Elonovinky #178: Přistávající Starship a Super Heavy bude zachytávat kovová Mechazilla

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku, OpenAI nebo hyperloopu.

Elon Musk už v minulosti prozradil, že rakety Super Heavy nebudou přistávat na zemi, ale budou zachytávány mechanickými rameny přímo na rampě. Tento systém dostal přezdívku Mechazilla a Musk nyní oznámil, že mechanismus bude kromě nosičů Super Heavy zachytávat také vracející se lodě Starship, aby bylo znovupoužití rakety co nejrychlejší. Co zatím víme o tom, jak by tento systém měl fungovat?

Předchozí epizody Elonovinek:

Starší epizody najdete zde.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

Ten dotyk kov kov je potreba zvladnout. Setrvačnost obou stupňů bude mazec. Váha je opravdu veliká.

Rosetau

Firmu SpaceX sleduji od jejich vzniku. Držel jsem jim palce v dobách dobrých i zlých ale tomuhle opravdu nevěřím. Když Elon poprvé představil, že bude tenkrát ještě BFR přistávat přímo na vypouštěcí stul tak to znělo šíleně ale tohle v šílenosti předčilo veškerá očekávání.

Martin

V čem vidíš problém, že tomu nevěříš? Mně toto naopak přijde jako super nápad

TomG

Nápodobně,jen od začátku si říkám že to bude tuze pěkný technický oříšek.Na jednu stranu ten systém Mecha,musí být sám ve výchozí poloze v 0 váze ale se snižováním se stále narůstajícím odporem.Aby v určitém ne přesně daném místě došlo k vyrovnání.To se určí jen podle váhy a rychlosti klesajícího stupně…Dalším oříškem bude už jen to samotné navedení stupně….

Rosetau

Se vším s čím příjde Elon Musk je svaté a nesmí se nad tím ani zapochybovat. Kdybych napsal to samé před několika lety, že chytat kryty do sítě se nevyplatí dostal bych milion mínusu a byl vykázán za dveře.

Bigbaz

Nemáte pravdu. Pokud je diskuze rozumná a podložená argumenty, mnozí se tu rádi nad daným tématem porozpráví. Je tu spousta rozumných fandů kosmonautiky jako takové, a ti jsou ochotní to vidět z obou stran a diskutovat o tom. Za dveře se posílá jen velmi vyjímečně, to už musíte být opravdu jouda a otravovat život hodně dlouhou, aby se tak stalo.
Jako všude, tak i tady jsou fanatici z jednoho i druhého tábora. Takže výkřiky typu – “je to totální nesmysl” a “nikdy to fungovat nebude” bez jakékoliv argumentace na straně jedné, přes zbožné nezpochybňování Muskových nápadů bez ochoty podívat se i na možná úskalí na straně druhé. Ani jedno k rozumné diskuzi nepřispívá. Vzhledem k tomu, že tento web je přeci jen zaměřený směrem k Elonovi, tak fanoušků je zde zcela určitě více. Proto jsou o to citlivější na výše uvedené výkřiky a pochybovače, kteří tu často jen chodí trolit a mají radost z toho kolik lidí naštvou a rozhádají.
Za ty roky co jsem chodím, tak rozhodně mohu prohlásit, že většina diskutujících je rozumných a chtějí se o tématu normálně bavit. Jen nemají příliš pochopení pro trolly a nepodložené výkřiky bez argumentů, protože jako takové dokážou rozbít zajímavou diskuzi.

Martin

Super, takže jsme tu všichni blázni do Muska. Ach jo, jen jsem se zeptal, v čem třeba vidíš problém a chtěl jsem o tom normálně diskutovat. Podle mě to je prostě jediné logické řešení, pakliže se chceš zbavit těžkých nohou. Já předpokládám, že to zkoušeli na všemožných počítačích nasimulovat, než se pustili do nápadu, že Booster a Starship bude zachytávat Mechazilla. Zase si myslím, že jak Starship, tak Super Heavy bude schopna zůstat ,,na místě” podobně jako třeba New Shepard, a tak by i to zachytávání mělo být snažší.

PetrV

SpaceX je nová kosmonautika. Budoucnost. Drozky budou postupně zapomenuty, ale toto píše budoucnost kosmonautiky.
Obdobně dle mne brzy uslyšíme o firmě
https://www.transastracorp.com

https://spacenews.com/transastra-plans-transcontinental-railway-of-space/

Vede a vlastní ji velmi dobrý odborník, asi jej budete znát:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Joel_C._Sercel
JPL, Momentus….

Jak říkal Elon, dodávám raketu, ostatní ať dodají pro kolonizaci další technologie.
Tady se to nabízí…

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem PetrV
PetrV

Mi to připadá nezvyklé a dosednutí musí být měkké.
Pro mne je větší fikce shipflop a je to realita. Tedy 1x.

Marek Mančal

To se máš, čeká Tě překvapení a předčení tvých očekávání 🙂

Marek Mančal

Je úplně jedno zda je to dotek kov na kov, či třeba kov – pružná pěna – kov. Zachytávací zařízení bude mít určitě tlumiče které obstarají měkké dosednutí. Podle toho jak funguje SpaceX, předpokládám, že “běžné tlumiče” budou jen pojistným prvkem (jestli tam vůbec budou) a o finální zastavení se postarají elektromotory na rampě (při kontaktu pojedou se zachytávacími čelisti dolu (ve směru pohybu “rakety”) a při kontaktu začnou postupně zpomalovat. Výhoda tohoto řešení je, že zrovna tak dokáže chytit plavidlo, které by se mírně pohybovalo nahoru. Nosič dokáže na raketových motorech stát, takže pohyb při zachycení se pohybuje kolem nuly a právě na rozdíl od přistání na zem, zde je výhoda, že nosič muže být i v pohybu nahoru (lim->0). Asi tuto výhodu ve SpaceX nepotřebují, ale je tam. Všimněte si, jak chytáte míček – vaše ruka aktivně eliminuje náraz, kopíruje pohyb míčku (nahoru či dolu) a po zachycení začne zpomalovat.

PetrV

S tou rukou to není úplně správné přirovnání. Mechazilla je spíš protéza, zároveň velmi těžká a musí fungovat přesně jako ta ruka. Míček- SH je ještě těžší.

lukas

no neviem ci by nebolo najlepsie posadit ten starship na kolesa a pristavat ako raketoplan

Marek Mančal

nebylo, aby něco přistálo jako kluzák, musí to mít po celé délce nosnou konstrukci, která vydrží úplně jiné namáhání, než které raketa zažívá během letu, dále několika tunové podvozky, řídící systémy včetně jakých si křidýlek …

Ivo Janáček

Ale ono to tak nějak nemá křídla ani směrovku, všiml jste si toho?

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem Ivo Janáček
Michal Andrej

Musí vedieť pristáť aj na Mesiaci aj na Marse. Zvislo na motor je teda jediná možnosť.

Michal Andrej

Trochu to pripomína Zítra vstanu a opařím se čajem. Rakety Universum presne pristávali naspäť do štartovacích dier a nebol s tým žiadny problém.

Radek Novák

A v Zabil jsem Einsteina, pánové Janžurová prvně na světě použila selfie tyč 😉
K tématu – už dnes přistávají Falcony celkem přesně i na moři, na suchu skoro na pětníku. Nebojím se že by booster a Ship nevyužili osvědčené postupy z F9.

Michal

Ako urcite to budu skusat niekolko krat to je bez debaty ale moja otazka skor znie kolko krat si dovolia riskovat znicenie veze lebo ak chcu chytat booster a aj SH je to x2 a vybudovat novu vezu s komplet systemom to je dost dlha zalezitost ale mozu mat aj neaku mimo na ktorej sa budu ucit a zeriavom pak zlozia na transporter a prevezu. Ale mna skor desi ta hmotnost boostru plus nevyuzite palivo vnutri to bude paka ako slak na tie zachytavacie ramena kazdopadne drzim palce nech uz startujeme

PetrV

Ta věž je velmi masivní. SS i SH se o ni rozbijí a plameny od paliva jsou krátkodobá záležitost. Bude to velká koule, ale nemyslím si, že by ji to ohrozilo.
To spíš mám obavu o zachytávací ramena.
Ty nejsou tak masivní.