Vývoj rakety Starship pokračuje – 40sekundový zážeh Raptoru a lidé na Měsíci do 5 let

SpaceX nadále usilovně pracuje na projektu Starship a pokroky probíhají na několika místech zároveň – na rampě poblíž Boca Chica v jižním Texasu probíhá testování Starhopperu, o kousek vedle pokračuje stavba pokročilejšího prototypu lodi Starship a o pár set kilometrů severněji v McGregoru probíhají zkoušky třetího vyrobeného Raptoru.

Začneme u Starhopperu, který na začátku dubna prodělal první dva zážehy s integrovaným Raptorem, načež byl motor odmontován. Podle Elona Muska prý nebyl odmontován kvůli nějakému problému, ale protože probíhají přípravy na testovací zážehy, při kterých už Starhopper nebude připoutaný k zemi. Aktuálně také probíhají blíže neurčené úpravy rampy, na které tyto testy proběhnou. Na rampu byla navezena zemina a probíhá lití betonu.

Musk také upřesnil, že testy Starhopperu bez připoutání budou nejdříve prováděny s jedním Raptorem. Další dva nejspíš přibudou až později a jeden nich se momentálně nachází v McGregoru. Jedná se o třetí vyrobený Raptor a už absolvuje delší testovací zážehy, které aktuálně dosáhly délky kolem 40 sekund. Nejdelší zážeh, o kterém jsme věděli předtím, trval 11 sekund a proběhl v únoru.

Kousek od Starhopperu se nachází montážní plocha (aktuální přelet dronem), kde byl před pár měsíci tento experimentální stroj vyroben. Nyní tam však už několik týdnů probíhá montáž nového exempláře Starship, který má být pokročilejší a podobnější orbitální verzi této kosmické lodi. Aktuálně proběhlo například smontování dvou segmentů vrchní části lodi, staví se nový montážní podstavec a také se chystá rozšíření areálu. Byla totiž vylita betonová plocha pro novou budovu či druhý pevný stan. Spekuluje se, že by nová plocha mohla být určena pro montáž prvního prototypu rakety Super Heavy, který se podle Elona Muska má začít vyrábět ještě během jara.

Musk se dále pochlubil novými oficiálními obrázky ocelové verze lodi Starship na povrchu Měsíce a Marsu. Dosud byly k dispozici jen starší obrázky, kde byla loď ještě tvořena uhlíkovými kompozity. (Další obrázky lodi Starship najdete v sekci Tapety na plochu).

SpaceX má stále jako hlavní cíl zlevnit cesty na Mars, ale Elon Musk je poslední dobou o dost otevřenější také aktivitám na Měsíci. Podle něj by návrat lidstva na Měsíc byl „velice inspirativní“ a loď Starship by mohla být připravena tam dopravit lidi do pěti let. Dodal, že by to mělo být řešeno formou vysoutěžených zakázek. Na otázku, zda Starship dokáže přistát na nerovném měsíčním povrchu, odpověděl: „Ano.“

Elon Musk na Twitteru také mluvil o poněkud divočejším nápadu, u kterého si stále nejsem jistý, jestli je myšlený vážně, nebo šlo jen o vtípek u příležitosti tehdejší premiéry nové řady seriálu Hra o trůny. Musk nejdříve řekl, že zvažuje přidání „dračích křídel z nerezové oceli na Starship“ a doplnil to několika narážkami na Hru o trůny a draky. Působilo to tedy spíše jako fórek, ale poté napsal: „S dračími křídly z ocelové membrány by klesla teplota Starship při orbitálním návratu na 1000 °C, díky čemuž by celý povrch lodi mohl být z nechlazené oceli.“ Není jasné, co Musk myslí ocelovou membránou, ale asi se opravdu jedná o něco, nad čím Musk přemýšlí. Na otázku, jak vážně to celé myslí (na stupnici od 1 do 10), Musk odpověděl „6,5“. Jenže jak vážně myšlená byla jeho odpověď? 🙂

Tip: Dění v jižním Texasu můžete sledovat v našich průběžně aktualizovaných článcích Přípravy Starhopperu a Přípravy orbitální Starship.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře