Starlink v některých zemích upravuje ceny a nově nabízí službu Roam pro připojení odkudkoli

Dnes se vrátíme k novinkám o internetové síti Starlink. Tentokrát se zaměříme na to, co je pro každého zákazníka nejdůležitější, tedy na ceny, za které společnost SpaceX nabízí internetové připojení. Poslední dobou se v této oblasti nashromáždilo poměrně hodně změn, takže si je společně projdeme a okomentujeme.

V únoru 2022 začala firma SpaceX nabízet prémiovou službu pro malé komerční společnosti pod názvem Starlink Premium, která byla později přejmenována na Starlink Business. Abyste tuto službu mohli získat, museli jste si zaplatit větší a výkonnější anténu High Performance za jednorázový poplatek 2500 dolarů, což bylo poměrně finančně náročnější než obvyklá standardní anténa za 599 dolarů, kterou používají obyčejní domácí uživatelé. Vyšší byl i měsíční poplatek, který musely firmy platit. Narozdíl od uživatelsky přívětivých 110 dolarů musely podniky měsíčně platit 500 dolarů. Nicméně, za tuto cenu získaly stabilnější připojení a také vyšší rychlost uploadu i downloadu. V polovině března letošního roku se ovšem malé firmy dočkaly změny, když byl měsíční paušál 500 dolarů snížen na polovinu, tedy 250 dolarů. Samozřejmě za předpokladu, že vám stačí měsíční prioritní datový limit 1 TB. Pokud byste si přáli víc, je tu k dispozici možnost zaplatit si limit dvojnásobný za původní cenu 500 dolarů, případně za 1500 dolarů můžete získat limit 6 TB. Osobně nemám vůbec představu, jak velké množství dat si každý měsíc vymění můj počítač s okolním světem, nicméně odhaduji, že si tyto nové tarify své zákazníky najdou.

Srovnání tří typů antén pro síť Starlink (Foto: /u/mssfrance)

Velkým problémem pro řadu běžných uživatelů je i samotná cena antény, kterou si musí uživatel pořídit, aby mohl využívat síť Starlink. I zde se proto SpaceX rozhodlo experimentovat a počátkem letošního března začalo ve vybraných zemích nabízet svým uživatelům možnost si anténu pronajmout. Celá akce začala ve Velké Británii a postupně se ukázalo, že k vybraným zemím patří i Německo či Česká republika. Těchto států je dozajista víc, nicméně, nepovažoval jsem za nutné je tu probírat všechny. Kdo má zájem, může si zajít na oficiální stránky Starlinku a měnit si tam lokální nastavení a potřebné údaje si zjistit.

Pozemní retranslační stanice sítě Starlink v Německu je u Usingenu nedaleko Frankfurtu (Foto: /u/InnerSound375)

Ale zpět k úpravám cen. Nyní si tak například v Anglii můžete vybrat, zda máte zájem měsíčně platit 18 liber za pronájem antény, či zda si raději koupíte za plnou cenu, dočasně za sníženou cenu 300 liber namísto původních 460 liber. Ani v jednom případě se pochopitelně nevyhnete aktivačnímu poplatku 99 liber a také budete vždy platit 75 liber měsíční paušál za připojení. Podobnou možnost získali nově i Němci, ale pro obyvatele Česka bude patrně nejvhodnější použít srovnání v našich korunách. Celé hardwarové vybavení pro připojení k síti Starlink stojí našince 7360 Kč, přičemž ještě nedávno stálo 11 000 Kč. Pokud byste si chtěli místo toho anténu pronajmout, je k mání za bratru lidových 370 Kč měsíčně. V žádném případě se však nevyhnete jednorázovému aktivačnímu poplatku 1230 Kč a také budete muset každý měsíc posílat na účet SpaceX 1400 Kč za připojení k Internetu. Pronájem tedy představuje možnost, jak si snížit náklady na pořízení služby Starlink, ale zákazník by neměl zapomínat, že pokud bude nájem trvat delší dobu, může celková výše nájemného překročit cenu za koupi vybavení.

Anténa pro připojení k satelitní síti Starlink (Foto: The Verge)

Pokud máte z předchozího odstavce pocit, že některé země jsou více privilegované než jiné, tak se vůbec nepletete. Patrně nejlíp jsou na tom v tomto okamžiku někteří obyvatelé Austrálie a Nového Zélandu, kde se SpaceX odhodlalo k bezprecedentnímu kroku a provedlo dočasné radikální snížení cen o 80 %. Ano, čtete dobře, ve vybraných oblastech Austrálie bude vybavení pro přijem signálu sítě Starlink stát pouhých 199 australských dolarů namísto původních 924 dolarů. Společnost Elona Muska se zkrátka snaží v těchto místech prorazit co nejrychleji. Nicméně, ani zbytek Austrálie nepřijde zkrátka, i tam bude cena dočasně snížena, i když jen na 599 australských dolarů.

Klokani a anténa Starlink (Foto: /u/MinerGee)

Ne vždy však společnost SpaceX ukazuje svým zákazníkům pouze přívětivou tvář. Své by o tom mohli mluvit obyvatelé USA. Tam donedávna platily pro obyčejné uživatele jednotné ceny 110 dolarů měsíčně. Nicméně koncem února přistoupilo SpaceX v USA k určité úpravě cen. Zatímco zákazníkům, kteří se nachází v místech, kde stále je dostatečná přenosová kapacita, SpaceX snížilo měsíční paušál o 20 dolarů na 90 dolarů. Opačným směrem se pak vydaly ceny v regionech, kde je takříkajíc přezákazníkováno. V tomto případě byla cena služby navýšena o 10 dolarů. Server Ars Technica na tomto místě zmiňuje jednoho nejmenovaného zákazníka z Jižní Karolíny, který uvádí, že z nových cen není vůbec nadšený, nicméně nemá absolutně žádnou jinou volbu. V jeho bydlišti jsou totiž služby pozemních operátorů nedostupné, takže je prakticky vydán napospas operátorům satelitním. Navíc uvádí, že jde o již o druhou úpravy cen za poslední rok směrem vzhůru. Zároveň však jeho přenosové rychlosti klesají – download se snížil z 200–250 Mb/s na 90–110 Mb/s a rychlost uploadu klesla z 25–30 Mb/s na 8–9 Mb/s, přičemž ve špičce mezi 16. a 20. hodinou naměřil i pouhých 4 Mb/s. Ano, i to s sebou přináší nárůst počtu zákazníků sítě Starlink v některých vytíženějších oblastech.

Anténa Starlink pod hvězdnou oblohou (Zdroj: HighSpeedInternet.com)

SpaceX nabízí také nový tarif, který se nazývá Roam. Je trochu podobný roaming, který známe v našich končinách jako možnost využívat mobilní služby i za hranicemi vlastního státu. Než si však představíme, jak je tento tarif Starlinku nabízen v USA, bude dobré si zopakovat možnosti, které doposud měl běžný americký uživatel, pokud chtěl využívat tuto satelitní síť. První možností byl a stále je obyčejný uživatelský tarif za 90–120 dolarů měsíčně, který umožní člověku připojení na jeho domovské adrese. Dále existovala služba Portability, která vám za příplatek 25 dolarů umožnila využívat síť Starlink i mimo vaši primární adresu. Pokud jste tak však učinili, v oblastech mimo svou primární adresu jste přišli o nárok na prioritní připojení. Pokud jste se tedy připojili ve špičce v nějaké vytížené oblasti, vaše data měla nižší prioritu než místní domácí uživatelé, což se v praxi projevilo sníženou přenosovou rychlostí vašeho spojení. Taková byla daň za možnost vzít si anténu Starlink s sebou k vodě či na dovolenou. Třetí a poslední možností byla služba RV, tedy tarif určený pro rekreační vozidla. Příplatek byl totožných 25 dolarů, ale v tomto případě jste již vůbec nepotřebovali mít primární adresu a vlastně jste mohli fungovat a žít jako novodobí nomádi, přesouvat se za prací po celých Státech a přitom mít své vlastní internetové připojení.

Se Starlinkem můžete být online i v divočině (Zdroj: MaCamp)

Tarify RV a Portability jsou však dnes již minulostí. V polovině března byly nahrazeny zmíněným tarifem Roam, který je nabízen ve dvou podobách. Za 150 dolarů měsíčně získáte možnost připojit se k Internetu nikoliv jen na území vlastního státu, ale i za hranicemi (v rámci jednoho kontinentu), což v případě Američanů znamená, že se mohou bez omezení připojovat k družicím Starlink i v Kanadě, Mexiku či některých dalších státech Střední Ameriky. Druhá podoba tarifu Roam je globální, kdy zaplatíte 200 dolarů měsíčně a budete moci využívat služeb Starlink kdekoliv na světě, kde je tato služba dostupná a nabízená. Samozřejmě i nadále se zde vyskytují určitá omezení. Pokud byste například chtěli v cizině pobývat déle než 2 měsíce, budete si do dané země muset převést i svůj účet Starlink a platit jeho služby zde. Zároveň nadále platí, že vaše data nejsou při využívání služby Roam prioritní na rozdíl od základního tarifu určeného pro domácnosti.

SpaceX nabízí také speciální anténu pro připojení k síti Starlink z pohybujícího se vozidla (Zdroj: SpaceX)

Ale abychom pořád nemluvili jen o cizích zemích, přesuňme se na posledních pár vět do České republiky. Pokud jste jen sledovali, jak je SpaceX schopno v případě amerických obyvatel takřka zdvojnásobit měsíční ceny, vězte, že v případě ČR jsme na tom daleko lépe. V Česku totiž zákazníci platí za domácí připojení přes Starlink 1400 Kč měsíčně (loni totiž u nás došlo na rozdíl od USA ke zlevnění skoro o polovinu). V případě zájmu o službu Roam se cena navýší pouze na 1700 Kč. Stránky SpaceX sice neuvádí, zda se jedná o regionální, či globální roaming, osobně se nicméně domnívám, že jde o případ první. Za tuto cenu si tak nejspíš budete moci vzít anténu s sebou při cestách takřka po celé Evropě a stále při tom zůstat ve spojení se svými blízkými. Navíc pokud si připlatíte za anténu typu Flat High Performance, můžete zůstat připojení i za jízdy.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Melechin

Aktualizace: SpaceX sjednotilo ceny služby Roam a po celé Evropě nyní stojí regionální roaming 100 EUR měsíčně (2443 Kč) a globální roaming u nás stojí 5630 Kč.