Elon Musk a jeho firmy v popkultuře #3: Iron Man 2 se natáčel v továrně SpaceX

Elon Musk je často přirovnáván k postavě Tonyho Starka, což je geniální miliardář z filmů o Iron Manovi. Jak jsme psali v předchozím dílu této série článků, herec Robert Downey Jr. se při ztvárnění postavy Tonyho Starka inspiroval přímo u Elona Muska. Tím ale spojitost mezi Muskem a touto filmovou sérií nekončí.

Mnoho diváků nejspíš neví, že část scén ve filmu Iron Man 2 se natáčela v továrně SpaceX v Hawthorne v Kalifornii. Budova ve filmu zastupuje továrnu společnosti Hammer Industries, kterou vede podnikatel Justin Hammer v podání herce Sama Rockwella. Zajímavostí je, že budova SpaceX se v reálu nachází u Los Angeles, ale ve filmu je uměle zasazena do New Yorku, kde sídlí i Tony Stark.

Elon Musk údajně povolil producentům filmu natáčení v jeho továrně výměnou za malou scénku ve filmu, o které jsme již psali v prvním dílu našeho seriálu o Muskovi v popkultuře. Tony Stark v této scéně pochválí motory Merlin a Elon mu odvětí, že má také nápad na elektrický tryskáč.

To je založeno na pravdě, neboť Musk už mnohokrát zmínil, že vypracoval návrh na elektrický nadzvukový letoun schopný vertikálního startu a přistání. Elektrická auta, solární systémy a bateriová úložiště jsou však podle něj důležitější, a jelikož má málo času, letadlo bude muset počkat. Navíc uvedl, že aby elektrický letoun vůbec měl smysl, je nejdříve potřeba vylepšit energetickou kapacitu baterií alespoň na hodnotu 400 Wh/kg.

V pozadí scén ve filmu Iron Man 2, které byly natočeny v továrně SpaceX, můžete vidět skutečné pracovníky firmy a také spoustu dalších zajímavých věcí. Například raketu Falcon 9 během výroby, motory Merlin, maketu lodi Dragon nebo zařízení na testování hydrauliky pro naklánění Merlinů.

Továrna SpaceX ve filmu Iron Man 2 s vyráběným Falconem 9 v pozadí (Zdroj: Paramount Pictures)

Továrna SpaceX ve filmu Iron Man 2 s raketovým motorem Merlin v pozadí (Zdroj: Paramount Pictures)

Motory Merlin 1C ve filmu Iron Man 2 (Zdroj: Paramount Pictures)

Továrna SpaceX ve filmu Iron Man 2 s maketou lodi Dragon v pozadí (Zdroj: Paramount Pictures)

Zařízení na testování hydrauliky pro vektorizaci tahu motoru Merlin ve filmu Iron Man 2 (Zdroj: Paramount Pictures)

Natáčení probíhalo v roce 2009, tedy ještě před úplně prvním startem Falconu 9. Továrna tehdy nebyla zdaleka tak plná a rušná jako dnes, a tak nejspíš bylo možné natáčení naplánovat tak, aby nenarušovalo provoz továrny a naopak. V dnešní době by něco takového pravdědodobně nebylo možné.

Záběry z továrny SpaceX lze ve filmu vidět v této scéně:

Natáčení filmu v továrně dodnes připomíná maketa Iron Manovy zbroje s podpisy Elona Muska, Roberta Downeyho Jr. a režiséra filmu Jona Favreaua:

Postava Iron Mana v továrně SpaceX v Hawthorne (Foto: MercuryPress.com)

Věděli jste, že se Iron Man 2 natáčel v Hawthorne? Všimli jste si ve filmu nějakých dalších souvislostí se SpaceX, které v článku nejsou? Podělte se v komentářích!

Předchozí díly seriálu Elon Musk a jeho firmy v popkultuře:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Milan

Tak to jste mě dostali. Neměl jsem tušení a nidky jsem si nevšiml. a to jsem to nevidel pouze 1x 🙂

Jakub

Tak to závidím. Já mám bohužel absťák. Rok nebyl Marvel v kině a mám problém. Mám už okousané nehty a židle. bojím se, jak to zvládnu bez Black widow další rok 🙁

Vendelin

Vtipne😀 diky

DanBlack

Tak nevím, jestli ten Cylon na posledním obrázku je pocta nebo výstraha? 😎