Historky ze SpaceX: Podle čeho byly pojmenovány motory Kestrel, Merlin a Raptor

Tom Mueller (Zdroj: Popular Mechanics)

Tom Mueller působí ve SpaceX jako hlavní konstruktér motorů už od založení firmy. Má prsty ve všech motorech od Kestrelu přes Merlin až po Raptor. Možná už víte, že raketa Falcon (“sokol”) je pojmenována po lodi Millennium Falcon z filmů Star Wars, ale víte, jak přesně došlo k pojmenování motorů Kestrel, Merlin a Raptor? Na tuto otázku nedávno odpověděl sám Mueller na webu Quora. Překlad zajistil Pavel Vantuch.

Když jsme začínali se SpaceX, motoru pro první stupeň jsme říkali “motor 60 K”. Ale poté, co jsme ho zprovoznili, mi Elon řekl, abych přišel s názvem, ​​který by nebyl z čísel a písmen (jako RD-180, RS-68, atd.). Jedna žena z lidí pracujících na turbočerpadle ve firmě Barber-Nichols se věnovala sokolnictví a ta navrhla, abychom jej pojmenovali po sokolovi. Myslel jsem, že to zní dobře, takže jsem se jí zeptal, jaká jsou některá jména sokolů. Jmenovala jich několik a já si na všechny nemohu vzpomenout, ale pamatuji si, že Kestrel je malá poštolka, Merlin je středně velký sokol a Peregrine a Gyrfalcon jsou velcí sokoli. Řekl jsem si: „Super, pojmenujeme malý motor druhého stupně Kestrel a střední motor Merlin.“ Věděl jsem, že v budoucnu budeme vyvíjet větší motory, a tak jsem plánoval rezervovat Peregrine na později. Elonovi se pojmenování líbilo, takže to tak zůstalo. O několik let později jsme začali pracovat na novém motoru, který byl jiný typ než Merlin, a tak jsem přemýšlel o druzích orlů nebo tak něco. Nakonec jsem přišel s Raptorem, což je obecná definice dravých ptáků včetně orlů, jestřábů, sokolů a sov. Ne, není pojmenován po dinosaurovi! A tak vznikl název motorů pro BFR.

Tuto odpověď jsem psal na svém telefonu na letišti v Orlandu na cestě zpátky ze zkušebního startu Falcon Heavy, kde 28 motorů Merlin odvedlo svou práci na jedničku!

 

Bonus: Pokud si chcete přečíst další Muellerovy historky a názory, doporučuji starší rozhovor, ve kterém mluvil například o BFR, vývoji Merlinu, Blocku 5, nukleárním pohonu a práci pro Elona Muska.


Předchozí díly seriálu Historky ze SpaceX:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře