Elonovinky #172: SpaceX připravuje první orbitální start Starship a možná také hypersonický test

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku, OpenAI nebo hyperloopu.

Mohlo by se zdát, že od května, kdy proběhl zatím poslední testovací let, se kolem vyvíjené lodi Starship nic neděje, ale opak je pravdou. SpaceX stále pracuje na plné obrátky, akorát se místo testování prototypů momentálně soustředí na přípravy prvního orbitálního startu s raketou Super Heavy. Elon Musk ale zároveň zvažuje provedení ještě jednoho testu samostatné Starship, která by tentokrát dosáhla několikanásobku rychlosti zvuku.

Předchozí epizody Elonovinek:

Starší epizody najdete zde.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Milan

Původně jsem myslel, že to je chyba, ale teď se dívám, že to je všude. Kdy došlo k přejmenování prototypu SN20 na S20 ( + následujících S21,…)? Tedy celkově značení SN -> S ? Nějak sem to ani nepostřehl.

Vojtěch
Jan Jančura

Tak jsem z těch informací o orbitálním letu zmatený. Který prototyp vlastně poletí? Nedávno bylo zmíněno, že BN3 resp. B3 to nebude, bude sloužit pouze k testům, před chvilkou jsem četl, že B3+S20 má letět v 7/2021. Není těch zmatků moc i na Muska?

Vojtěch

Orbitální test by měl být B4+S20

B3 byl teď dokončen a bude použit k pozemnímu testování

Jirka

Zmenilo se pouze to ze misto B3 poleti dalsi booster (B4), nic vic. Zmatky z toho delaji pouze nekteri lide co to sleduji. Osobne na tom nevidim nic spatneho ze se plany meni rychle, naopak.

Jan Jančura

Z Vašich stránek:

29/06/2021 18:22
comment image Petr Melechin
Elon Musk dnes prohlásil, že orbitální start Starship proběhne “za pár měsíců”. Zároveň ale dodal, že loď, raketa a rampa mají být připravené zhruba za měsíc. Zní to tedy tak, že brzdou asi bude především získání licence FAA.
Tak co bude připraveno zhruba za měsíc, aby to případně mohlo hned letět pokud dostane licenci FAA? B4, která se nezačala ani vyrábět? nebo B3 s/ nebo bez S20 tam bude jen tak stát?

Jan Jančura

To je pravděpodobné, ale není to moc souladu s výše citovaným prohlášením Muska o připravenosti rakety. Tu připravenost bych chápal jako s připravenosti k letu a ne jen testům.
Já bych to dále nerozebíral, jsou to asi pouze Muskovy “výstřely do tmy”, počkám na konec července, co se z toho vyvrbí.

Petr Šida

Integrační testy právě začaly na dílech boosteru a lodi

Michal

A jsou už někde nějaké nákresy Starshipu s dveřmi a karuselovým systémem na uvolňování Starlinků, přijde mi, že právě kvůli nim tlačí Musk celý projekt na hranici možného.
On válec má jinou konstrukční tuhost než těleso s dveřmi viz vizualizace. Čekal bych, že ty novější modely budou mít vrata, byť zatím nefunkční. Jde o tuhost a pevnost celého tělesa a o testy dynamického namáhání. A s tím už by měli teď počítat.
M.

PetrV

Při velikosti starship a stabilitě by se mi líbila odklápěcí špička. 2 stupeň nemusí být navratovy a stejně dle mne bude vypuštění x staroinků levnější nežli 60 na Falconu 9 a kryty sbírat na moři. Základ je zachytit booster s motory.