Elonovinky #8: Ražba tunelů

Elonovinky jsou novým videoseriálem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, OpenAI, Neuralinku nebo Hyperloopu, který s Elonem úzce souvisí.

Nový díl se věnuje konkrétním projektům Muskovy společnosti The Boring Company, která má za cíl zlevnit a zrychlit ražbu tunelů pro potřeby zkvalitnění osobní přepravy. Firma má momentálně rozpracovaných několik tunelů, které chce následně použít pro tzv. Loop, což je přepravní systém využívající autonomních elektrických saní dosahujících rychlostí přes 200 km/h. Tunely by pak v budoucnu mělo být možné použít také pro mnohem rychlejší Hyperloop.

Elonovinky #8: Ražba tunelů:

Předchozí epizody:
 • Mohlo by se vám líbit...

  10
  Diskuze

  avatar
    Odebírat komentáře  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  HighLander
  Host
  HighLander

  … na Slovensko – Ukrajinskej hranici takýto tunel fungoval niekoľko rokov. Mal dĺžku 700m a slúžil na transport ľudí aj tovaru. Neviem prečo to krachlo. 🙂 https://www.webnoviny.sk/na-hranici-s-ukrajinou-objavili-dokonaly-paseracky-tunel/
  Prajem Elonovi nech to dotiahne ďalej.

  Zdeněk
  Host
  Zdeněk

  Už by to chtělo nějaký projekt dokončit .

  Ivo
  Host
  Ivo

  Chtěl bych jen podotknout, že to o tom razícím stroji a čekání na výztuž je totální nesmysl. Nebyla to pravda před 30 lety a není ani dnes.

  Dále by mě zajímalo jak je to myšleno s tím tunelem NY WDC o délce pouhých 56km?

  Petr Šída
  Host
  Petr Šída

  Nemáte pravdu, doporučuji detailně prostudovat způsob, jakým TBM pracuje