Tesla oficiálně spustila prodej vozů v Česku, první kusy začne doručovat příští rok

Česká republika se po letech čekání konečně dočkala otevření vlastního konfigurátoru a spuštění prodejů vozů Tesla. K tomu došlo téměř přesně po pěti měsících od otevření servisu v pražských Vysočanech, což teď bude i místo určené k předávání nových vozů. Dodávky by měly začít někdy na začátku příštího roku.

Tesla v současné době podniká expanzi směrem na východ, nedávno spustila prodeje například v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovinsku. Elon Musk také na Twitteru oznámil, že je v plánu na začátek příštího roku spuštění prodejů též na Slovensku, v Chorvatsku, Srbsku a ve většině dalších zemích východní Evropy. Ze Srbska mimochodem pocházel Nikola Tesla, po němž je americká automobilka pojmenovaná.

Vraťme se ale zpět k Česku, konkrétně k aktuální nabídce a cenové politice. Tesla u nás momentálně nabízí všechny tři prodávané vozy, tedy liftback Model S, SUV Model X a sedan Model 3. Chystaný crossover Model Y zatím není možné objednávat, Tesla toto ale neumožňuje ani v již zmiňovaném Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovinsku. Pravděpodobně tak bude Tesla objednávky Modelu Y pro střední a východní Evropu spouštět najednou až někdy v budoucnu. Stejně tak si zatím není možné u nás objednat druhou generaci sportovního vozu Tesla Roadster.

Snímek počeštěného konfigurátoru por Model 3 na webu Tesly

Nejlevnější Teslou na českém trhu je momentálně Model 3 ve variantě Standard Range Plus nabízející dojezd 409 km dle standardu WLTP, jehož cena je stanovena na 1 224 500 Kč včetně DPH a poplatku 25 tisíc za doručení a dokumentaci. Varianta Long Range s dojezdem 560 km vyjde českého zákazníka na 1 451 700 Kč a výkonná Performance verze je přibližně o 200 tisíc dražší. Tažné zařízení je k dispozici za příplatek přibližně 30 tisíc korun, sada zimních pneumatik včetně 18palcových disků pak stojí 56 900 Kč. Vůz je možné zakoupit za hotovost nebo na úvěr.

Vlajkové lodě Model S a Model X začínají dle očekávání s cenou mnohem výše. Liftback je možno si pořídit za 2 296 700 Kč ve verzi Long Range a za 2 764 700 Kč ve variantě Performance, Model X stojí 2 483 700 Kč, respektive 2 951 700 Kč. U všech vozů v nabídce je za příplatek k dispozici též Full Self-Driving Capability, tedy zpřístupnění plně autonomního řízení, respektive zatím jeho dostupných částí, jako je automatická jízda po dálnici včetně změn pruhů, automatické parkování či funkce Summon, jež dokáže najít majitele vozu kdekoli na parkovišti a po cestě se vyhýbat překážkám dle potřeby. Je ale třeba si uvědomit, že je Autopilot v Evropě momentálně z části omezen kvůli regulaci Evropské unie.

Dosud jedinou možností, jak si v Česku pořídit Teslu, byl nákup přes zahraničního prodejce (například v Rakousku) či přes nějakou firmu, která objednávku za poplatek obstarala a vůz do Česka dovezla. Jedním z těchto dvou způsobů již bylo letos do Česka dovezeno a následně zde zaregistrováno celkem 79 Tesel. Celkově je pak dle statistik Ministerstva dopravy ČR platných k 30. červnu 2019 v Česku registrováno 478 vozů Tesla.

Michal LencMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
daevid

Základné poplatky/výhody na provoz EV v Česku, popr. na Slovensku?
– oslobodené od platenia cestnej dane, diaľničného poplatku? (1500CZK/rok)
– povinné zmluvné poistenie pre EV sa počíta v kategórii do 1000ccm? (cca poistenie do 2500CZK/rok?)
– možnosť využívať jazdné pruhy pre MHD? (SK)
– odpočet DPH pre podnikateľov? (SK)
– dotácie? (0CZK)
– …iné?

PetrK

– parkování v modrých zónách (Praha – 100Kč za rok)