Tesla Model 3 byla loni nejprodávanějším elektromobilem na světě, Model Y vystrkuje růžky, v ČR vládne Škoda

Kolik se loni na světě prodalo elektromobilů? Pokud započítáme i plug-in hybridy, bylo to přes 3 miliony vozů. Nejpopulárnější je zatím stále s přehledem sedan Model 3 od Tesly, kterému s 365 tisíci kusy patřilo 12 % celého trhu. Růžky vystrkuje také Model Y, který skončil na čtvrtém místě s 80 tisíci kusy. Na druhém místě celosvětové tabulky byl velmi malý a extrémně levný městský elektromobil z Číny a na třetím místě se stále drží starší Renault Zoe.

Pokud vezmeme v potaz pouze bateriové elektromobily, prodeje dosáhly 2,25 milionů kusů, čili 69 % všech prodaných vozů do zásuvky. Tesla v roce 2020 prodala půl milionu automobilů, což představuje podíl přibližně 22 %. Pokud započítáme i plug-in hybridy, Tesle připadlo 16 % celého trhu a na druhém místě je Volkswagen s 220 tisíci, což představuje 7 %.

Celosvětové (YTD) prodeje automobilů do zásuvky v roce 2020 podle modelů (Zdroj: EV-Sales)

Celosvětové (YTD) prodeje automobilů do zásuvky v roce 2020 podle značky (Zdroj: EV-Sales)

Čísla z Evropy jsou dost odlišná. Zdejší trh s elektromobily vlivem přísných evropských regulací meziročně narostl o 137 %, i když celkový automobilový trh ztratil 20 %. Kraluje tu Renault Zoe, který překonal Teslu Model 3, jež získala zlato v roce 2019. Na třetí místo se stihl velmi rychle vyšplhat Volkswagen ID.3, i když se začal prodávat teprve v druhé polovině roku. Nemalou roli v tom jistě hrál obrovský meziroční nárůst prodejů elektromobilů v Německu následkem štědrých dotací. U našeho souseda se loni prodalo o 254 % více automobilů do zásuvky než v předchozím roce. Německo se tak stalo druhým největším trhem s elektromobily na světě (první je Čína). Na čtvrté příčce evropských prodejů je Hyundai Kona, která se vyrábí v Česku. Na pátém místě skončilo SUV Audi e-tron, které bylo obzvlášť populární v Norsku, kde se v roce 2020 stalo nejprodávanějším vozem celkově.

Evropské prodeje automobilů do zásuvky v roce 2020 podle modelů (Zdroj: EV-Sales)

V Česku bylo v roce 2020 registrováno přibližně 203 tisíc nových automobilů, což představovalo 19% pokles oproti předchozímu roku. Zaregistrováno bylo přes 5200 nových automobilů do zásuvky, z toho 3262 kusů představovaly bateriové elektromobily. Trhu u nás dominovala Škoda s modely Citigo-e iV, Superb PHEV, Enyaq iV a Octavia PHEV, které dohromady představovaly 50 % trhu s auty do zásuvky. Tesla si připsala 8 % s 396 registracemi a skončila tak na druhém místě těsně nad automobilkou Hyundai, která měla 369 registrací.

Bude zajímavé sledovat vývoj prodejů v roce 2021, jelikož Tesla Model Y se nedávno začala vyrábět v Číně a v létě má začít výroba také v budované továrně u Berlína. Čínští a evropští zákazníci by tak mohli velmi výrazně přispět k celkovým prodejům Tesly, které by mohly v roce 2021 dosáhnout přibližně milionu vozů. Je pravděpodobné, že Model Y letos v prodejích překoná sedan Model 3. V Evropě lze pak očekávat také silné prodeje Volkswagenů ID.3 a ID.4. Který vůz si podle vás odnese titul nejprodávanějšího elektromobilu v roce 2021?

Zdroje: EV-Sales (globální), EV-Sales (Evropa), EV-Volumes, Centrum dopravního výzkumu

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Marián Ch.

Děkuji za článek a čísla. Pěkný přehled.