Rychlozprávy #42: Tajná mise a armádní zakázky SpaceX, terminály pro Starlink, Gigafactory 3 a Boca Chica, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

Dnes se mimo jiné dozvíte, že SpaceX možná chystá další tajnou misi, uvidíte, jak pokračuje stavba čínské Gigafactory a rampy v Texasu, zjistíte, kdy bude hotový nový razicí stroj Boring Company, a dozvíte se, které elektrické SUV je nejefektivnější z hlediska spotřeby energie.

Dění v jižním Texasu

SpaceX nepolevuje v přípravách na první zkušební lety experimentálního prototypu kosmické lodi Starship, který je od konce minulého roku montován v jižním Texasu, kde firma zároveň staví startovní rampu. Práce na prototypu, který bude provádět krátké lety do výšky pár set metrů až 5 kilometrů, stále průběžně sledujeme v samostatném článku, tak tam určitě občas nakoukněte. Technici v posledních týdnech pracovali především na spodní části prototypu, kde se nacházejí nádrže, nohy a budou tam nainstalovány motory Raptor. Nedávno však také začala příprava nové horní poloviny, která poslouží jako náhrada za tu původní, kterou poničil silný vítr.

Práce pokračují také na stavbě nedaleké odpalovací rampy, odkud bude prototyp snad již brzy startovat. Na rampě je možné vidět betonovou plochu, nádrže na pohonné hmoty, potrubí pro jejich rozvod, a také jakýsi val, který by mohl sloužit jako ochrana před spalinami z motorů. Podívejte se na nejnovější záběry prototypu i rampy pořízené dronem:

Terminály pro Starlink

SpaceX už rok běží odpočet, podle kterého musí do 6 let vynést polovinu satelitů potřebných pro internetovou konstelaci Starlink. Vzhledem k tomu, že konstelaci má tvořit skoro 12 000 družic, SpaceX už má jen asi 5 a půl roku na vynesení 6 000 z nich. Podle nejnovějších informací od Hanse Koenigsmanna ze SpaceX chce firma vynést první várku satelitů ještě letos, přičemž Musk po svém týmu chce, aby start proběhl do června. Na kdy přesně je start plánován, se zatím neví, ale SpaceX se na Starlink mezitím připravuje i na dalších frontách.

V únoru například firma podala žádost u telekomunikačního úřadu FCC o povolení provozovat až milion pozemních uživatelských terminálů pro komunikaci se satelity Starlink. Terminály budou provozovány na území Spojených států a budou vybaveny plochými anténami fungujícími na principu fázového pole (phased array). Podle žádosti budou terminály vysílat signály v pásmu Ku v rozsahu 14,0–14,5 GHz a přijímat je v budou v pásmu 10,7–12,7 GHz. Z dřívějška víme, že terminály potřebují přímý výhled na oblohu a SpaceX usiluje o to, aby stály maximálně 200 dolarů (přibližně 5000 Kč).

Součástí žádosti je také provoz několika set komunikačních bran, které budou spojovat konstelaci s globálním internetem a budou se nacházet poblíž uzlových bodů. V plánu jsou také dvě pozemní stanice pro sledování telemetrie – jedna na západním pobřeží USA a druhá na východním.

Stavba Gigafactory 3

Stavba Gigafactory 3 v Šanghaji pokračuje ďábelským tempem a možná bude hotová už v květnu. Tesla zde chce koncem tohoto roku vyrábět Model 3 a později také Model Y. Průběh stavby ukazují nová videa:

Tajná mise SpaceX

Z povolenky úřadu FCC vyplývá, že SpaceX chystá nejdříve na konec dubna nějakou dosud neznámou misi z floridské rampy SLC-40. Mise má nevšední inklinaci kolem 55° a v plánu je přistání na mořské plošině vzdálené přes 600 km severovýchodně od Canaveralu. Spekuluje se, že by mohlo jít o nějakou tajnou misi podobně jako v případě loňské Zumy. Nabízí se i satelity pro Starlink, které by měly být poprvé vyneseny ještě letos, ale vzdálená pozice přistávací plošiny indikuje buď vysokou hmotnost nákladu nebo vysokou orbitu, což ke Starlinku nesedí. Máte nějaké teorie?

Nová úvodní videa SpaceX

Každý oficiální živý přenos SpaceX začíná stylovým úvodním sestřihem, které krátce představí firmu a její úspěchy. Video bylo naposledy aktualizováno někdy v roce 2016, když do něj byly přidány záběry z tehdy prvního úspěšného přistání Falconu 9. Letos v lednu pak SpaceX odvysílalo speciální úvodní video u příležitosti poslední mise pro Iridium a nyní také došlo k aktualizaci obecného sestřihu, který už obsahuje například Block 5 nebo Falcon Heavy. Speciální úvod měl také březnový přenos z prvního startu Crew Dragonu. Na tato dvě nová videa se můžete podívat i samostatně, pokud jste je propásli živě:

Efektivita Tesly Model X

Německá půjčovna elektromobilů provedla srovnávací test Tesly Model X, Jaguaru I-Pace a Audi e-tron. Všechna tři auta absolvovala totožnou trasu po dálnici ve stejnou dobu rychlostí 120 km/h. Všechna mají zhruba stejně velkou baterii, ale Model X byl z hlediska spotřeby energie o 25 % efektivnější. Díky tomu má Tesla o 65 kilometrů větší reálný dojezd, i přestože je o dost větší a těžší než třeba I-Pace.

Video z testu (obsahuje anglické titulky):

Razicí stroj Line-Storm

Kolem Muskovy Boring Company se od prosincového slavnostního otevření zkušebního tunelu zdánlivě nic moc nedělo. Firma však potichu pokračuje ve vývoji vylepšených razicích strojů, které mají zrychlit a zlevnit stavbu tunelů. Současný stroj Godot má nahradit pokročilejší Line-Storm, který má být podle nového Muskova tweetu hotový zhruba koncem března. Boring Company se ale prý momentálně soustředí hlavně na zrychlení provozu v testovacím tunelu. Cílem je totiž dosáhnout toho, aby se vozy uvnitř dokázaly pohybovat vysokou rychlostí a zároveň ve velmi těsné blízkosti za sebou. Tím se maximalizuje přepravní kapacita tunelu. Aby však byl provoz bezpečný, bude muset samozřejmě být zcela automatizovaný. K tomu by měl dobře posloužit systém Autopilot ve vozech Tesla, s kterými zkoušky v tunelu probíhají.

Nové armádní zakázky pro SpaceX

SpaceX vysoutěžilo tři nové mise u amerického letectva, za které dostane celkem 297 milionů dolarů. Další tři mise vysoutěžila konkurenční společnost ULA. Pro misi AFSPC-44 bude použit Falcon Heavy, který vynese neznámý náklad přímo na geostacionární dráhu. Během misí NROL-85 a NROL-87 pak Falcon 9 vynese náklady pro Národní průzkumný úřad (NRO), pravděpodobně nějaké špionážní družice. Všechny tři mise budou pravděpodobně provedeny během roku 2021. Falcon Heavy má smlouvy už na celkem 6 misí, přičemž dvě z nich by měly proběhnout letos (momentálně jsou plánovány na duben a červen a poletí na stejné raketě).

První start Falconu Heavy (Foto: /u/jardeon)

Nedávno se také objevila zpráva, že letectvo přezkoumává udělení certifikace Falconu Heavy, kterou SpaceX získalo v červnu 2018 a díky které se může ucházet o zakázky jako AFSPC-44. Údajně se však jedná o nedorozumění a ve skutečnosti probíhá jen obecný audit procesu certifikace nových nosičů pro armádní zakázky. Přímo se SpaceX to tedy nejspíš nijak nesouvisí.

Elon Musk hodnotí memy

Pokud sledujete Elona Muska na Twitteru, asi vás nepřekvapí, že ho baví memy, tedy rozličné vtipné obrázky, které kolují po internetu. Známý youtuber PewDiePie, který má momentálně kanál s nejvíce odběrateli na YouTube, pravidelně pořádá tzv. meme review, při kterém komentuje aktuální memy a někdy mu při tom asistují různé celebrity. Jeho fanouškovská základna si pak usmyslila, že jedno takové meme review by měl udělat také Elon Musk. Následně Elona s touto žádostí pár týdnů spamovali na Twitteru, až konečně svolil.

Musk nakonec natočil vlastní meme review spolu s Justinem Roilandem, tvůrcem kultovního animovaného seriálu Rick and Morty, který patří mezi Elonovy oblíbené. Na výsledek se můžete podívat ve videu níže (začátek v čase 13:35). A pokud vás memy baví, můžete se zasmát u naší série článků Víkendové vtípky, které jsou plné memů o SpaceX, Elonovi a jeho firmách.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře