Tesla překonala i optimistické odhady, za poslední kvartál prodala rekordních 112 tisíc vozů

Poslední dobou se stalo zvykem, že Tesla s novým kvartálem překoná svůj dosavadní rekord v počtu prodejů. Jinak tomu není ani za poslední čtvrtletí roku 2019, kdy se automobilce dokonce poprvé ve své historii podařilo překonat hranici 100 tisíc prodaných vozů za kvartál. Konkrétně se prodeje ustálily na čísle 112 tisíc, z čehož 92 550 tvořily Modely 3 a zbylých 19 450 Modely S a X. Právě u těchto dražších vozů jde o dobrou zprávu, jelikož se v posledních čtvrtletích potýkaly s nízkými prodeji, jež se během minulého kvartálu ustálily a momentálně vzrostly přibližně o 2 tisíce vozů. Nárůst zaznamenaly také Modely 3, tohoto sedanu se prodalo o 12 950 kusů více než minulé čtvrtletí.

Prodeje vozů Tesla v jednotlivých čtvrtletích (Zdroj: CleanTechnica)

Celkové prodeje za rok 2019 činí 367 500 vozů, čímž Tesla dosáhla svého cíle prodat za toto období 360–400 tisíc vozů. V porovnání s rokem 2018 jde pak o přibližně 50% nárůst v prodejích. V letošním roce lze počítat s mnohem vyššími prodeji, jelikož bude do provozu plně uvedena továrna Gigafactory 3 a zároveň začne výroba crossoveru Tesla Model Y.

Výroba Dodáno
Model S/X 17 933 19 450
Model 3 86 958 92 550
Celkem 104 891 112 000

Co se týče zmiňované Gigafactory 3, tak Tesla uvádí, že úspěšně demonstrovala schopnost linek vyrábět více než 3 tisíce vozů týdně. Reálná současná výrobní kapacita je ale nižší a pohybuje se kolem tisíce Modelů 3 týdně. Výroba zatím dle posledních zpráv také neprobíhá nepřetržitě, ale kolem 10 hodin denně. Během svého provozu již GF3 vyrobila necelých tisíc vozů určených k předání zákazníkům, toto číslo ale nejspíš není započítáno do počtu prodaných Modelů 3 za čtvrté čtvrtletí. Tesla totiž během roku 2019 stihla předat pouze pár Modelů 3 svým zaměstnancům. Předávání vozů ostatním zákazníkům má začít 7. ledna. Tesla také ve zprávě uvedla, že koncem prosince začala v Gigafactory 3 výroba bateriových modulů, která ale zatím nedosahuje zmiňované kapacity 3 tisíce kusů týdně. Zůstává také otázka, jaká společnost Tesle dodává bateriové články, automobilka totiž oficiálně žádnou firmu nepotvrdila. Spekulace hovoří o společnostech LG Chem a CATL, více informací se možná dozvíme v rámci konferenčního hovoru s akcionáři, který proběhne po oznámení finančních výsledků někdy koncem ledna.

Akcie Tesly na informace o prodejích reagovaly více než 4% růstem, cena jednoho cenného papíru se momentálně pohybuje kolem 448 dolarů. Pravděpodobně koncem ledna firma zveřejní své finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí, analytici počítají s průměrným ziskem 1,44 dolarů na akcii (non-GAAP), za celý rok 2019 se pak očekává ztráta kolem 0,6 dolarů na akcii (non-GAAP).

Zdroj: Tesla
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

72 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře