Elon vyšle svou Teslu k Marsu: Odpovědi na časté otázky

Tesla Roadster během uzavírání do aerodynamického krytu (Foto: SpaceX)

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy, jejíž premiéra je momentálně plánována na leden 2018, ponese místo obvyklého závaží jeho vlastní elektromobil Tesla Roadster. Vůz bude vyslán do vesmíru, kde nejspíš stráví miliony let. Oznámení vyvolalo řadu otázek a také mylných informací, a tak jsem sepsal ty nejčastěji kladené otázky a pokusil se na ně odpovědět, aby v tom byl pořádek.

O co že vlastně jde?

Společnost SpaceX se rozhodla, že při demonstrační misi své nové rakety Falcon Heavy do vesmíru vynese místo závaží elektromobil Tesla Roadster, kterému bude během letu hrát z reproduktorů písnička Space Oddity. Auto pak v kosmu stráví miliony let. Podrobněji jsem o všem informoval v samostatném článku.

Není to celé jen vtip?

Překvapivě není. Web The Verge sice krátce po Muskově oznámení informoval, že Elon Musk si celou záležitost vymyslel, ale následně řada zaměstnanců SpaceX potvrdila, že se nejedná vtip. V případě The Verge tedy nejspíš šlo o nějaké nedorozumění, nebo dokonce záměrný trolling ze strany Elona Muska.

Reálnost celého projektu pak potvrdily nedávno zveřejněné fotky z příprav Roadsteru pro jeho let do vesmíru. Snímky ukazují vůz na speciálním stojanu připevněný k běžnému adaptéru, kterým se náklad připojuje k hornímu stupni raket Falcon. V pozadí je vidět obří aerodynamický kryt Falconu Heavy, který bude náklad chránit při stoupání atmosférou.

Co je Falcon Heavy?

Falcon Heavy je nová raketa, kterou SpaceX vyvíjí už několik let. Jedná se o nejsilnější raketu současnosti, avšak Falcon Heavy ještě nikdy neletěl. Vzhledem k tomu, že raketa zatím není ozkoušená, je potřeba provést demonstrační let, při kterém SpaceX ověří, že vše funguje, jak má. Tato demonstrační mise je plánována na leden 2018 a právě na ní poletí Tesla Roadster jako hlavní náklad. Více informací o Falconu Heavy.

Falcon Heavy v HIFu na Canaveral v prosinci 2017 (Foto: SpaceX)

Co je Tesla Roadster?

Tesla Roadster je sportovní elektromobil, který v letech 2008–2012 vyráběla automobilka Tesla Motors. Exemplář, který se vydá do vesmíru, je ze soukromé sbírky Elona Muska, který šéfuje jak společnosti Tesla, tak i SpaceX. Roadster byl jednou z prvních vlaštovek, která nastartovala současný trend elektrifikace automobilového průmyslu.

Elon Musk a Tesla Roadster (Foto: AP)

Proč to SpaceX dělá?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že SpaceX Teslu nevynáší do vesmíru na úkor nějakého užitečného nákladu (viz níže). V úvahu připadaly v podstatě jen dvě možnosti – buď na raketu posadit závaží ve formě betonových či ocelových bloků, jak se běžně dělá u testovacích letů ostatních raket, nebo to trochu ozvláštnit a vymyslet nějakou “blbůstku”, která by SpaceX moc nestála a u které nebude vadit, když v případě selhání rakety vybuchne.

Elon Musk je šoumen, který si nechtěl nechat ujít takovouhle příležitost k vyvolání senzace a zaujmutí médií i širší veřejnosti. A evidentně mu to vychází – raketa ještě ani nevyjela z hangáru a média už teď spokojeně informují o dalším šíleném nápadu Elona Muska, který se rozhodl “vyslat svou Teslu na Mars”. Je to zkrátka dobré PR jak pro SpaceX, tak pro Teslu. A pokud všechno to haló vyvolá u některých lidí zájem o kosmonautiku či vědu, tak jedině dobře, ne?

Kam vlastně Tesla poletí?

Elon Musk v původním oznámení prohlásil, že Tesla bude vyslána na oběžnou dráhu Marsu, ale později se ukázalo, že se jednalo o nepřesné sdělení. Tesla bude vyslána na heliocentrickou orbitu, jež bude v nejvzdálenějším bodě dosahovat až na vzdálenost Marsu. Jinými slovy, Tesla bude obíhat po elipse kolem Slunce a v určitých chvílích bude od Slunce stejně daleko jako Mars, avšak reálně se k němu pravděpodobně ani nepřiblíží, natož aby Mars obíhala. Dostat se přímo na oběžnou dráhu Rudé planety je dost náročný manévr, kterého tato mise nebude schopna.

Proč SpaceX třeba neposlalo Dragon kolem Měsíce?

SpaceX potřebuje Falcon Heavy certifikovat pro mise pro americké letectvo, k čemuž je nutné během demonstrační mise otestovat také odhození aerodynamického krytu. Dragon klasický kryt nepotřebuje, takže létá bez něj. Dragon je navíc velmi drahý a pokud by měl být během celé mise funkční a vrátit se na Zemi, představovalo by to další náklady v milionech dolarů.

Nicméně oblet Dragonu s posádkou kolem Měsíce SpaceX do budoucna opravdu plánuje.

Skafandr pro posádku s Crew Dragonem v pozadí (Foto: SpaceX)

Proč raketa nenese nějakou vědeckou družici či jiný užitečný náklad?

První start nového typu rakety vždy obnáší určité riziko, že se něco pokazí. Sám Elon Musk dopředu varoval, že demonstrační mise Falconu Heavy může selhat, neboť ne všechno se dá dopředu nasimulovat a otestovat. Riziko selhání je tedy vyšší než u normální ozkoušené rakety. A vzhledem k tomu, že funkční družice jsou velmi drahé a výroba obvykle trvá dlouho, málokdo by byl ochotný takový drahocenný náklad na Falcon Heavy umístit. A i kdyby to někdo chtěl risknout, pro SpaceX je z hlediska PR nejspíš lepší, aby takovou nabídku odmítlo.

V očích veřejnosti vypadá lépe, když v případě nehody dojde ke zničení Elonovy Tesly, než když NASA nebo nějaká univerzita přijde o družici. Veřejnost a média už totiž tolik nezajímá, že zákazník byl dopředu obeznámen s potenciálními riziky a byl ochoten je podstoupit.

Výhodou také je, že SpaceX nemůže nikdo nařknout z plýtvání penězi, neboť Tesla patří Muskovi a může si s ní tedy dělat, co se mu zachce.

Budou na Tesle kamery?

Záběry z druhého stupně na satelity společnosti Iridium před oddělením od rakety

Nevím, jestli budou nějaké kamery přímo na Tesle nebo v ní, ale nějakých záběrů na automobil se během živého přenosu jistě dočkáme. Minimálně z kamer na druhém stupni, které nám při běžných startech poskytují záběry na odhození aerodynamického krytu či vypuštění satelitu.

Bude vůz nějak upravený?

Osobně si myslím, že ano. Otázka je, do jaké míry. Předpokládám, že SpaceX odmontuje součástky, které by mohly potenciálně způsobit problémy při silných vibrací či ve vakuu, a tak ohrozit celý start. Zároveň bych si tipl, že vůz bude všemožně zpěvněn, aby pohyblivé díly nezpůsobily potíže. Například dveře by mohly být přivařeny, aby se za letu nemohly otevřít.

Dočkáme se fotek Marsu nebo videa z putování Tesly hlubokým vesmírem?

Téměř určitě ne. Na základě fotek výše je evidentní, že auto není upraveno tak, aby mohlo fungovat jako vesmírná sonda – nebude schopno provádět korekci vlastní trajektorie a zároveň nebude disponovat solárními panely a komunikační technikou, která by umožnila například přenos fotek či videa. Takové úpravy by byly extrémně náročné a drahé. Tesla tedy nejspíš bude zcela pasivní.

Odpojí se Tesla od druhého stupně?

Řekl bych, že ne. Není k tomu moc důvod. Navíc, když zůstane Tesla připojena k druhému stupni, tak ten může až několik hodin zajišťovat komunikaci se Zemí a poskytovat živé záběry až do doby, než u něj dojde k zamrznutí paliva či vybití baterií.

Jaká verze Space Oddity bude hrát?

Píseň Space Oddity má několik verzí, ale jako nejrelevantnější se mi jeví dvě. Původní verze od Davida Bowieho a cover verze od kanadského astronauta Chrise Hadfielda, kterou nahrál během pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici:

Ve vakuu se zvuk nešíří, jak písničku uslyšíme?

Dobrá otázka, na kterou jsem nenašel přesvědčivou odpověď. Je možné, že písničku uslyšíme jen před startem díky kamerám v Tesle nebo aerodynamickém krytu a po startu postupně utichne. Existuje určitě nějaké složitější technické řešení, které by umožnilo poslech i v pozdějších fázích letu, ale pochybuji, že něco takového bude SpaceX stát za námahu.

Otázkou také zůstává, jak bude vlastně zajištěn přísun elektrické energie do autorádia.

Ponese Falcon Heavy kromě Tesly ještě něco dalšího?

Obálka knihy Stopařův průvodce Galaxií

Ano, tipuji, že ponese řadu různých drobností, přičemž o některých z nich se možná ani nikdy nedozvíme. Elon Musk však už potvrdil, že Tesla bude mít v přihrádce výtisk knihy Stopařův průvodce Galaxií od Douglase Adamse a ručník s násem “Nepropadejte panice”, který odkazuje na tuto populární knihu. Musk zároveň naznačil, že by se do vesmíru mohl vydat i sci-fi román Nadace od Isaaca Asimova.

Předpokládám, že se časem dozvíme o dalších předmětech, které se vypraví na tuto epickou cestu kosmem.

Má SpaceX na něco takového povolení? Co riziko vesmírného smetí a kontaminace Marsu?

Jessica Jensen ze SpaceX se během tiskové konference během mise CRS-13 vyjádřila, že společnost se bude řídit všemi relevantními regulacemi, bude mít všechna nutná povolení apod.

Vesmírné smetí představuje problém hlavně na oběžné dráze Země, kde ohrožuje naše družice nebo Mezinárodní vesmírnou stanici. Tesla však míří na oběžnou dráhu kolem Slunce, takže v tomto ohledu riziko představovat nebude. V případě nehody ještě na orbitě Země by vzniklé trosky samozřejmě dočasně přispěly k problému vesmírného smetí, ale toto riziko existuje u každého startu, ať už s Teslou, nebo bez ní, takže to není moc relevantní. A jestli někdo považuje jednu poletující Teslu za znečišťování vesmíru, tak si možná neuvědomuje, jak neskutečně obrovský a prázdný vesmír je. 🙂

Kontaminace Marsu životem ze Země se také není třeba obávat, neboť Tesla přímo na Mars nemíří. Navíc vzhledem k tomu, že nebude disponovat komunikačními systémy či manévrovacími motory, SpaceX by s ní Mars netrefilo, i kdyby chtělo. Srážka Tesly s Marsem je zkrátka v dohledné době (v řádech tisícovek let) prakticky vyloučena. Stejně nepravděpodobná je srážka se Zemí.

Když si pro tu Teslu doletím, můžu si ji nechat?

Ano. 🙂
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

33 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře