Střípky o Neuralinku z platformy X (7. díl)

Vítejte u dalšího dílu tohoto nepravidelného cyklu, ve kterém shrnujeme a komentujeme krátké zprávy související s Neuralinkem. Většina pochází z platformy X, což jen potvrzuje, že na X se děje vše důležité.

V poslední době je nových informací tolik, že je čím dál těžší je vůbec všechny vstřebávat, natož o nich ještě psát. Situace pomalu začíná připomínat tu s Teslou nebo SpaceX. Proto nyní bude vycházet většina novinek jako krátké zprávy v rámci tohoto seriálu a jen ty nejzajímavější si budeme podrobněji rozebírat v samostatných článcích.

O čem tedy bude řeč v dnešním dílu?

  • Noland Arbaugh byl hostem v pořadu Good Morning America
  • Neuralink vyhlásil soutěž v kompresi souborů
  • Výrazné snížení rozpočtu projektu „Brain Initiative“
  • 200 milionů dolarů pro Blackrock Neuro
  • Tabulka nejlépe financovaných neurotechnologických projektů
  • Science Corp. s Maxem Hodakem pracuje na navracení zraku a expanduje

Noland Arbaugh byl hostem v pořadu Good Morning America

Jde o pořad na televizní stanici ABC News. Zajímavostí je, že rozhovor s Nolandem vedl Will Reeve, syn dnes již zesnulého ochrnutého filmového „Supermana“ Christophera Reeva a současně jeden z ředitelů Reeve Foundation, tedy neziskové organizace, která pomáhá lidem s podobnými postiženími, jaké má Noland.

Christopher (vlevo) a Will Reeve

Noland v krátkém rozhovoru mimo jiné uvedl:

  • Po úrazu mohl prakticky jen sedět a myslet, čili měl možnost promyslet celý svůj dosavadní život a uvědomit si chyby, které udělal.
  • Nyní je schopen ovládat počítač jako každý zdravý člověk.
  • Operace se nebál. Největší motivací pro něj bylo to, že věděl, že díky rozhraní budou mít všichni kolem něj mnohem snadnější život, protože on bude samostatnější.
  • Informace o tom, že se mu některá z vláken začala vytahovat z mozku, byla pro něj zdrcující. Tekly i slzy.
  • Problém se však změnil v příležitost, díky níž mohli odborníci Neuralinku rozhraní ještě vylepšit.
  • V budoucnosti podle Nolanda díky Neuralinku lidé po úrazu míchy budou moci za pár dní odejít z nemocnice po svých.

DJ Seo ve videu poznamenal: „Důvodem, proč provádíme klinické studie, je odhalit podobné problémy co nejdříve, než bude produkt uveden na trh. Vyhrnuli jsme rukávy a našli nové způsoby, jak Nolandovi pomoci a obnovit dřívější výkon jeho implantátu. V nejbližších měsících budeme zařízení implantovat uživatelům číslo 2 a 3.“

Good Morning America: „Ráno jsem neměl důvod vstávat. A tohle to celé změnilo.”

Noland Arbaugh, kvadruplegik, který se stal prvním člověkem, jenž dostal mozkový implantát Neuralinku Elona Muska, prozradil Willu Reevovi, jak tato průkopnická technologie změnila jeho život.

Neuralink vyhlásil soutěž v kompresi souborů

Pokud se pohybujete ve světě IT, možná víte, že existuje výzva zvaná „Hutter Prize“. Jde o soutěž s peněžními odměnami financovaná Marcusem Hutterem. Jejím cílem je vylepšení komprese dat na konkrétním 1GB textovém souboru s cílem podpořit výzkum v oblasti umělé inteligence (AI). Každý, komu se podaří zkomprimpovat soubor více, než to dokázal jeho předchůdce, dostává peněžní odměnu.

Něco podobného nyní vyhlásil Neuralink s tím, že zde nemluví o žádných odměnách. Vylepšení komprese souboru by však mohlo danému jedinci zajistit solidní start pro eventuální pohovor o práci v Neuralinku.

Ve výzvě jde o co nejlepší kompresi souborů představujících jednu hodinu nezpracovaných elektrodových záznamů z implantátu Neuralinku. Jde o reálná data z mozku jedné z opic. Implantát N1 generuje přibližně 200 megabitů dat za sekundu a může bezdrátově vysílat asi 1 Mb/s. Potřebná je tedy více než 200násobná komprese. Ta k tomu musí probíhat v reálném čase se zpožděním menším než 1 ms a musí mít minimální energetické požadavky.

Bliss Chapman: Při zvětšujícím se počtu elektrod budeme potřebovat efektivnější techniky komprese dat. Pokud jste někdy chtěli pracovat na designu nových audio kodeků pro mozek, zkuste se poprat s touto výzvou:

Výrazné snížení rozpočtu projektu „Brain Initiative“

Spojené státy snížily rozpočet iniciativy, kterou započal už v roce 2013 tehdejší prezident Barack Obama. Jejím cílem je podpora spolupráce veřejného a soukromého sektoru v oblasti neurotechnologie a výzkumu mozku

TK Kozai: Jak někteří z vás dobře vědí, financování iniciativy BRAIN bylo sníženo o 40 %. „Je to tragédie, tento velký zásah do iniciativy BRAIN během příštích 10–20 let drasticky sníží počet pracovních míst v oboru, což pak pocítí hlavně pacienti,“ řekl k tomu Kip Ludwig, PhD z Wisconsinského institutu pro translační neuroinženýrství.

200 milionů dolarů pro Blackrock Neuro

Veřejných peněz bude v neurotechnologickém výzkumu méně, ale soukromí investoři do tohoto perspektivního oboru investovat nepřestávají. Firma Blackrock Neurotech, která vyvíjí rozhraní Utah Array, se nedávno stala druhým nejlépe financovaným subjektem v oboru (po Neuralinku).

Investorem je nečekaná organizace – firma Tether, která operuje v oblasti kryptoměn. Její hlavní produkt, kryptoměna Tether (USD₮), je takzvaným stablecoinem neboli měnou svázanou s hodnotou dolaru.

Podle agentury Reuters je teď Tether největším akcionářem Blackrock Neurotech a hodnota firmy je odhadována na 350 milionů dolarů.

Blackrock Neurotech: Už jste to slyšeli? Naše neurální rozhraní umožnilo už více než 40 jedincům s paralýzou a neurologickými poruchami ovládat robotické končetiny, invalidní vozíky, prohlížet internet, tvořit umění a samozřejmě komunikovat. Pouze pomocí myšlenek. Doufáme, že díky spolupráci s Tether, to umožníme milionům dalších lidí.

Tabulka nejlépe financovaných neurotechnologických projektů

Jak tedy momentálně vypadá tabulka nejlépe financovaných neurotechnologických projektů? Nějak takhle:

Projekty seřazené od nejlépe finančně zajištěného:

  1. Neuralink (680 mil. dolarů) – více informací zde.
  2. Blackrock Neurotech (247 mil. dolarů)
  3. Onward (192 mil. dolarů)
  4. Synchron (145 mil. dolarů)
  5. Paradromics (99 mil. dolarů)
  6. Precision Neuroscience (53 mil. dolarů)
  7. Inbrain Neuroelectronics (40 mil. dolarů)
  8. NeuroXess (29 mil. dolarů)
  9. CorTec (22 mil. dolarů)
  10. Neucyber (Čína) (14 mil. dolarů)

Science Corp. s Maxem Hodakem pracuje na navracení zraku a expanduje

Science Corp., firma bývalého prezidenta Neuralinku Maxe Hodaka, se rozvíjí a bude pracovat na zrakové protéze. Science Corp. se dohodla na převzetí aktiv, výzkumu a již probíhajících klinických studií francouzské firmy Pixium Vision, která na rozhraní navracejícím zrak pracuje už od roku 2011. K tomu firma buduje i nové sídlo.

Max Hodak: Science přebírá retinální protézu PRIMA společnosti Pixium Vision.

Max Hodak: Budujeme druhé sídlo Science.

Na obrázku vidíme vybavení za několik milionů dolarů, které už čeká na instalaci.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
miki

cital som ze nolandovi sa vytiahlo z mozgu az 80 % vlakien, viete niekto presnejsie? popr ci sa to stalo naraz ten druhy tyzden, alebo sa mu vytahuju postupne? kazdopadne good luck, cim stabilnejsie to bude, tym viac veci budu vediet ovladat.

Povidlo

Co se týče zrakové protetiky, doporučuju se podívat na reddit, kde se píše, že Musk je lhář a podvodník, protože takové zařízení existuje už 20 let. Nejspíše tedy i Max Hodak bude lhář a podvodník.

Malky

Ano, všichni jsou lháři a podvodníci. Dokonce jsem slyšel – ale nevím to jistě – že raketyexistovaly před SpaceX a dokonce elektroauta existovaly před Teslou. Samozřejmě na redditu vědí všechno nejlépe 😀

Hanh

Že se takových blbostí někdo vůbec chytá… Na rčení “Na každém šprochu pravdy trochu”, způsobuje v současné době neuvěřitelně mnoho populistických a konspiračních teorií u lidí bez kritického myšlení. Dříve, kdy lidé neměli šanci cokoli a jak ověřovat to dávalo smysl. Dnes ale máme zrojů extrémně moc a vyloženě lidský mozek není schopen rozpoznávat realitu při tak obřím přísunu informací. Takže to Na každém šprochu pravdy trochu” způsobuje, převážně, ve východních národech rozhodovají paralýzu a doslova defektní uvažování.

Povidlo

Domnívám se, že na západě je to horší. V bývalým východním bloku jsou lidi pořád ještě zvyklí, že stát, resp. média lžou. Na západě tohle neznaj a sežerou všechno.

Povidlo

“Ráno jsem neměl důvod vstávat” 😁