Tesla má za sebou nejlepší čtvrtletí, prodala 90 tisíc vozů

Tesla si během roku 2018 prošla mnohými problémy, od výrobních přes logistické až po skandály Elona Muska. Potíže automobilce způsoboval především Model 3, respektive jeho automatizovaná výrobní linka. Ta se totiž nevyvedla úplně dle představ a avizované výrobní kapacity 5 000 kusů Modelu 3 týdně Tesla dosáhla až ve 2. čtvrtletí roku 2018 (přestože toto množství chtěla původně vyrábět už na konci roku předchozího). Částečné omezení robotů ve výrobě a návrat k lidské práci pak znamenal krok vpřed a již na konci třetího čtvrtletí Tesla po dlouhé době vykázala zisk. Koncem listopadu přišla další dobrá zpráva, Musk oznámil, že Tesla zvládla vyrobit tisíc kusů Modelu 3 denně. Nyní automobilka pracuje na tom, aby tuto výrobní kadenci dokázala dlouhodobě udržet.

Jak probíhá výroba Modelu 3, Tesla ukázala v novém zrychleném videu z montážní linky. Na něm můžete vidět, jak je karoserie vozu postupně osazována jednotlivými díly.

View this post on Instagram

How Model 3 gets made. Order at Tesla.com

A post shared by Tesla (@teslamotors) on

Automobilka ve třetím čtvrtletí 2018 prodala něco málo přes 80 tisíc svých vozů, přičemž 55 tisíc z nich tvořily Modely 3. Mezi Modely S a Modely X se pak prodeje dělily víceméně stejným dílem. Čtvrté čtvrtletí loňského roku pak bylo pro Teslu opět rekordní, jelikož prodala celkem 90 700 vozů, což představuje nárůst 8 % oproti předchozímu čtvrtletí. Největší podíl na tom měl očekávaně Model 3, kterého se prodalo 63 150 kusů, 13 500 lidí si pořídilo Model S a Modelu X se prodalo 14 050 kusů. Tesle též zůstaly neprodané přibližně 3 tisíce kusů Modelu 3, které do konce roku nestihly najít majitele. O potenciální zákazníky se ovšem automobilka bát nemusí, s blížícím se vstupem na evropský trh se dá očekávat velký zájem evropských řidičů, mezi kterými jsou vozy o velikosti Modelu 3 populárnější než v USA.

Tesla Model 3 (Foto: Tesla)

Celkové prodeje za rok 2018 činily 245 240 vozů (145 846 Modelů 3, zbylých 99 394 tvořily Modely S a X). Díky těmto číslům se modely Tesly staly nejprodávanějšími prémiovými vozy v USA. S koncem roku 2018 pro zákazníky Tesly zároveň skončila možnost uplatnit slevu na daních ve výši 7 500 dolarů (170 tisíc korun) za nákup elektromobilu od této automobilky, jelikož Tesla dosáhla hranice 200 000 prodaných vozů. Od nového roku tedy mají zákazníci možnost si odečíst jen 3 750 dolarů (84 tisíc korun). Tesla jako reakci na to snížila cenu všech svých vozů o 2 tisíce dolarů (45 tisíc korun), aby u nových objednávek zákazníkům vykompenzovala ztrátu části státního příspěvku. Tento krok ovšem nejspíš mohl mít vliv na akcie automobilky, které během prvních dní tohoto roku spadly o 10 % na 300 dolarů za jednu. Důvodem může být dle agentury Reuters obava investorů o budoucí prosperitu společnosti v USA.

Zdroj: Electrek
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

30 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře