualizovaném článku Přípravy prototypu Starship.)

Tím jsme se dostali do současnosti, kdy došlo k dalšímu velkému pokroku. Dne 8. března totiž byla spodní polovina prototypu převezena na startovní rampu vzdálenou 3,3 km od místa, kde byl Starhopper montován. Rampa byla připravována na zkušební lety prototypu souběžně s jeho výrobou. Na nejnovějších snímcích z rampy je možné vidět betonovou plochu, nádrže na pohonné hmoty, potrubí pro jejich rozvod, a také jakýsi val, který by mohl sloužit jako ochrana před spalinami z motorů:

Mapka vesmírného střediska SpaceX u texaské Boca Chica Village (Autor: Pavel Vantuch)

Starhopper byl přepraven pomocí speciálních kolových transportérů Roll-Lift. Montáž horní poloviny prototypu pokračuje na původním místě a po dokončení bude konstrukce pravděpodobně přepravena na rampu stejným způsobem.

Převoz prototypu na rampu by se mohl jevit jako předčasný, ale Elon Musk následně vysvětlil, že první Raptor pro Starhopper je momentálně na cestě a nainstalován bude už příští týden. Motor tedy bude namontován na prototyp přímo na rampě, načež má podle mluvčího SpaceX Jamese Gleesona proběhnout statický zážeh:

SpaceX zkontroluje nově nainstalovanou pozemní techniku a v následujících dnech provede krátký statický zážeh. Prototyp je sice navržen pro suborbitální skoky a bude poháněn motorem Raptor, ale během úvodního testování bude přivázán k zemi.

Na základě tohoto prohlášení a Muskova tweetu o Raptoru, který je na cestě, se nabízí několik otázek:

  • O který Raptor se jedná? Je to ten první, co byl poničen při testování v McGregoru, nebo nově vyrobený exemplář?
  • Pokud jde o nový Raptor, prošel/projde motor McGregorem, nebo bude poprvé testován rovnou na Starhopperu?
  • Pokud bude Starhopper při statickém zážehu ukotven, potřebuje vůbec horní polovinu, která v podstatě plní jen funkci aerodynamického krytu?
  • Budou zkoušky prototypu probíhat zatím jen s jedním Raptorem?

Osobně si myslím, že první zkoušky budou prováděny jen s jedním motorem a ukotvený Starhopper se při nich vznese jen do výšky pár metrů. Podobně začínal také experimentální Grasshopper, s kterým SpaceX před lety testovalo přistávání prvních stupňů Falconu 9. Horní polovina Starhopperu zatím není důležitá, takže asi bude nainstalována až později stejně jako další dva Raptory, které budou potřeba až pro lety do větších výšek (současná povolenka umožňuje maximálně 5 km).
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

46 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře