Tesla se stala druhou nejhodnotnější automobilkou světa, pro Elona Muska to může znamenat tučnou odměnu

Hodnota akcií Tesly se v posledních pár měsících zněkolikanásobila a stále stoupá do rekordních výšin. Tesla prolomila hranici 400 dolarů za akcii v polovině prosince, o měsíc později překročila 500 dolarů a aktuálně atakuje hodnotu 600 dolarů. Co způsobuje tento růst a co to znamená pro Elona Muska?

Pravděpodobně největší podíl na raketovém růstu hodnoty akcií Tesly mají rekordní prodeje ve 4. čtvrtletí 2019 a také extrémně rychlé zprovoznění čínské továrny Gigafactory 3 a bezproblémový rozjezd zdejší výroby Modelu 3. Zároveň začíná být čím dál jasnější, že chystaný crossover Model Y, od kterého se očekávají ještě vyšší prodeje než u Modelu 3, se nejspíš začne vyrábět dříve, než Elon Musk původně avizoval. Při představení vozu v březnu 2019 totiž oznámil, že první dodávky začnou na podzim 2020, ale na amerických silnicích lze  v posledních týdnech čím dál častěji spatřit různé prototypy tohoto vozu a nyní se objevují zprávy, že dodávky nejdražší varianty Performance možná začnou už v únoru. Spekuluje se, že Tesla ohledně Modelu Y něco oznámí v rámci zveřejnění finančních výsledků za minulý kvartál, které je v plánu na konec ledna.

Vliv na růst ceny akcií by také mohlo mít očekávané oznámení vylepšených bateriových článků, které si Tesla možná bude vyrábět sama. Tomu nasvědčují akvizice společností Maxwell Technologies a Hibar Systems, které se zabývají vývojem baterií nebo jejich výrobou. Podrobnosti o plánech Tesly v této oblasti bychom se podle Elona Muska měli dozvědět „za pár měsíců“ v rámci přednášky pro investory zvané Battery & Powertrain Day.

Tržní hodnota Tesly byla se v roce 2013 pohybovala kolem 4 miliard dolarů, ale aktuálně se přehoupla přes 100 miliard dolarů. To je nejen hezké kulaté číslo, ale pro automobilku má ještě další význam. CEO Elon Musk totiž za svou práci v Tesle nedostává žádný plat a v roce 2018 představenstvo firmy schválilo 10letý plán odměn pro Muska zahrnující opce v celkové výši 2,6 miliard dolarů. Pokud se Muskovi bude dařit vést automobilku takovým způsobem, aby dosáhla milníků definovaných v dohodě, odemkne si za každý milník část opcí. Podobným způsobem byl nastaven systém jeho odměn v předchozích letech. Milníky se kromě tržní hodnoty firmy odvíjely například od úspěšného uvedení nového modelu elektromobilu do prodeje nebo vyrobení určitého počtu kusů.

Vývoj ceny akcií Tesly v posledních 6 měsících. Tržní hodnota aktuálně předčila Volkswagen. (Zdroj: Google)

Jeden z milníků v aktuálním plánu odměn je dosažení tržní hodnoty Tesly ve výši 100 miliard dolarů, což se v posledních dnech podařilo. Pokud se automobilce podaří udržet nad touto hranicí po dobu šesti měsíců (počítá se průměrná hodnota), Elon Musk dostane bonusové opce v hodnotě přibližně 350 milionů dolarů. To samé se pak může opakovat za každé navýšení hodnoty o dalších 50 miliard až do maxima 650 miliard dolarů. Musk aktuálně vlastní přibližně 19 % akcií Tesly.

Tesla zároveň aktuálně předběhla Volkswagen a stala se tak automobilkou s druhou nejvyšší tržní hodnotou na světě. První stále zůstává Toyota s hodnotou přibližně 200 miliard dolarů. Otázkou nyní je, zda se Tesle podaří hodnotu udržet, nebo jde jen o výkyv a dojde k poklesu ceny akcií. Pokud však automobilka vykáže zisk za minulé čtvrtletí a opravdu začne dodávat Model Y s půlročním předstihem, tak osobně moc nevidím důvod, proč by měly akcie v dohledné době klesnout. Co myslíte vy?

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

82 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře