SpaceX vyrábí 6 satelitů pro Starlink denně, služba má být levnější než konkurenční OneWeb

Aerodynamický kryt Falconu 9 před startem mise Starlink v1-1 (Foto: SpaceX)

Elon Musk a Jonathan Hofeller ze SpaceX se v březnu zúčastnili dvou konferencí, na kterých mluvili o Starlinku. Díky tomu jsme se dozvěděli několik novinek a aktuálních informací o tom, jak probíhá výroba satelitů pro tuto internetovou konstelaci SpaceX a jak si nabízené služby povedou ve srovnání s konkurenčním OneWebem. Dále se objevily nové informace ohledně financování tohoto projektu a také spolupráci s americkou armádou.

Elon Musk poskytl rozhovor na vojenské konferenci Air Warfare Symposium 2020, při kterém přišla řeč mimo jiné na Starlink. Musk vysvětlil, že při návrhu satelitů bylo důležité už od začátku skloubit procesy návrhu i výroby. Satelity totiž bylo potřeba vyvinou co nejrychleji a zároveň bylo nutné, aby je bylo možné vyrábět ve velkém počtu a co nejlevněji. Ve výsledku to znamenalo, že výrobní linka byla spuštěna ještě před finalizací návrhu satelitu. SpaceX tedy zpočátku vyrábělo satelity, o kterých už v té době vědělo, že jsou nesprávně navrženy. Bylo to ale prý potřeba, protože před zahájením výroby je mnohdy obtížné správně odhadnout, které komponenty budou náročné na výrobu.

Satelity podle Muska během vývoje prošly mnoha designovými iteracemi, což vedlo ke snížení výrobních nákladů, které mají nadále klesat díky dalším postupným vylepšením. Dnes už je výroba satelitů pro Starlink ustálená a podle Muska probíhá dobře. SpaceX aktuálně vyrábí 6 satelitů denně, a tak je SpaceX prý ani nestíhá vynášet. Pro rychlejší vynášení satelitů proto bude potřeba Starship. Ta by měla být schopná vynést stovky družic najednou, avšak za nižší cenu než současný Falcon 9.

V posledních týdnech se také objevilo pár novinek ohledně financí SpaceX. Investiční banka Morgan Stanley odhaduje, že dokončení sítě Starlink čítající 12 000 satelitů bude během následujících 5 let stát 10–15 miliard dolarů. To zhruba odpovídá dřívějšímu odhadu 10 miliard od prezidentky SpaceX Gwynne Shotwell. Společnost momentálně Starlink financuje v podstatě ze svého, ale rozhodně se nebrání získání kapitálu dalšími způsoby. SpaceX aktuálně prodalo akcie v hodnotě 500 milionů dolarů (původně plánovalo získat jen 250 milionů). CNBC však uvádí, že tyto peníze nejsou primárně pro Starlink.

Dalším zdrojem financí by mohly být federální dotace ve výši 16 miliard dolarů, které americká vláda plánuje během následujících 10 let investovat do rozvoje připojení k internetu ve venkovských oblastech Spojených států. O dotace se však momentálně nemohou ucházet společnosti nabízející satelitní internet, který je tradičně pomalý a má vysokou latenci. Starlink však má být z hlediska odezvy a přenosové rychlosti úplně jinde, a tak SpaceX lobbuje za změnu, aby se mohlo se Starlink o dotace ucházet. Proti tomu však pochopitelně protestují tradiční poskytovatelé pozemního internetu.

Další možností, jak získat kapitál, je Starlink osamostatnit a vstoupit s ním na veřejnou burzu akcií. O tom jsme už před časem informovali, avšak Elon Musk aktuálně potvrdil, že k tomu rozhodně nedojde v dohledné době. SpaceX se prý musí momentálně musí soustředit hlavně na to, aby Starlink fungoval, takže na nějakou burzu zatím není ani pomyšlení. Některá média nesprávně informovala, že Musk zcela zavrhl potenciální osamostatnění Starlinku, ale šlo o nepochopení Muskových slov, což později potvrdila i Gwynne Shotwell. Podle Muska je teď hlavní prioritou vyhnout se osudu ostatních projektů internetových konstelací, které v minulosti všechny zkrachovaly, i když některé z nich se z toho nakonec dokázaly nějakým způsobem zotavit (např. Iridium, Orbcomm nebo Globalstar).

Neoficiální vizualizace satelitů Starlink (Autor: AstroReeseW / Twitter)

SpaceX má momentálně tržní hodnotu 36 miliard dolarů a Morgan Stanley odhaduje, že díky Starlinku by mohla hodnota časem vystoupat až na 120 miliard dolarů. Je však potřeba překonat několik překážek, mezi které patří například pozemní terminály, tedy zařízení používaná pro připojení k satelitům ze země. K terminálům se aktuálně vyjádřila konkurenční společnost OneWeb, která plánuje nabízet podobné služby jako Starlink. OneWeb očekává, že uživatelský terminál bude nabízet za 1000–1500 dolarů. Elon Musk však v minulosti prohlásil, že cílem SpaceX je nabízet terminály za zhruba 200 dolarů, což mnozí považují za nedosažitelné.

Jonathan Hofeller ze SpaceX na nedávné konferenci Satellite 2020 vysvětlil, že jelikož si firma terminály vyrábí sama, bude je schopná nabízet za velmi nízkou cenu. Blíže sice cenu neupřesnil, ale dodal, že SpaceX velice dobře ví, že cena je klíčová pro úspěch celého projektu. Z dřívějška víme, že SpaceX momentálně vyrábí terminály v malém počtu a vypadají jako UFO na tyčce. Na otázku ohledně ceny, za kterou budou nabízeny služby Starlinku, Hofeller odpověděl: „Jakoukoli cenu oznámí OneWeb, naše bude nižší.“ Rivalita mezi těmito dvěma společnostmi tedy evidentně pokračuje dál.

SpaceX má také kontrakt s armádou, s níž testuje využití Starlinku pro vojenské účely. Na 8. dubna se chystá velké vojenské cvičení, během kterého se bude mimo jiné testovat komunikace pomocí sítě Starlink. Další informace najdete na webu Armádní noviny. Americká armáda dále chce provádět experimenty se satelity Starlinku a OneWebu, které by pro armádu mohly zajišťovat komunikaci v polárních regionech, kde je momentálně komunikace problematická.

Petr MelechinMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře