Elon Musk a jeho firmy v popkultuře #4: SpaceX ve filmech a seriálech

Nevíte, co s načatým večerem? V dalším dílu seriálu o Elonu Muskovi a jeho firmách v popkultuře vám nabídneme zajímavé filmové a seriálové tituly, ve kterých je nějakým způsobem zmíněna společnost SpaceX. Například se podíváme na filmy, ve kterých se objevila startovní rampa LC-39A. V některých snímcích jsou také k vidění rakety a lodě této kalifornské firmy. Pokud jsme nějaký zajímavý titul vynechali, určitě nám dejte vědět do komentářů.

Startovní komplex LC-39A

Tato světoznámá rampa je využívána již od roku 1967. Původně byla postavena pro mise Apollo a startovala odtud například historická mise Apollo 11. Později byla rampa upravena pro raketoplány. Proběhl tu jak úplně první start raketoplánu, tak i ten poslední v roce 2011. Od roku 2014 si rampu exkluzivně pronajímá SpaceX. Firma rampu upravila pro starty Falconu 9 a Falconu Heavy, což zahrnovalo odstranění otočné kovové konstrukce pro obsluhu raketoplánů a také přidání speciálního ramene pro nalodění posádky do Crew Dragonu.

Vzhledem k historickému významu rampy není divu, že je žádaným místem na filmování dobrodružných a akčních snímků, jako jsou například Armageddon nebo Země zítřka, kde hlavní roli ztvárnil George Clooney.

Rampa LC-39A ve filmu Země zítřka (2015)

Westworld

Zábavní park budoucnosti plný robotů s umělou inteligencí. Prozkoumejte svět, ve kterém můžete bez následků ukojit své touhy. Vše se začne měnit ve chvíli, kdy roboti nabydou vědomí a začnou si vše pamatovat.

Toto téma rozhodně není Elonovi cizí a není divu, že si tento seriál oblíbil. Se svým bratrem Kimbalem navštívil natáčení seriálu a jeho bývalá manželka Talulah Riley ve Westworldu dokonce hraje jednu z postav. Elon o ní na Twitteru napsal, že svou roli vražedné sexrobotky zahrála skvěle.

Bývalá manželka Elona Muska Talulah Riley v seriálu Westworld (Zdroj: Entertainment Weekly)

Ve čtvrté epizodě třetí řady je v pozadí vidět přistání dvou stupňů rakety nápadně připomínající Falcon Heavy. Avšak o tom, jak dopadl prokletý centrální stupeň nejsou žádné zmínky.

Tvůrci seriálu Westworld, Jonathan Nolan a Lisa Joy, jsou dlouholetými kamarády Elona Muska. Nolan při rozhovoru na konferenci South by Southwest (SXSW) řekl: „Měl jsem tu čest být v řídicím středisku s Elonem v den startu Falconu Heavy. Celý den měl pro mě úžasnou atmosféru. Všechny ty pocity a myšlenky, které se mi honily hlavou, jsem chtěl nějakým způsobem vyjádřit. A proto jsme vytvořili toto video o startu Falconu Heavy za doprovodu skladby Starman od Davida Bowieho.“

Jednotky vesmírného nasazení

Satirická komedie od Netflixu o vesmírném programu americké armády. Neustálé mocenské boje mezi Čínou a Spojenými státy vytváří vskutku ko(s)mické situace. V prvním dílu s názvem Start vynese raketa Epsilon 6 satelit pro americkou vládu. Tato raketa má velmi podobný design jako Falcon Heavy a má dokonce přistávací nohy.

Po vynesení satelitu ho ale čínský protivník vzápětí úmyslně poškodí odstraněním solárních panelů, načež se americký tým snaží najít nejbližší orbitální těleso, které by jim pomohlo s opravami přímo na oběžné dráze. Zde je zmíněna Tesla se Starmanem, kterou SpaceX vyneslo do vesmíru v roce 2018. Za zmínku také stojí nepřesnost polohy Roadsteru, který neobíhá kolem Země, nýbrž pluje vesmírem po heliocentrické oběžné dráze kolem Slunce. Přesnou polohu můžete sledovat na této stránce.

Tesla na oběžné dráze v seriálu Jednotky vesmírného nasazení (Zdroj: Netflix)

Další narážky ve filmech a seriálech

Vesmír mezi námi – Vesmírná loď, která vyrazí k Zemi s prvním člověkem narozeným na Marsu, se velmi podobá Crew Dragonu.

Kosmická loď ve filmu Vesmír mezi námi (Zdroj: STXfilms)

Teorie velkého třesku – V několika dílech populárního seriálu se v pozadí objeví model rakety Falcon 9.

Model rakety Falcon 9 v1.0 v seriálu Teorie velkého třesku (Zdroj: CBS)

Silicon Valley – V garáži Gavina Belsona, jedné z hlavních postav tohoto seriálu od HBO, se kromě jiných technických vymožeností nachází i loď Crew Dragon (na pravé straně obrázku). Gavin Belson je navíc tak bohatý, že má v garáži ještě jednu menší garáž.

Crew Dragon v seriálu Silicon Valley (Zdroj: HBO)

Domek z karet – Skvělé politické drama v hlavní roli s Kevinem Spaceym. Jedna z postav, komunikační ředitel Connor Ellis, podává výpověď se slovy, že bude mít ve SpaceX, jakožto velmi ambiciózní firmě, jistý kariérní postup.

Kouzelný školní autobus opět přijíždí: Děti ve vesmíru – Vědecká dobrodružství v tomto kresleném filmu na motivy stejnojmenného seriálu si získá srdce každého malého diváka. Paní učitelka se vydá s dětmi na školní výlet na Mezinárodní vesmírnou stanici žlutou raketou připomínající Falcon Heavy a vynášející jakýsi hybrid mezi Crew Dragonem a Starlinerem.

Tom Cruise poletí do vesmíru

A nakonec tu je ještě film, který do článku tematicky patří, ale zatím nebyl natočen.

Existuje mnoho filmů, které se odehrávají mimo naši planetu, ty však vznikly na Zemi díky speciálním efektům či beztížným letům. Čím by mohli filmaři ohromit diváky a pozvednout celý filmový průmysl na novou úroveň? Můžou natočit film přímo ve vesmíru! Zní to pro vás šíleně? Tom Cruise to myslí naprosto vážně.

Natočit takový film rozhodně nebude levnou záležitostí, proto se na projektu podílí i společnost SpaceX, která nabízí soukromé starty kosmické lodi s lidskou posádkou za nejnižší cenu na trhu. Detaily o samotném filmu nejsou známé, ale co víme jistě, je, že se nebude jednat o pokračování Mission: Impossible ani Top Gunu.

Falcon 9 s Crew Dragonem na rampě LC-39A před misí DM-2 (Foto: SpaceX)

Tuto filmovou misi organizuje společnost Axiom Space a nejspíš je plánována na říjen 2021. Posádku by měli tvořit profesionální astronaut Michael López-Alegría, herec Tom Cruise a také režisér filmu Doug Liman. Identita posledního pasažéra zatím není známa. Z předchozí spolupráce Cruise a Limana vznikl můj oblíbený film Na hraně zítřka, takže osobně doufám, že se nový film bude odehrávat v podobném duchu.

Režisér Doug Liman a Tom Cruise (Foto: Hollywood Reporter)

NASA, která je úzce spjatá s tímto projektem, doufá, že natáčení tak ambiciózního a unikátního filmu naláká další fanoušky a inspiruje novou generaci vědců a inženýrů k práci ve vesmírném odvětví. Samotný administrátor NASA Jim Bridenstine zmínil, že natáčení bude probíhat přímo na Mezinárodní vesmírné stanici, která obíhá Zemi ve výšce 400 km. Posádka by zde měla strávit přibližně 8 dnů. Stanice je vhodná pro provádění různých experimentů, ale rozhodně ne pro natáčení filmů. Pro producenty bude pořízení kvalitních záběrů opravdu velký oříšek, neboť hlučné ventilátory nelze na ISS jen tak vypnout bez dalších následků, jako jsou akumulace oxidu uhličitého nebo přehřátí přístrojů. Navíc každý předmět, který nebude připevněn suchým zipem k nějakému povrchu, se bude nekontrolovatelně vznášet prostorem. A všichni, kteří chtějí stanici navštívit, musí projít velmi rozsáhlým tréninkem, potápěčskou certifikací a vojenským výcvikem přežití ve vodě. Ale to není nic, co by odhodlaný Tom Cruise nezvládl. Už se nemůžeme dočkat, jaké kaskadérské kousky nám tentokrát předvede.

Předchozí díly seriálu Elon Musk a jeho firmy v popkultuře:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře