Statický zážeh Falconu Heavy

AKTUALIZACE (24. 1. 18:48): Statický zážeh proběhl 24. 1. v 18:30 SEČ. Video najdete níže.

Falcon Heavy na rampě LC-39A v prosinci 2017 (Foto: SpaceX)

Na středu 24. 1. je plánován statický zážeh na floridské rampě LC-39A v rámci příprav na premiérový start nové rakety Falcon Heavy. V tomto průběžně aktualizovaném článku se dozvíte vše potřebné.

Půjde o vůbec první statický zážeh kompletního Falconu Heavy. Tento konkrétní exemplář poletí na demonstrační misi možná ještě v lednu, přičemž do vesmíru vynese elektromobil Tesla Roadster Elona Muska. Automobil se nachází pod aerodynamickým krytem na špičce rakety a bude přítomen během statického zážehu. Postranní bloky tohoto Falconu Heavy tvoří již jednou použité první stupně Falconu 9. Jednotlivé stupně Falconu Heavy byly vloni samostatně otestovány v texaském McGregoru, ale při tomto statickém zážehu bude poprvé zažehnuto všech 27 motorů Merlin 1D najednou.

Co je to statický zážeh?

SpaceX před každým ostrým startem provádí generálku, při které prověří všechny prvky rakety, technického zázemí a připravenost kontrolních stanovišť i obsluhy kosmodromu. To vše je zakončeno tzv. statickým zážehem, což je několikavteřinové zažehnutí všech motorů Merlin na spodní části rakety. V tomto konkrétním případě by měl zážeh trvat nezvykle dlouhých 12 vteřin. Počítač přitom ověří, že motory fungují tak, jak mají. Vše vlastně probíhá jako u ostrého startu (včetně kompletního tankování) jen s tím rozdílem, že raketa nikam neodletí. (Pro lepší představu se podívejte na video staršího statického zážehu.)

V tomto článku vás budu informovat o aktuálním dění na rampě a průběhu příprav na statický zážeh.

Časové okno, během kterého by měl zážeh proběhnout, začne ve středu v 18:30 SEČ a potrvá do půlnoci.

Ostrý start Falconu Heavy je předběžně plánován na konec ledna. Pokud na start nechcete zapomenout, přidejte se do události na Facebooku a také sledujte průběžně aktualizovaný profil mise.

Oficiální video zážehu:

Aktuální informace

(pokud zde okno s aktuálními informacemi nevidíte, zkuste párkrát obnovit stránku nebo vypnout AdBlock)
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře