SpaceX získalo kontrakt od letectva, porazilo konkurenční ULA

Takhle by měl vypadat satelit typu GPS III (Foto: USAF)

Americké letectvo (USAF) loni vyhlásilo výběrové řízení na službu vynesení třetího satelitu typu GPS III a o kontrakt se ucházely dvě společnosti – SpaceX a ULA. Vítězem kontraktu v hodnotě 96,5 milionů dolarů se nakonec stalo SpaceX se svou raketou Falcon 9. Jedná se už o druhý kontrakt letectva, který SpaceX vyhrálo. O ten první se ucházela společnost jako jediná, neboť konkurenční ULA odmítla zaslat vlastní nabídku.

SpaceX dlouho usilovalo o možnost ucházet se o tyto kontrakty také, ale celý proces certifikace její rakety Falcon 9 pro zakázky letectva v rámci programu EELV (Evolved Expendable Launch Vehicle) se podezřele vlekl a frustrovaná společnost dokonce na USAF v roce 2014 podala žalobu. V květnu 2015 se však SpaceX konečně podařilo certifikaci získat a firma se tedy mohla ucházet o budoucí kontrakty.

Prvním takovým kontraktem, o který se SpaceX mohlo ucházet, bylo vynesení druhého satelitu pro systém GPS III. Tradiční dodavatel těchto služeb, společnost ULA, což je společný podnik firem Boeing a Lockheed Martin, měla na tyto kontrakty od svého vzniku v roce 2006 de facto monopol. O první kontrakt, o který by ULA muselo soutěžit se SpaceX, se však ULA odmítla ucházet, neboť se jí nelíbilo, že výběrové řízení přikládalo příliš velkou váhu na cenu, což je oblast ve které ULA není konkurenceschopná, a naopak se skoro vůbec nebrala v potaz spolehlivost. ULA je historicky velice spolehlivá, a to jak co se týče dodržování plánovaných termínů, tak z hlediska spolehlivosti jejích raket Delta IV a Atlas 5, u kterých během více než 100 misí zatím nedošlo k žádné nehodě, která by měla za následek ztrátu primárního nákladu. SpaceX je přesný opak – má sice nepřekonatelně nízké ceny, ale často u firmy ještě stále dochází k dlouhým odkladům a také její raketa Falcon 9 prodělala hned dvě katastrofické nehody během nějakých 15 měsíců, při kterých došlo ke ztrátě zákazníkova nákladu.

Onen první kontrakt (v hodnotě 82,7 milionů dolarů) tedy SpaceX vyhrálo jaksi kontumačně, jelikož se o něj nikdo jiný neucházel. O druhý kontrakt tohoto typu se však už ucházely obě společnosti a SpaceX nakonec opět vyhrálo. Nákladem bude v pořadí třetí satelit typu GPS III, což jsou navigační družice nové generace, které vyrábí Lockheed Martin. První exemplář by měl být vynesen na oběžnou dráhu na jaře 2018 na raketě Delta IV společnosti ULA. SpaceX pak vynese druhý satelit v květnu 2018 a třetí, o kterém je tento článek, v únoru 2019. USAF oznámilo, že zatím plánuje celkem devět takovýchto výběrových řízení, tudíž SpaceX i ULA budou mít šanci během následujících měsíců a let soutěžit o další cenné kontrakty.

Zdroje informací: The Verge, Spaceflight Insider, USAF

Petr MelechinMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
David S.

Zajímavý článek, jen bych se chtěl zeptat jestli je veřejně známa cena F9 a kolik na takových zakázkách SpaceX může vydělat.., a jestli jsou pro společnost armádní družice výnosnější než civilní náklad? Předem děkuji za odpověď 🙂