Tesla žaluje čínskou automobilku Xpeng a americký start-up Zoox za krádež obchodních tajemství

Tesla minulou středu podala žaloby proti dvěma společnostem a některým svým bývalým zaměstnancům. První soudní spor se týká čínského automobilového start-upu Xiaopeng Motors, nazývaného též zkráceně Xpeng. Tato v roce 2014 založená automobilka na konci minulého roku na čínský trh uvedla elektromobil Xpeng G3, který dosahuje poměrně slušných parametrů (reálný dojezd kolem 350 km, při držení konstantní rychlosti údajně až 550 km), vůči konkurenci pak exceluje cenou, jež je na částce v přepočtu 650 tisíc korun před zdaněním a dotacemi. Xpeng G3 se v interiéru v mnohém podobá Tesle Model X, což vzhledem k vyjádření Henryho Xiai, zakladatele Xpeng, není nic překvapujícího. Xia se totiž netají tím, že jeho firma využila patentů Tesly, které automobilka dala volně k dispozici.

Elektrické SUV Xpeng G3 (Zdroj: Xpeng)

Využívaní patentů Tesle nevadí, sama k tomu koneckonců vyzývá. Americká automobilka v žalobě uvádí, že Xpeng využil její bývalé zaměstnance, aby ukradl zdrojový kód Autopilotu. Konkrétně se jedná o Guangzhiho Caoa, který byl jedním z přibližně 40 lidí, kteří měli v Tesle k tomuto kódu přístup. Dle zjištění serveru The Verge si Cao začal v průběhu minulého roku kopírovat celý kód na svůj iCloud účet, načež ve výsledku překopíroval přes 300 tisíc souborů a adresářů. Po příjetí práce v Xpeng pak Cao dle Tesly za sebou zahladil stopy, včetně opakovaného přihlášení do zabezpečené sítě Tesly, kde kompletně promazal svojí historii svého prohlížeče. V případě Xpengu přitom nejde o první problém tohoto typu. FBI během minulého roku totiž obvinila bývalého zaměstnance Applu, který údajně pro Xpeng získával obchodní tajemství v oblasti autonomního řízení.

Podívejte se na podezřele podobný design přístrojové desky ve vozech Xpeng a Tesla:

Xpeng po zveřejnění informací o žalobě vydal prohlášení, dle kterého zahájil vlastní interní vyšetřování a uvedl, že si nebyl vědom žádného provinění Caoa a že na něj ani nenaléhal v ohledu zpronevěření obchodních tajemství.

Druhá žaloba míří za americkým start-upem Zoox, který se zabývá autonomním řízením. Tesla tvrdí, že čtyři její bývalí zaměstnanci – Scott Turner, Sydney Cooper, Christian Dement a Craigh Emigh –, ukradli firemní dokumenty a předali je svému novému zaměstnavateli. Dle Tesly se jedná o materiály týkající se systému zvaného WARP – jde o Teslou vyvinutý proprietární software určený pro správu různých úseků činnosti, jako jsou výroba, sklady zboží, distribuce či doprava.

Tesla v žalobě tvrdí, že si Turner, v té době manažer distribučního centra, před odchodem z automobilky odeslal na svůj osobní email dokumenty obsahující informace o logistických postupech ve skladech Tesly, stejně tak jako některá schémata těchto skladů. Po přijetí práce u Zoox Turner dle obžaloby svému novému zaměstnavateli prozradil informace o platových poměrech některých zaměstnanců Tesly a též do Zooxu nalákal Cooper a Dementa. Poslední zmíněný, který v Tesle pracoval jako dozorčí ve skladu, následně na svůj email odeslal některé dokumenty, Cooper pak dle Tesly dokonce přiznala, že pro Zoox a Turnera vynášela z americké automobilky informace.

Muskova firma na vše pravděpodobně přišla díky chybě posledního ze čtyř obviněných, Craigha Emigha. Ten totiž omylem odeslal na starou pracovní adresu Sydney Cooper modifikované verze dokumentů patřících Tesle. Na nich sice bylo umístěno logo Zoox, dle automobilky ale stále na dokumentech byly patrné její charakteristické znaky. Dle Tesly to tedy ukazuje skutečnost, že společnost Zoox „aktivně využívá informace, které Tesle ukradla“.  Ve firmě Zoox momentálně dle zjištění serveru Business Insider pracuje přes 100 bývalých zaměstnanců Tesly.

Zdroj: The Verge
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře