Tesla se dočkala zařazení do prestižního indexu S&P 500, akcie opět stoupají

Tesla si v minulých letech prošla spoustou problémů, a to jak z hlediska výroby vozů a vývoje technologií, tak i z pohledu financí. Většinu kvartálů měla ztrátových, a přestože s tím lze u rychle se rozvíjejících společností počítat, nejde takto pokračovat do nekonečna. Zlom nakonec přišel v průběhu minulého roku, kdy automobilka optimalizovala výrobu Modelu 3 v Tesla Factory v americkém Fremontu a následně začala s výrobou v čínské Giga Shanghai. Od třetího kvartálu roku 2019 pak byla pokaždé v zisku (GAAP i non-GAAP). Sice většinou šlo o zisk malý, podpořený příjmy z emisních povolenek prodávaných ostatním automobilkám, ale i tak to je velký krok dobrým směrem. Tesle se navíc postupně daří navyšovat hodnotu kapitálu a až na výjimky si udržuje kladný peněžní tok. Obecně tak lze říct, že je teď Tesla finančně stabilní a nehrozí jí krach jako například v roce 2018.

Aprílový žert Elona Muska z roku 2018 o „bankrotu Tesly“

S pravidelnou ziskovostí souvisí jedna prestižní věc, kterou je zařazení akcií Tesly do indexu S&P 500, jenž zahrnuje akcie 500 největších veřejně obchodovaných podniků v USA. Právě minimálně čtyři ziskové kvartály za sebou jsou jednou z podmínek, aby mohla být společnost vůbec zvažována pro zařazení do indexu. Mezi další patří například sídlo v USA, dostatečná tržní kapitalizace či skutečnost, že je společnost primárně obchodovaná v USA. Splnění všech podmínek dosáhla Tesla koncem druhého kvartálu letošního roku, obecně se pak předpokládalo, že jako jedna z nejhodnotnějších amerických společností bude do indexu zařazena. O konečném zařazení rozhoduje příslušná komise (index je zveřejňován soukromou společností S&P Dow Jones Indices).

Začátkem září ovšem Tesla mezi nově přidanými společnostmi do S&P 500 chyběla a přednost dostaly firmy H&R Block, Coty a Kohl’s. Oznámení o zařazení Tesly do indexu nakonec přišlo až 16. listopadu, shodou okolností v den startu mise Crew-1 společnosti SpaceX, během níž byla na ISS dopravena čtveřice astronautů. Tesla bude zařazena do sektoru Consumer Discretionary, tedy po bok společností jako jsou Amazon, Ford či General Motors. Do akciového indexu by měla být přidána v pondělí 21. prosince při spuštění obchodování. Komise zatím neoznámila, jaká společnost bude z indexu vyřazena, vzhledem k vysoké hodnotě Tesly ovšem bude nejspíš potřeba větší přebudování indexu. Není jasné, proč komise se zařazením Tesly čekala až na závěr roku, je ale možné, že chtěla počkat ještě jeden kvartál a zařazení právě kvůli hodnotě Tesly co nejvíce doladit. Tesla svojí hodnotou bude tvořit přibližně 1 % celého indexu.

Skokový nárůst ceny akcií v předburzovní fázi po oznámení přidání Tesly do indexu S&P 500 (Zdroj: Google)

Akcie Tesly v předburzovní fázi posílily v reakci na oznámení o 12 % na 458 dolarů za kus. Lze počítat s tím, že teď bude o akcie Tesly na trhu větší zájem než obvykle, jelikož je indexové fondy sledující S&P 500 budou muset zařadit do svého portfolia.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

55 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře