Tesla ukazuje, že nemá problém s poptávkou – vykázala rekordní čtvrtletní výsledky

Prodeje vozů Tesla v prvním kvartálu 2019 vůbec poprvé klesly, což vedlo k obavám, že Tesla narazila na pomyslný strop a poptávka začne dlouhodobě klesat. Tyto obavy se však ukázaly jako mylné, jelikož Tesla ve druhém kvartálu vykázala rekordně vysoké prodeje a zatím to nevypadá, že by poptávka klesala.

Vývoj celosvětových čtvrtletních dodávek vozů Tesla (Zdroj: Statista)

Tesla ve druhém čtvrtletí tohoto roku vyrobila přes 87 048 vozů a prodala rekordních 95 200 kusů, čímž překonala dosavadní maximum z konce minulého roku, kdy automobilka prodala 90 700 vozů. Tesla tedy v aktuálním čtvrtletí prodala o 51 % více vozů než v předchozím kvartálu a o 233 % více než ve stejném období v loňském roce.

Tesla v tiskovém prohlášení dodává, že značně optimalizovala globální logistiku a proces předávání vysokého počtu vozů zákazníkům, což vedlo ke snížení nákladů. Objednávky v tomto čtvrtletí navíc převýšily dodávky, takže Tesla vstupuje do nového čtvrtletí s nevyřízenými objednávkami a očekává další zvýšení výroby i prodejů.

Výroba Dodáno
Model S/X 14 517 17 650
Model 3 72 531 77 550
Celkem 87 048 95 200

Co se týče výroby, tak z tabulky výše můžete vyčíst, že Tesla ve druhém čtvrtletí dosáhla průměrné výrobní kadence kolem 797 kusů Modelu 3 denně neboli 5580 kusů Modelu 3 týdně. Prodeje Modelů S a X jsou ve srovnání s předchozím čtvrtletí o přibližně 50 % vyšší, avšak stále jsou nižší než dřívějších 25 000 vozů čtvrtletně, což byl standard, který si automobilka poměrně dlouho udržovala. Důvodem by mohla být konkurence, kterou představuje Model 3, jež většině lidí postačuje a navíc nabízí lepší poměr cena/výkon. Část potenciálních zájemců navíc možná čeká na modernizovanou verzi Modelů S a X, o které se už delší dobu šušká a mohla by se začít prodávat ještě letos.

Finanční trhy na čtvrtletní výsledky zareagovaly pozitivně a po značném poklesu po prvním čtvrtletí nyní ceny akcií vystoupaly na více než 240 dolarů, což je zlepšení o 33 % oproti dubnové minimální hodnotě 180 dolarů.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil

Prodávat manuální auta je racionální.

Kotlopou

Ví se datum, kdy vyjde čtvrtletní report?

pavilek9258
Invc

Odhaduje se, že 7.8.2019 – ale datum zatím není stanoveno.
Hlídat si to můžeš tady:

https://ir.tesla.com/events-and-presentations