Elonovinky #161: Tunelový systém v Las Vegas bude otevřen veřejnosti v červnu

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku, OpenAI nebo hyperloopu.

Tunelový systém společnosti Boring Company pro návštěvníky výstaviště v Las Vegas je hotový a brzy bude otevřen veřejnosti. Novináři aktuálně dostali možnost vyzkoušet tento nevšední přepravní systém využívající elektromobily Tesla, a tak jsou k dispozici první videa ze zkušebních jízd a také pár nových informací.

Předchozí epizody Elonovinek:

Starší epizody najdete zde.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

Ukončí boring company blackouty v LA? To je ten hlavní důvod stavby tunelů. V2G má první realizaci.

3,14ranha

Blackouty v LA by dost zásadně omezila výstavba nějakých stabilních zdrojů energie (jádro), nebo alespoň racionalizace výroby z OZE. Když se spolehnete POUZE na vítr a slunce (jako kalifornští zelenáči) tak budete mít výpadky vždycky.

Invc

Blackouty by dost zásadně omezilo řízení energie “rozumem” a ne “obchodníky s energií”

Adam Ř

Co přesně si pod tím představujete?

Invc

Vývoz energie protože je to výhodnější i když ji akutně potřebuješ “doma” a “nenakupování” té nejdražší energie, když ji zrovna potřebuješ.

(Pro “hráče” je částečně výhodné raději použít Rolling blackouty, než jim bránit nákupem “drahé” nouzové energie, nebo placením opatření, které by pro těch “několik” případů vytvořily rezervy).

PetrV

Spotřebitel je nezajímá. Dusledek greendealu.

Adam Ř

Takže “rozumem” máte na mysli protekcionismus?

Invc

Ani ne … a rozhodně ne v pravém slova smyslu.

Spíš jsem poukazoval na to, že zkrátka pořád jsou a budou oblasti, kde se bez regulace neobejdeme – protože volný trh tu regulaci buď dostatečně nezajistí (například tržní sweetspot je trochu jinde než bys potřeboval) nebo dokonce motivuje k jednání které má nežádoucí externality (tady třeba ty blackouty). A samozřejmě regulace není čistě černobílá záležitost.

Jakou regulaci na to pak nasadíš (ať už silovou nebo motivační) … je už vcelku jedno – můžeš zakázat vývoz energie, můžeš ho zdanit, můžeš dát daňové úlevy za bezvadný provoz… můžeš pokutovat objektivní stavy (pokuta za výpadek) … těch mechanismů a jejich intenzity je hromada.

Ale to zabíhám – šlo mi jen o to, že můj “kapitalistický” zájem může být jiný, než by bylo “rozumné” z pohledu obyvatel / spotřebitelů energie…

PetrV

Vehicle to grid… skoda tam taky míří

Jiří

V2G je dobrý možná tak pro ČEPS, ale pro zákazníka je to naprostý nesmysl. Zkuste si to spočítat a vyjde vám, že budete prodělávat na tom, abyste pomohli přenosové soustavě. Možná tak s autem na leasing nebo firemním, ale s vlastním nikdy.

PetrV

Tak je to míněno. V LA mají být sdílená auta. Nebudou jezdit ve špičce, kdy podpoří přenosovou síť. 95% času auta nejezdí.
Pak, dráty v výkonem prostě v centrech měst chybí. Ten problém se týká Prahy, Brna. Zkuste přivést další kabely do centra Prahy. Babiš to chtěl řešit spalováním biolíhu v centrech ve špičce. Hřib mu na to kálí a chce elektromobily.
Ty blackouty v centru Prahy a Brna jsou letité a nikdo je neřeší…
V LA to je ještě horší.

ČEPS je správce přenosové soustavy, který zajišťuje rovnováhu v přenosové síti. Pokud není, poradí si. Při nedostatku ee odpojí řízeně část spotřebitelů – blackout,
Při nadbytku nechává odpojit od soustavy uhelky, které ale stále čoudí, protože kotel nesmí vyhasnout. A pak přečerpávačky.

Naposledy upraveno před 5 měsíci uživatelem PetrV
Invc

Víš… tomu když zavřeš oči a nevíš o světě se říķá “spánek” a ne “blackout”, a většinou se to nijak neřeší (a už vůbec ne stavěním nového kabelového vedení).

Naposledy upraveno před 5 měsíci uživatelem Invc
PetrV

Víš… koukní na detaily blackoutu v Texasu….:-)
https://en.wikipedia.org/wiki/2021_Texas_power_crisis
Kdyby byly propojeny sítě CA, TE a další jako je evropa, tak tam takovou krizi nemají. To stejné bude mít evropa po odstavení německých jaderek.
Bez elektřiny nebyly ani dodávky vody.
Invc, žiješ v mainstreamové bublině, že elektřina je něco podobného jako dýchání.

Neštěstí je, že je rozdělena výroba ee (+ podělané nestabilní OZE), přenosová soustava, spotřebitel.
Toto uregulovat je obrovský problém.
Když je nadvýroba OZE, tak jsou dálkově vypínány a platí se jim zelené výpalné, když mají OZE odstávku v zimě, tak jsou odpojení spotřebitelé. Přenosová soustava musí být v rovnováze.

Invc

Promiň ale ať hledám jak hledám, tak Prahu ani Brno jsem v Texasu nenašel.

Václav Procházka

Blackout NENÍ řízené odpojení části spotřebitelů!

akuhtr

Ještě nebylo nalezeno lepší řešení distribuce mezeného zdroje než trh. vyhoďme rozum centrálního plánovače. To pomůže víc.

Invc

Vakcína has entered chat.

akuhtr

Vakcíny jsou důkaz podporující mé tvrzení, viz aktuální státní propadák s sars-cov1 vakcínami. Státy a EU si to monopolizovaly, nepustí k tomu trh a výsledky jsou katastrofální.

Václav Procházka

Pokud jde o vakcíny, tak si státy nic nemonopolizovali, právě naopak. Firmy se monopolizovali a infiltrovali do regulačních autorit jako je WHO, EMA a nebo SÚKL. Tyto organizace nezastupují zájmy spotřebitelů, ale již drahně let, zájmy největších výrobců farmak…

Václav Procházka

Není to pravda, viz. tragédie společné pastviny u “primitivních národů”. Pokud lidé vědí hodnotu zdroje a jeho omezenost a komunita není nad určitou mez, pak k distribuci zdroje dochází bez plánování i bez volného trhu…
Podmínky Laissez faire jsou prostá utopie. Prakticky každý volný trh má tendenci vést dříve nebo později k monopolům. Ty vedou k likvidaci trhu i debilizaci spotřebitele. V reálném světě bohužel vždy nějakou formu regulace, tj. omezení či nastavení pravidel, potřebujeme….

PetrV

Chyběly 2 věci přenosová síť v tunelu a vyrovnávací zdroje, což jsou tesly. V Praze a Brně je stejný problém.
Musk obojí řeší. Já to měl tKy problém pochopit. Je trasa a zdroje.

Martin B

Co přesně má ražba tunelů společného s výpadky energie? Protože podle mě vůbec nic.

PetrV

V tunelech vede distribuční síť, kterou v zastavěném území nepostavite. A EV tesla jsou na vyrovnání nedostatku místně…

PetrV

Také mi to chvíli trvalo pochopit…

Martin B

Problém kalifornie není v nedostatku distribučních sítí, ale v nestabilitě OZE a EV nic neřeší a už vůbec to nemá nic společného s tunely.