Rychlozprávy #28: Crew Dragon testuje padáky, SpaceX vyvíjí vlastní slitiny, OCISLY má díru v palubě, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

V dnešním vydání mimo jiné uvidíte test padáků Crew Dragonu, vesmírný koncert a vybuchující rakety a dozvíte se novinky o plošinách JRTI i OCISLY a lodi Mr. Steven a také o vylepšeních na rampě LC-39A.

Padákové testy Crew Dragonu

SpaceX se podělilo o parádní videa z nedávného testu padáků lodi Crew Dragon. Jednalo se o již 16. test padákového systému a konkrétně byla simulována situace, kdy Dragon musí provést nouzový únik v nízké výšce.

Pro zajímavost se můžete podívat také na test padáků z roku 2016.

Kulturní vyžití ve vesmíru

Elon Musk na Instagramu zveřejnil zajímavý obrázek znázorňující houslový koncert ve stavu beztíže na palubě kosmické lodi na oběžné dráze Země před odletem na Mars. Vzhledem k velkému oknu by se mohlo jednat o nějaký nepoužitý materiál z představení rakety ITS v roce 2016. BFR, zmenšená verze tohoto konceptu, už takto velké okno podle všeho nemá.

Takhle si Elon Musk představuje kulturní vyžití během cesty na Mars.

A post shared by ElonX (@elonxcz) on

Úpravy LC-39A

Přípravy rampy LC-39A v Kennedyho vesmírném středisku pro mise lidskou posádkou pokračují. Na aktuálních fotkách z fóra NASA Spaceflight je vidět, že na věži FSS bylo přidáno mezipatro a také se provádí přesun systému záchranných košů do vyšší části věže. Navíc je hezky vidět kloub, který je posledním pozůstatkem po otočné konstrukci RSS, která byla postupně odmontována. Za zmínku stojí také stan s připraveným ramenem pro nástup posádky do Crew Dragonu. Jeho instalace by měla proběhnout někdy na podzim.

Probíhající úpravy na rampě LC-39A v červnu 2018 (Foto: vandersons / NSF)

Mr. Steven dostane upgrade

Web Teslarati poskytl nové fotky z losangeleského přístavu, na kterých je vidět, že loď Mr. Steven nejspíš prochází upgradem, aby na ni mohla být nainstalována rozměrnější síť pro zachytávání aerodynamických krytů. Má totiž odmontovaná ramena, mezi kterými je síť normálně natažena. Do příští mise s pokusem o přistání krytů (Iridium-7) zbývá necelý měsíc, tak snad bude loď včas připravena.

Kotviště lodi Mr. Steven se nachází přímo u nově pronajatého pozemku SpaceX, kde firma plánuje vyrábět raketu BFR. Z aktuálních fotek od Teslarati vyplývá, že na pozemcích už začala demolice a další přípravy:

JRTI se vrací

Autonomní přistávací plošina Just Read the Instructions (JRTI) slouží na západním pobřeží Spojených států, kde asistuje při přistávání Falconů po startech z Kalifornie. Naposledy však byla nasazena do akce v říjnu 2017 při misi Iridium-3. Od té doby čekala nečinně v přístavu Port of Los Angeles, neboť její služby nebyly potřeba. Následující mise totiž letěly s již použitými stupni starší varianty Block 4, které SpaceX už nechtělo znovu zachraňovat.

Červencová mise Iridium-7 však poletí se zbrusu novým stupněm typu Block 5, a tak bude SpaceX opět potřebovat plošinu JRTI. Fotka od Teslarati z května 2018 ukazuje, že plošina je nejspíš připravována na svou další misi, neboť je opět vybavena všemi čtyřmi modrými propulzory. Nějaký čas jí totiž některé chyběly, neboť podle neoficiálních zdrojů byly loni použity na opravu plošiny Of Course I Still Love You (OCISLY), která byla poškozena při požáru.

Plošina Just Read the Instructions v květnu 2018 (Foto: Teslarati)

A když už jsme u OCISLY, tato sesterská plošina asi také prochází nějakou údržbou či upgradem, neboť byla nedávno spatřena s dírou na palubě. Nad účelem této aktivity se zamýšlel Karel Zvoník:

Podle fotografie z přístavu Port Canaveral je na OCISLY patrný poměrně velký otvor do podpalubí. Podobné otvory se do lodí neřežou jen tak, ale mají většinou nějaký smysl. Například pokud měníte či instalujete pohonnou jednotku nebo potřebujete dostat cokoli rozměrného do nebo z podpalubí, ať už třeba rozměrnou pumpu nebo něco jiného. Jaký je pravý důvod současné díry v OCISLY však zatím nevíme a možná se to ani nikdy nedozvíme. Osobně se mi však zdá pravděpodobné, že se může například jednat o druh zpevnění paluby v místě největšího namáhání. Mohl by tomu odpovídat i bílý předmět, který připomíná ocelový trám. Stejně tak se ale může jednat o opravu podpalubí, které je rozděleno na několik sekcí, do kterých se pravidelně čerpá voda kvůli zvýšené stabilitě plošiny v době přistávání. Bílý předmět může také být schodiště pro přístup do útrob plošiny. Každopádně s jistotou to říci nelze a jako vždy si musíme počkat na informace, které se k nám dostanou.

Práce na OCISLY v červnu 2018 (Foto: /u/ZachWhoSane)

SpaceX vyvíjí superslitiny

Elon Musk na Twitteru prozradil, že SpaceX vyvíjí vlastní kovové slitiny. Aktuálně využívají SX 300 a brzy bude připravená také SX 500 (SX značí tzv. monokrystalickou slitinu). Jedná se prý o moderní verze superslitiny Inconel (nikl + chrom). Tyto slitiny jsou pevné i při vysokých teplotách a jsou velmi odolné vůči oxidaci. Takové vlastnosti jsou podle Muska potřeba pro turbočerpadlo vyvíjeného motoru Raptor, které musí odolávat tlaku 800 atmosfér v horkém prostředí s vysokým poměrem kyslíku. Raptor bude pohánět megaraketu BFR.

Výbušná hitparáda

Everyday Astronaut vytvořil další skvělé video, ve kterém mluví o těch největších a nejzajímavějších výbuších v historii kosmonautiky (vyjma těch, kde došlo ke ztrátám na životech). A takový seznam se samozřejmě neobejde bez výbuchu Falconu 9 na rampě před misí Amos-6 a také nezdařených přistání prvních stupňů na mořských plošinách. Video rozhodně stojí za zhlédnutí. Který výbuch je váš oblíbený? 🙂

Články z minulých týdnů

Pokud na ElonX nechodíte pravidelně, možná vám unikl některý z článků vydaných od posledních Rychlozpráv (vyjma profilů misí):
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře