Starty SpaceX jsou v ohrožení, protože americká federální vláda se nemůže dohodnout na rozpočtu

Americká federální vláda se stále nedokázala dohodnout na vlastním rozpočtu pro tento rok, a tak od Vánoc funguje v omezeném režimu. To má dopad na NASA, FCC a další úřady, s kterými SpaceX spolupracuje při provádění startů svých raket. První obětí této krize je demonstrační mise Crew Dragonu, ale pokud se vláda brzy nedohodne, povede to k odkladům dalších startů.

Poznámka: Politiku moc nesleduji, takže se omlouvám, pokud budou některé informace nepřesné. Kdyžtak mě opravte v komentářích a já text upravím.

Americký prezident Donald Trump požaduje vyhrazení 5 miliard dolarů na ochranu hranic (především pak na postavení slibované zdi mezi Mexikem a USA), to ale odmítají Demokraté, kteří v rozpočtu vyhradili jen 1,3 miliardy. Trump proto návrh rozpočtu vetoval. Bez domluveného rozpočtu tak federální vláda musela ze zákona přejít do omezeného režimu, během kterého řada vládních zaměstnanců, kteří nejsou kriticky důležití, nemůžou pracovat (nebo musejí pracovat bez mzdy, kterou pak obvykle dostanou zpětně). To znamená, že například NASA nebo úřady FCC a FAA nemůžou plnit všechny své normální funkce, což má mimo jiné vliv na SpaceX a řadu dalších firem, které s vládou spolupracují.

Vláda funguje v omezeném režimu od 22. prosince, čili už více než dva týdny. Loni došlo k podobné situaci, ale vyřešila se během tří dnů. Historicky nejdéle byla vláda v omezeném režimu 21 dnů na přelomu roku 1995 a 1996. Trump nedávno prohlásil, že krize vlády by mohla trvat i několik měsíců či let. To je však podle webu Vox nepravděpodobné. Nicméně, ať to dopadne jakkoli, už teď to má hmatatelné dopady na provoz SpaceX, a čím déle budou problémy trvat, tím výraznější dopady budou.

Omezené fungování NASA se už projevilo odkladem demonstrační mise Crew Dragonu DM-1. Ta byla oficiálně plánována na 18. ledna, ale předtím bylo ještě potřeba provést několik zkoušek a dokončit spoustu papírování, udělit finální povolení apod. Zaměstnanci, kteří mají tyto úkony na starosti, jsou však od Vánoc na povinné neplacené dovolené, takže se celý proces pozdržel. Elon Musk pak 5. ledna oznámil, že start DM-1 proběhne nejdříve v únoru. Není však jasné, s jak brzkým vyřešením krize vlády tento odhad počítá. SpaceX v minulých dnech provedlo alespoň zkušební vztyčení Falconu 9 s Crew Dragonem na rampě, ale zatím není jasné, jestli může provést také tankovací testy a statický zážeh, nebo jestli musí počkat, až bude NASA opět plně funkční. Nicméně, dokud se federální vláda nedohodne na rozpočtu, mise DM-1 stejně nepoletí.

A co ostatní mise, kde zákazníkem není NASA? U nich je situace podobná, akorát místo NASA situaci komplikuje omezený provoz úřadů FAA a FCC, které udělují povolenky, bez nichž nemůže odstartovat žádná raketa. Výhodou však je, že tyto povolenky se obvykle zařizují několik týdnů či měsíců předem, takže SpaceX už má vyřízené startovní licence pro mise Iridium-8, DM-1 a Nusantara Satu a nejspíš také Radarsat Constellation (ale ta stejně bude nejspíš odložena). SpaceX už také snad má povolenku od FCC na provádění zkušebních skoků lodi Starship v Texasu, o kterou zažádalo v listopadu. Lednové a únorové mise tedy nejspíš z hlediska povolenek ohroženy nejsou, ale pokud se vláda brzy nedohodne na rozpočtu, může to znamenat odklady misí Arabsat 6A, CRS-17, STP-2 a dalších. Situaci navíc komplikuje to, že čím déle bude krize vlády trvat, tím větší skluz budou muset úřady následně dohánět. Po návratu do služby budou úředníci zahlceni nevyřízenými a novými žádostmi o licence a prodlouží se doba potřebná k jejich schválení, což i normálně trvá několik týdnů.

Nezbývá nám tedy než doufat, že si federální vláda brzy schválí rozpočet, ať se můžou věci vrátit do normálu. SpaceX má před sebou nabitý rok, a tak by byla škoda, kdyby firmě házeli klacky pod nohy rozhádání politici.

Vzhledem k politickému tématu vás prosím, abyste v komentářích udržovali civilizovanou diskuzi a řešili spíše dopady na SpaceX místo zabíhání do hádek typu Trump vs. Hillary apod.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře