Dosažení plně autonomního řízení podle Elona Muska přinese výrazné zdražení vozů Tesla

Elon Musk mluvil o potenciálním zdražení vozů Tesly již během svého představení FSD Computeru pro autonomní řízení a při uvedení služby Tesla Network. Po dosažení plně autonomního řízení totiž budou mít majitelé Tesel možnost přivýdělku sdílením svých vozů pro autonomní taxi službu. Díky tomu nebude dle Muska hodnota vozů Tesly klesat, jako u konkurence, ale naopak stoupat. Potenciální zisky majitele by totiž měly po nějaké době převýšit náklady včetně pořizovací ceny vozu. Navíc na trhu pravděpodobně po těchto vozech vznikne velká poptávka, kterou sama Tesla nebude schopna nasytit.

Aby ale hodnota vozů mohla po zpřístupněni autonomního řízení stoupat, tak Tesla nemůže současně tytéž vozy prodávat za stejnou cenu jako dřív. Musk se o tom nedávno rozpovídal na Twitteru, kde uvedl, že zákazníci si sice budou stále moci koupit Teslu, ale za „výrazně vyšší cenu“. Do toho je každopádně zatím daleko, Tesla sice plánuje autonomní řízení dokončit do konce tohoto roku, přibližně do poloviny roku dalšího ale bude nutno, aby za volantem seděl člověk jako kontrola. A poté se bude muset čekat na udělení povolení od úřadů, což zabere též nějaký čas. Také se samozřejmě mohou vyskytnout problémy, které uvedení autonomního řízení oddálí.

Web Electrek také polemizoval nad tím, že by Tesla své vozy přestala prodávat úplně. Z jistého úhlu pohledu to dává smysl; pokud bude zisk z provozování vozu jako taxi značně převyšovat náklady (Musk při představení uvedl, že by roční zisk mohl být až 30 tisíc dolarů), pak je pro Teslu z ekonomického hlediska výhodnější vyrobené vozy používat přímo jako vlastní taxíky a vůbec je neprodávat.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

73 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře