Elon Musk a jeho firmy v popkultuře #1: Musk jako herec nebo dabér

Elona Muska známe především jako podnikatele, který má prsty snad ve všem od automobilů až po lety do vesmíru. Možná ale nevíte, že se trochu angažuje i v Hollywoodu.

Elon nemá k filmovému průmyslu zas tak daleko. V roce 2005 například produkoval film Děkujeme, že kouříte o tabákové lobby a dále produkoval i několik dokumentů. Jeho sestra Tosca Musk je producentkou a režisérkou seriálů a celovečerních filmů. Před třemi lety se dokonce stala spoluzakladatelkou streamovací služby Passionflix zaměřené na romantické filmy.

Elon Musk je celebrita, a tak se často objevuje v různých miniroličkách na televizních obrazovkách i stříbrných plátnech. A někdy se ve filmech a seriálech objevují i produkty jeho firem, ať už se jedná o automobily Tesla či vesmírná plavidla SpaceX. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších případů, kdy se Musk nebo s ním související produkt objevil v nějakém snímku či byl alespoň zmíněn.

Článků bude několik a v prvním dílu se podíváme na filmy a seriály, ve kterých se objevil přímo Elon Musk jako herec nebo dabér.

Teorie velkého třesku

Tento americký sitcom popisuje život dvou fyziků, kteří jsou však sociálně neobratní, což vytváří velmi komické situace.

Elon Musk se objevil epizodě Vystřídání partnerských rolí (S09E09), kde vystoupil jako dobrovolník v jídelně pro bezdomovce během dne Díkuvzdání. Howard se ho zeptal, proč tady umývá nádobí. Na to Elon odvětil: „Nejprve jsem byl na výdeji, ale byl jsem až moc štědrý s omáčkou, tak mě sesadili z funkce.“

Malý Sheldon

Seriál Malý Sheldon navazuje na Teorii velkého třesku, přičemž se zaměřuje konkrétně na mládí Sheldona Coopera v době kolem roku 1989. V epizodě Nášivka, modem a Zantac (S01E06) se Sheldon zeptá inženýra z NASA, proč nepřistávají s nosnými raketami a neušetří tak miliony dolarů. Inženýr na to odvětí, že to není technicky možné. Malý Sheldon mu matematickým výpočtem dokáže, že to možné je, ale i tak je jeho nápad smeten ze stolu, neboť předběhl svou dobu a technologicky na to není NASA připravena.

Další scéna se již odehrává v roce 2016, kdy se SpaceX poprvé podařilo přistát s prvním stupněm Falconu 9 na plovoucí plošinu během mise CRS-8. Reportéři CNN přichází natočit exkluzivní rozhovor s Elonem Muskem, který v rychlosti schová sešit s výpočty Sheldona Coopera do šuplíku.

Iron Man 2 (2010)

Kdo by neznal marvelovský trhák Iron Man? Mnoho fanoušků přirovnává Elona k opravdovému Tonymu Starkovi. Ve skutečnosti by se dalo říct, že Iron Man se trochu inspiroval u samotného Elona Muska.

Robert Downey Jr. v rozhovoru s reportérem Ashleem Vancem řekl, že režisér pro natáčení filmu Iron Man pronajal bývalý hangár společnosti Hughes Aircraft Company. Tuto společnost založil člověk podobný Tonymu Starkovi, Howard Hughes Jr., který byl americkým leteckým konstruktérem, pilotem a podnikatelem. Na začátku roku 2007 se Robert Downey Jr. doslechl o člověku podobném Hughesovi, Elonovi Muskovi. Aby se Robert lépe vžil do role, chtěl se s Muskem osobně potkat a udělat si prohlídku po centrále SpaceX, která byla pouhých 16 kilometrů od místa natáčení. Downey řekl: „Většinou mě nic tak zásadně neohromí, ale z tohoto místa jsem byl u vytržení a Elon Musk mě naprosto okouzlil.“

Není divu, že ve filmu Iron Man 2 měl i krátký výstup samotný Elon. Tony Stark v této scéně pochválí motory Merlin a Elon odvětí, že má nápad na elektrický tryskáč.

Simpsonovi

V epizodě známého animovaného seriálu Simpsonovi s názvem Vynálezce, jenž spadl z nebe (S26E12) Elon Musk přiletí do městečka Springfield v Crew Dragonu. Jeho návštěva je za účelem realizace svých geniálních plánů na výstavbu města budoucnosti, například první springfieldský hyperloop. K vysokým energetickým nákladům chce využít tamní atomovou elektrárnu, kde pracuje i Homer Simpson. Nicméně, když se obyvatelé městečka dozvěděli, kolik je celý plán na výstavbu bude stát, z této myšlenky sešlo a Elon odletěl pryč.

Rick & Morty

Ztřeštěný vědecko-fantastický animovaný seriál o dobrodružstvích Ricka a Mortyho odehrávající se v mimozemských a mezi-dimenzionálních prostředích. Trochu mi připomíná sprostější verzi Smolíkových.

Samozřejmě je to i oblíbený seriál Elona Muska a není tedy divu, že s vystoupením v seriálu souhlasil. V epizodě One Crew Over the Crewcoo’s Morty (S04E03) hraje sám sebe, akorát v dimenzi, kde všichni mají kly, takže se jmenuje Elon Tusk a řídí firmu Tuskla.

Proč právě on? (2016)

Děj americké komedie Proč právě on? se odehrává v Silicon Valley, kde se jeden z hlavních aktérů potká s Elonem Muskem v místním baru.

Režisér filmu John Hamburg se nechal slyšet, že měl s Elonem naplánované natáčení, které museli přesunout kvůli nevydařenému startu jedné z raket SpaceX. Když nakonec přišel na plac, Hamburg mu řekl: „Elone, toto je rozhodně poprvé v mé kariéře, kdy mi herec zrušil natáčení kvůli nevydařenému startu rakety.“

Transcendence (2014)

Umělá inteligence je jednou z potenciálních hrozeb naší budoucnosti, před kterou nás Elon varuje již několik let. Není proto divu, že se na okamžik objevil v úvodní scéně filmu Transcendence, ve kterém se zvrtne snad vše ohledně nadvlády počítače nad lidstvem.

Machete zabíjí (2013)

Ve filmu Machete zabíjí vyšle americký prezident hlavního hrdinu do vesmíru, aby našel a zabil obchodníka se zbraněmi Luthera Voze. Machete tento úkol přijme a vydá se na startovní rampu SpaceX. Zde se potká se zakladatelem firmy Elonem Muskem, který mu řekne: „Hodně štěstí, Machete. Dostaň toho parchanta!“ Scénu zakončí startující Falcon 9 s lodí Dragon. Třetí díl filmové trilogie o Machetem se má odehrávat ve vesmíru.

Městečko South Park

V epizodě Jen pro zvané (S20E08) seriálu Městečko South Park chtějí Cartman, Heidi a Butters odletět na Mars a vymýšlí plán, jak ukrást raketu. Proto se vydají na prohlídku centrály SpaceX, kterou vede samotný Elon Musk. Ten se pak objevil i v následujících dvou dílech, kde se celá zápletka začne zamotávat. Dojde také na narážky na Teslu a hyperloop. Celou epizodu i ty následující si můžete pustit zde.

Napadají vás nějaké další filmy, kde jste viděli Teslu, Dragon nebo zaslechli Elonovo jméno? Určitě nám dejte vědět v komentářích. V budoucích dílech této série článků se zaměříme na další filmy a seriály, ve kterých byly k vidění produkty Tesly, SpaceX nebo kde se objevila nějaká narážka na Elona Muska.

Toto je první díl seriálu Elon Musk a jeho firmy v popkultuře.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře