Falcon úspěšně přistál už posté, a to přesně 6 let po historicky prvním přistání

Historicky první přistání prvního stupně rakety Falcon během mise Orbcomm-2 v prosinci 2015 (Foto: SpaceX)
Aktuální mise CRS-24 představovala poslední start SpaceX v tomto roce a zároveň 100. úspěšné přistání prvního stupně rakety. Shodou okolností start proběhl přesně 6 let po misi Orbcomm-2, při které se tehdy povedlo úplně poprvé přistát s prvním stupněm Falconu 9. Pojďme si tedy připomenout tuto historickou misi a její význam.
Dne 21. prosince 2015 (v našem časovém pásmu až 22. prosince) odstartoval Falcon 9 z Mysu Canaveral na misi Orbcomm-2, která byla jednou z nejklíčovějších v historii SpaceX. Půl roku předtím totiž byla společnost na dně, když přišla o raketu i s nákladem při misi CRS-7. Nyní se však hodlala vrátit do služby ve velkém stylu – s vylepšenou raketou, která se navíc vůbec poprvé pokusila přistát na pevnině. SpaceX nakonec slavilo úspěch na všech frontách a historici možná budou tento den brát jako zlomový okamžik v dějinách kosmonautiky.
Mise Orbcomm-2 tedy byla pro SpaceX extrémně důležitá a zároveň nervy drásající. Šlo totiž o první start od nehody CRS-7 a také premiéru výrazně upravené rakety Falcon 9 v1.2. Navíc se při této misi SpaceX pokusilo vůbec poprvé o přistání prvního stupně na pevnině. V té době měla firma za sebou jen několik nepovedených přistání na mořských plošinách (ASDS) a stále čekala na svůj první úspěch.
- První Falcon 9 ve variantě v1.2 během příprav na misi Orbcomm OG2-2
- Falcon 9 na rampě SLC-40 před startem mise Orbcomm-2 (Foto: SpaceX)
- Start mise Orbcomm-2 (Foto: SpaceX)
- Start mise Orbcomm-2 (Foto: SpaceX)
Důvodů k nervozitě zaměstnanců tedy byla spousta a atmosféra v řídícím středisku se dala krájet. To není jen spekulace – na místě byl štáb National Geographic, který zde natáčel materiály pro pořad Mars, přičemž zaznamenal napětí zaměstnanců včetně Elona Muska a jejich následnou radost.
Start i přistání totiž nakonec byly stoprocentně úspěšné a SpaceX tak mohlo slavit návrat do služby po nehodě a zároveň historicky první přistání stupně orbitální rakety. Firma posléze zveřejnila také vlastní oslavné video, které poutavou formou rekapituluje tuto misi a zachycuje atmosféru v centrále SpaceX.
Podívejte se na obě videa s českými titulky:
Elon Musk chtěl následně ukázat, že zachráněná raketa je po přistání stále funkční i bez zdlouhavých oprav, a tak byl už 15. ledna 2016 proveden statický zážeh tohoto stupně na rampě SLC-40. Zážeh byl převážně úspěšný, jediným problémem byla fluktuace tahu na jednom z krajních motorů Merlin 1D. Musk spekuloval, že by to mohlo být způsobeno vniknutím nějakých nečistot do motoru během přistání, ale definitivní odpověď jsme nikdy nedostali. V dnešní době trvá příprava stupně na další start přibližně měsíc.
- Historicky první přistání prvního stupně rakety Falcon během mise Orbcomm-2 v prosinci 2015 (Foto: SpaceX)
- První stupeň těsně po přistání během mise Orcomm-2 (Foto: SpaceX)
- Historicky první zachráněný stupeň z mise Orbcomm-2 v hangáru u rampy LC-39A (Foto: SpaceX)
- Detail na opotřebení motorů v hangáru po přistání (Foto: SpaceX)
Zachráněný stupeň se sériovým číslem B1019 byl v následujících týdnech a měsících analyzován a na základě získaných dat byly provedeny rozličné změny u budoucích verzí rakety. Vzhledem k historickému významu tohoto stupně se jej SpaceX rozhodlo nevyslat na druhou misi a místo toho byl nakonec vystaven před centrálou firmy v kalifornském Hawthorne:
Mise Orbcomm-2 si zaslouží zmínku v kronikách spolu s misí SES-10, při které poprvé letěl již použitý stupeň. Od té doby SpaceX provedlo celkem 100 úspěšných přistání prvních stupňů Falconu a letos bylo přes 93 % všech startů provedeno s již použitým stupněm, což pravděpodobně představuje výrazné úspory. Jeden z aktivních stupňů Falconu 9 navíc při nedávné misi odstartoval už pojedenácté! SpaceX tak v posledních 6 letech ukázalo, že k problematice vesmírné dopravy se dá přistupovat jinak a firma má lví podíl na probíhající transformaci tohoto odvětví směrem ke znovupoužitelnosti raket.
- Elonovinky #215: Druhá fáze budování satelitní konstelace Starlink už je z půlky hotová - 25. 5. 2022
- SpaceX je velmi flexibilní, dokáže pro zákazníky na poslední chvíli změnit rampu nebo přidat neplánovaný start - 24. 5. 2022
- Rozhovor s Petrem Melechinem o Muskově nákupu Twitteru a dalších tématech - 23. 5. 2022