Falcon Heavy vynese další lunární rover pro společnost Astrobotic

Společnost SpaceX získala další zakázku pro Falcon Heavy. Služby druhé nejsilnější rakety světa v aktivním provozu využije již podruhé společnost Astrobotic, která si nechá dopravit další lander Griffin na povrch Měsíce. Půjde o již třetí lunární misi, kterou tato firma chystá.

Falcon Heavy na rampě před misí Viasat-3 Americas (Foto: SpaceX)

Americká kosmická agentura NASA se již několik let připravuje na trvalý návrat člověka na Měsíc. Od roku 2019 si proto v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) najímá různé firmy, aby pro ni dopravovaly vědecký náklad směrem k Luně. Jednou z nich je bývalý soutěžící z projektu Google Lunar XPrize, firma Astrobotic. Té se sice stejně jako ostatním účastníkům soutěže nepodařilo dopravit v termínu náklad k Měsíci, ale při konstrukci landeru nasbírala mnohé zkušenosti, které se nyní snaží přetavit v komerční úspěch. Společnost byla v roce 2019 spolu s dalšími vybrána agenturou NASA, aby pro ni dopravovala na povrch Měsíce různé náklady. V květnu 2019 si u ní NASA zaplatila dopravu několika vědeckých nákladů prostřednictvím landeru Peregrine. Ten vynese raketa Vulcan společnosti United Launch Alliance na své čerstvě odložené premiérové misi.

Umělecká představa landeru Griffin na povrchu Měsíce (Zdroj: ESA)

V červnu 2020 obdržela firma Astrobotic druhý kontrakt od NASA. Za 199,5 milionů dolarů má na Měsíc dopravit vozítko VIPER. Po tom, co firma získala kontrakt, obdržela nabídky od řady firem, které zajišťují starty na oběžnou dráhu. Napohled se jedná o snadný úkol, vozítko samotné váží 430 kg. Problém je, že se nemůže dopravit na Měsíc samo, je totiž vybaveno koly, nikoli raketovým motorem. Pro dopravu k Měsíci a přistání na jeho povrchu proto firma firma Astrobotic použije přistávací platformu Griffin. A to je už pořádný bumbrlíček. Podle Daniela Gilliese z firmy Astrobotic bude celá sestava vážit tolik jako ty největší družice určené k provozu na geostacionární dráze. A zde se už v případě těch nejtěžších družic bavíme o hmotnostech dosahujících až 7 tun. Když si navíc uvědomíme, že doprava nákladu na trans-lunární dráhu (Trans-lunar injection, TLI) je náročnější než dopravení družice na dráhu přechodovou ke geostacionární (GTO), vyjde nám, že seznam možných dopravců byl již od začátku značně omezený. Firma Astrobotic ovšem nespecifikovala, které firmy se konkursu účastnily.

Nakonec bylo v dubnu 2021 oznámeno, že si firma Astrobotic vybrala pro tuto misi raketu Falcon Heavy od SpaceX. Ta má nosnost na GTO přibližně 8 tun s tím, že boční stupně přistanou na pevnině a centrální na mořské plošině. Start byl původně plánován na závěr roku 2023, ale postupně došlo k odkladu na konec roku 2024. Podle Daniela Gilliese bude lander Griffin vysazen nikoliv na GTO, ale na dráze TLI. Po několika dnech pouti vesmírem by se měla celá sestava ocitnout v blízkosti Měsíce a přejít na jeho oběžnou dráhu. Zde setrvá přibližně 5 dní, než bude zahájen sestup do oblasti jižního pólu. Lander uskuteční přistání pomocí motorů, které využívají hydrazin.

Úkolem vozítka bude pracovat na povrchu Měsíce nejméně sto dní. Jeho dojezd by měl být přibližně 20 km a na rozdíl od svých brášků, které brázdí povrch Marsu, bude NASA schopna řídit jeho pohyb po měsíčním povrchu v reálném čase. V cílové oblasti se má pokusit vyhledat podpovrchová ložiska ledu, která by se měla nacházet na dně kráterů, kam ani během lunárního dne nedopadnou sluneční paprsky. Jako lidstvo sice již víme, že je na Měsíci voda, což mimo jiné prokázala v roce 2009 sonda LCROSS, nadále však zůstává nejasné, kolik vody se zde nachází a v jaké je formě.

Výroba komponentů pro lunární lander Griffin, který poletí na Falconu Heavy v rámci Griffin Mission 1 (Foto: Astrobotic)

Tím jsme si tedy připomněli již dříve oznámenou misi Griffin Mission 1 a nyní se dostáváme zpět do přítomnosti. Společnost Astrobotic zatím stále čeká na start své první mise, ale to jí nijak nebránilo v objednání další. Na konci dubna totiž firma oznámila, že si zamluvila již druhý Falcon Heavy pro další misi svého landeru Griffin. I když to nebylo konkrétně uvedeno, lze předpokládat, že půjde o Griffin Mission 2 a celkově třetí misi firmy Astrobotic. Start je plánován na rok 2026 a Griffin při něm přistane v oblasti jižního lunárního pólu. Na palubě přitom ponese zařízení a náklad pro zatím blíže neurčené zákazníky. Cena za start bohužel nebyla oznámena. Podrobné technické informace o landerech Peregrine i Griffin najdete v tomto PDF.

Popis jednotlivých částí landeru Griffin (Zdroj: Astrobotic)

Falcon Heavy má za sebou už šest startů a dalších jedenáct jich má před sebou, přičemž pravidelně přibývají nové. Naposledy bylo této raketě svěřeno vynesení kosmického dalekohledu Nancy Roman a aktuálně vyšlo najevo, že Falcon Heavy je žhavým kandidátem pro další misi společnosti Viasat, která měla původně využít opožděnou evropskou raketu Ariane 6.

Jiří Hadač

Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Regulus sector

kdyby byla Arianespace co k čemu, zkusila by nabídnout druhý stupeň ESC- A ( ten s HM 7B ) jako dodatečný třetí stupeň pro Falcon Heavy. ( je dostatečně odzkoušený!!! )
I kdyby to bylo skoro zadarmo!

A výhledově i s ten s motorem Vinci. Protože pak by se zákazníci naučili si případně k družici objednat i dotatečný třetí stupeň z Evropy.
To by totiž mohlo udržet Arianespace v byznysu……

lukas

Neplanuju v spacex zosilit druhy stupen..?aby sa zvysila nosnost mimo planety zem??

prochzde

Autor má zase pravdu! Bude to za dva roky (pár = 2).

Lukas

Starship je projekt ,ktory sa bude dlho zalietavat.

Lukas

S FH sa pocita pri stavbe Gateway a tam by sa ta nosnost zisla a ako som povedal,SS mebude hotova hned,ale este si pockame.

Lukaš

Ano viem.
Este sa chcem.opytat.Mate nejaky vas sukromny odhad,kolko sa bude zalietavat SS a ci vobec sa to podari??
Predsa len,to pristatie do tych “noznic”sa mi zda byt dost nerealne.
Dakujem

PetrV

Prvotní je start. Přistání je benefit snižující cenu.

Jiří

Přesně tak, stačí jeden úspěšný start a hned ten další už podle mě ponese Starlinky. Letos, když to všechno klapne, když ne, tak za příští rok je to prakticky tutovka.
Nejdůležitější je vypilování hromadné výroby, přistání je až berlička kdesi na konci.

HydrocePhalus

Delete

Naposledy upraveno před 14 dny uživatelem HydrocePhalus