SpaceX získalo 885 milionů dolarů na připojení více než 500 000 amerických domácností k internetu

SpaceX dosáhlo velkého úspěchu pro svou satelitní konstelaci Starlink. Firma totiž získala v rámci aukce Federální komunikační komise nemalé peníze pro připojení stovek tisíc domácností v USA. Tímto se tato americká federální instituce stává doslova prvním velkým a stálým zákazníkem, který našel uplatnění pro síť Starlink.

SpaceX už nějakou dobu obrací svou pozornost na všechny strany při hledání možností financování, budování a použití své konstelace Starlink. Jednoznačným cílem je, ostatně tak jako každé jiné firmy, získat dodatečné finanční prostředky, které by SpaceX mohlo použít. Pokud je navíc možné získat prostředky takové, které by umožnily rozvíjet podnikání směrem, kterým firma napíná většinu svých sil, tím rozhodně lépe. Stavba a vynáška družic Starlink totiž není rozhodně levnou záležitostí i při režijních cenách, které firma sama sobě účtuje.

Neoficiální render družice Starlink na oběžné dráze Země (Autor: @ErcXspace)

Primárním účelem sítě Starlink je sice poskytnout internetové připojení místům, kde jsou jakékoliv jiné možnosti velice obtížně dostupné, ale pokud by bylo možno nabídnout přenosovou kapacitu sítě Starlink i dalším zákazníkům, SpaceX určitě v tomto bodě nezaváhá. Už v loňském roce začaly první armádní testy, které zkoumaly přenosové možnosti sítě a tyto testy pokračují i v letošním roce. Další (a poměrně neobvyklou) možností armádního použití sítě Starlink je využít signály družic jako velmi obtížně rušitelný a přitom přesný a nízkonákladový navigační systém.

Všechny tyto možnosti vedlejšího použití družic Starlink jsou sice zajímavé a mohou být příjemným finančním bonusem pro SpaceX, v první řadě však chce firma vystupovat jako poskytovatel internetového připojení. Firma už několik měsíců provádí veřejné beta testování svých služeb, za které si účtuje měsíčně 99 dolarů a dalších 499 dolarů zaplatí uživatel za zakoupení terminálu, antény a routeru. A přestože mají poplatky od jednotlivých zákazníků být vlastně tím hlavním a cílovým zdrojem firemních příjmů, už několik měsíců mělo SpaceX v hledáčku další zdroj financování.

Satelitní anténa Starlink (Foto: Nickolas Friedrich)

Federální komunikační komise (FCC) plánovala provést koncem roku reverzní aukci, při které by během 10 let ve dvou fázích rozdělila mezi účastníky aukce dotace v celkové výši 20,4 miliard amerických dolarů (16 miliard v první a 4,4 miliardy ve fázi druhé). Tyto peníze mají sloužit k zajištění internetového připojení pro americké obyvatele na venkově a v dalších oblastech, kde je v současnosti velmi špatné připojení k internetu. Původní pravidla nedovolovala účast satelitním společnostem, ale na základě změny pravidel, za kterou mimo jiné lobbovalo i SpaceX, byla pravidla změněna a SpaceX se akce zúčastnilo. Nemohlo se sice přihlásit do kategorie nejvyšší, kde byla podmínkou rychlost 1 Gb/s pro download a 500 Mb/s pro upload, ale firma Elona Muska se přihlásila alespoň do kategorie nižší s maximální rychlostí připojení do 100 Mb/s. V říjnu bylo vybráno celkem 386 společností, které se kvalifikovaly a mohly se tak zúčastnit aukce.

V pondělí 7. prosince byly zveřejněny výsledky první fáze, kdy bylo oznámeno, že celkem 180 společností a konsorcií získalo v součtu 9,23 miliard dolarů, aby jejich prostřednictvím mohlo připojit k internetu celkem 5,2 milionů domácností na území 49 států USA. Průměrná federální dotace na připojení jedné domácnosti tak dosáhla hodnoty 1768 dolarů. Až 99,7% vítězných lokací by podle výsledků mělo získat rychlost alespoň 100 Mb/s a 85 % lokací získá internetové připojení ještě o řád lepší. Pokud se ptáte, kde skončily zbývající peníze, tedy 6,8 miliardy, které měly být původně součástí fáze 1, odpověď je prostá, budou rozděleny ve fázi 2.

Největším vítězem z hlediska peněz se v rámci aukce stala firma LTD Broadband, která získala celkem 1,3 miliardu dolarů na připojení 528 000 lokací v rámci 15 států unie. Dalšími v pořadí je potom společnost Charter Communications, která na zajistění internetového připojení pro víc než 1 milion lokací ve 24 státech obdržela celkem 1,22 miliardy dolarů. Třetí firmou pak je Rural Electric Cooperative Consortium, která na připojení 618 000 míst ve 22 státech USA dostane celkem 1,1 miliardy dolarů.

Deset nejúspěšnějších uchazečů reverzní aukce FCC (Zdroj: Light Reading)

Co se týče SpaceX, rozhodně si v této aukci nepřišlo na malé peníze. Získalo při ní celkem 885 milionů dolarů, které bude moci použít pro připojení 642 000 míst v 35 státech USA. Nejedná se samozřejmě o žádnou závratnou částku. Tyto miliony dolarů budou uvolňovány měsíčně během deseti let, takže průměrně získá SpaceX každý rok pouhých 88,5 milionů dolarů. Zajímavé srovnání však zmiňuje server Business Insider – pro financování projektu Starlink potřebuje SpaceX každý rok získat přibližně 2 miliardy dolarů od investorů. Dále pak uvádí, že aby SpaceX přestalo být v rámci projektu Starlink ztrátové, potřebuje získat alespoň 3 miliony zákazníků. Když si tento počet srovnáte s údajem, kolik domácností se SpaceX zavázalo v rámci aukce připojit, vyjde vám, že díky ní získá celkem 21,4 % potřebného množství uživatelů. Nutno však dodat, že jde jen o spekulace, jelikož nikdo přesně neví, jaké má SpaceX náklady na výstavbu a provoz sítě Starlink.

Satelitní anténa Starlink v přírodě (Autor: Wondering-coder)

Mimochodem, získané peníze mají již teď určené směřování. Kupříkladu, pro připojení uživatelů ve státě Washington získala firma 80,38 milionů, které použije pro připojení více než 52 000 domácností, v Montaně půjde o 72,72 milionů pro 29 500 lokací atd. SpaceX také nezíská okamžitý přístup ke všem získaným financím. Každý vítězný uchazeč si musí s FCC vyjasnit své následující kroky, včetně vyplnění dalších žádostí, které mají být podány do 7. června, a přitom musí stále dodržovat všechny termíny, jinak riskuje ztrátu dotací a placení pokut. Na zahájení služeb pak bude mít každý vítěz celkem 6 let. Starlink je stále ještě na začátku dlouhé cesty a SpaceX musí v následujících letech prokázat, že dokáže připojit desítky až stovky tisíc nových uživatelů. Zároveň bude muset ukázat, že i při vysokém počtu uživatelů bude připojení k internetu spolehlivé a rychlé. SpaceX navíc nemá zkušenosti s maloobchodem nebo poskytováním zákaznické podpory, takže bude zajímavé sledovat, jak se s těmito novými aspekty vlastního podnikání vypořádá.

Mapa výsledků aukce FCC. Zelené oblasti USA jsou ty, které získají připojení s gigabitovou rychlostí a červené budou mít rychlosti 100/20 Mbps. (Zdroj: FCC)

Výsledek aukce je pro SpaceX výrazným vítězstvím, protože někteří analytici předpokládali, že satelitní firmy v rámci této aukce nezískají ani dolar. Mimochodem, jejich předpověď se přesto víceméně naplnila. Mezi finalisty se dostaly tři společnosti, které poskytují internetové připojení pomocí satelitů, konkrétně šlo o SpaceX, ViaSat a Hughes Satellite Systems. Pouze jediná z nich, SpaceX, však nabízí internet prostřednictvím družic na nízké oběžné dráze, a zbývající dvě firmy plánovaly využít družice na dráze geostacionární. Společnost Hughes obdržela 1,3 milionů dolarů a ViaSat nedostal nic.

Na závěr článku bych si dovolil malé zjednodušení situace. Osobně se domnívám, že splnění podmínek, které budou po vítězích aukce požadovány, přivádí SpaceX do poměrně dobré pozice. Na rozdíl od natahování optických kabelů a zajišťování různých vysílačů a antén pro bezdrátové připojení bude SpaceX stačit, když zvoleným zákazníkům pošle krabici, která bude obsahovat vybavení pro připojení k satelitní konstelaci. Na druhou stranu fakt, že SpaceX poskytuje internetové připojení prostřednictvím satelitů na oběžné dráze, s sebou nese jednu výraznou nevýhodu, nikoliv však pro SpaceX, ale pro ekonomiku jednotlivých států USA. Peníze, které firma získá, nebudou utraceny při pokládaní optických kabelů, nebudou utraceny za daně, které se z umístění takovýchto kabelů platí, nebudou za ně pronajímány hotely, placeno jídlo či lidská práce. Všechny tyto peníze skončí u SpaceX.

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

66 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře