Výroba vozů Tesla má v Texasu začít v květnu, Giga Shanghai možná bude vyrábět vozy i pro Evropu

Plány postavit novou americkou Giga továrnu v Texasu oficiálně Elon Musk oznámil na telefonické konferenci k finančním výsledkům Tesly za druhé čtvrtletí. Již dlouho předtím se o této továrně ale spekulovalo a objevovaly se dokonce zprávy, že by Tesla s výrobou měla začít již letos. Toho by dosáhla tak, že by neměla být postavená celá továrna, ale pouze část s hlavní montážní linkou, kolem které by pak Tesla postupně dostavovala další haly, zatímco část dílů by byla nějakou dobu dovážena z Fremontu či Nevady. Teď to vypadá, že od těchto plánů Tesla upustila, případně spekulace vůbec nebyly pravdivé.

Dle nově zveřejněného dokumentu by totiž továrna v Texasu, na níž se začalo pracovat již v červenci, měla být koncem letošního roku teprve ve stavu „dry in“. To je stav, ve kterém je interiér již chráněn před poškozením způsobeným počasím. V případě výrobní haly tak nejspíš půjde o stav, během něhož Tesla začne instalovat montážní linky a další zařízení potřebné pro výrobu svých vozů. Ty by mělo zahrnovat Cybertrucky a tahače Tesla Semi pro celou USA a též Modely 3 a Y pro východní polovinu Severní Ameriky. Na prvního května je pak plánováno dosažení stavu nazvaného „first substantial completion“, pod čímž se rozumí dokončení do takové míry, že majitel může budovu začít využívat dle svého plánu. U Tesly tak pravděpodobně půjde o začátek výroby v omezeném množství. Nabízí se otázka, s kterým vozem Tesla výrobu v nové továrně začne. Cybertruck je plánován až na konec příštího roku, takže ten se zdá nepravděpodobný, zatímco Tesla Semi sice již nabral nějaké to zpoždění, každopádně tento tahač nebude ideálním pro otestování výroby ve velkém množství. Nejpravděpodobněji se tak jeví buď Model 3 nebo Model Y, přičemž osobně bych se klaněl spíš k druhému zmíněnému vozu, o který by měl být na trhu větší zájem.

Zveřejněný dokument také přinesl pár zajímavých informací o celé stavbě. Víme například, že očekávaná cena se pohybuje kolem 400 milionů dolarů či že Tesla počítá s vytvořením 5000 pracovních míst v příštích čtyřech letech.

Spousta novinek se v poslední době týkala i továrny Giga Nevada, a to možná trochu překvapivě na straně Panasonicu, který zde exkluzivně pro Teslu vyrábí bateriové články. Tato japonská společnost v červnu podepsala s Teslou novou smlouvu na dodávání článků a nově také oznámila rozšíření jejich výroby právě v Giga Nevada. Navzdory prezentaci Tesla Battery Day chystané na 22. září, kde Musk chce představit nové složení bateriových článků, architekturu modulů a výrobní plány do budoucna, to tedy vypadá, že jsou vztahy s Panasonicem poměrně dobré, zvlášť když to porovnáme třeba s minulým rokem. O tom, co vedlo Teslu k potřebě vyrábět vlastní baterie, jsme psali v našem dřívějším článku.

Gigafactory 1 v březnu 2018 (Zdroj: Teslarati)

Carl Walton z Panasonicu konkrétně serveru Reno Gazette-Journal potvrdil, že firma nabírá 100 nových zaměstnanců do Giga Nevada kvůli navýšení výrobní kapacity. Zároveň se začíná připravovat na vyrábění nových baterií, které by měly obsahovat méně kobaltu a měly by mít až o 5 % vyšší energetickou hustotu, přičemž ta by v průběhu dalších let mohla narůst až o 20 %. Přesná čísla týkající se energetické hustoty a ceny ovšem Walton odmítl potvrdit, je ale logické předpokládat, že novinky budou nějak souviset s Tesla Battery Day. Do navýšení výroby plánuje Panasonic investovat 100 milionů dolarů.

V čínské továrně Giga Shanghai mezitím probíhá příprava na výrobu Modelů Y ve variantě Long Range a Performance, přičemž tyto vozy by se na trh měly dostat začátkem příštího roku. Nedávno ovšem došlo ke zveřejnění fotografií z Číny, na kterých je maskovaný Model Y. Dle Yana Changa, který fotografie pořídil, jde o v Číně vyrobený model a ačkoliv zdroj svého tvrzení neuvedl, vzhledem ke všemu maskování by to dávalo smysl. Po zveřejnění fotografií se začalo spekulovat, že Tesla již začala se zkušební výrobou čínských Modelů Y, což by časově mohlo odpovídat začátku prodejů v příštím roce.

V souvislosti s čínskou továrnou zveřejnil nové informace americký server Bloomberg, dle kterého Tesla plánuje v Číně vyrobené vozy exportovat také na několik dalších trhů, včetně toho evropského. Bloomberg se ve svém tvrzení odvolává na lidi obeznámené se situací a dle nich Tesla začne s výrobou vozů pro trhy mimo Čínu ve čtvrtém kvartálu letošního roku, načež doručení jsou plánována buď na konec letoška či na začátek roku dalšího. Kromě již zmíněné Evropy mají vozy zamířit také do Singapuru, Austrálie a Nového Zélandu. Zajímavé je, že všechny tři mimoevropské země mají řízení na pravé straně. Z dlouhodobého hlediska pravděpodobně bude Tesla pro tyto trhy chtít mít postavenou vlastní továrnu, výhodná by mohla být například Malajsie, Thajsko či Indie. Továrnu v Asii mimo Čínu navíc Musk přímo potvrdil v odpovědi na Twitteru. Zároveň ale zmínil, že prvně Tesla potřebuje dokončit Giga Berlin a Giga Austin. Doteď výroba vozů pro zmiňované trhy probíhala ve Fremontu, ten je ale nejspíš momentálně zaneprázdněn vyřizováním poptávky na americkém trhu. Právě z toho důvodu tak Tesla chce část zátěže přesunout na Giga Shanghai.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin B

Děkuji za článek. Ale myslím, že “dry in” neznamená, že Tesla může začít instalovat linky. Spíše se pak začnou lít podlahy a dělat rozvody. Až květnový “first substantial completion” bude podle mě znamenat, že továrna je připravena pro instalaci linek. Protože ta kompletace se bude brát z pohledu dokončení budovy a ne kompletního vnitřního vybavení továrny.

Takže já očekávám počáteční spuštění někdy v Srpnu. To by odpovídalo i ročnímu plánu výstavby.

Ales

Diky za novinky. Tovarna v texasu se domnivam, ze bude vyrabet prave tahac tesla semi. Protoze ma zpozdeni a je to zatim v serii neovereny model. Ostatni modely mohou vyrabet jinde (a dovazet) pripadne zmineny cyber truck ma jeste cas (jak pises).