Falcon úspěšně přistál už posté, a to přesně 6 let po historicky prvním přistání

Historicky první přistání prvního stupně rakety Falcon během mise Orbcomm-2 v prosinci 2015 (Foto: SpaceX)

Aktuální mise CRS-24 představovala poslední start SpaceX v tomto roce a zároveň 100. úspěšné přistání prvního stupně rakety. Shodou okolností start proběhl přesně 6 let po misi Orbcomm-2, při které se tehdy povedlo úplně poprvé přistát s prvním stupněm Falconu 9. Pojďme si tedy připomenout tuto historickou misi a její význam.

Dne 21. prosince 2015 (v našem časovém pásmu až 22. prosince) odstartoval Falcon 9 z Mysu Canaveral na misi Orbcomm-2, která byla jednou z nejklíčovějších v historii SpaceX. Půl roku předtím totiž byla společnost na dně, když přišla o raketu i s nákladem při misi CRS-7. Nyní se však hodlala vrátit do služby ve velkém stylu – s vylepšenou raketou, která se navíc vůbec poprvé pokusila přistát na pevnině. SpaceX nakonec slavilo úspěch na všech frontách a historici možná budou tento den brát jako zlomový okamžik v dějinách kosmonautiky.

Mise Orbcomm-2 tedy byla pro SpaceX extrémně důležitá a zároveň nervy drásající. Šlo totiž o první start od nehody CRS-7 a také premiéru výrazně upravené rakety Falcon 9 v1.2. Navíc se při této misi SpaceX pokusilo vůbec poprvé o přistání prvního stupně na pevnině. V té době měla firma za sebou jen několik nepovedených přistání na mořských plošinách (ASDS) a stále čekala na svůj první úspěch.

Důvodů k nervozitě zaměstnanců tedy byla spousta a atmosféra v řídícím středisku se dala krájet. To není jen spekulace – na místě byl štáb National Geographic, který zde natáčel materiály pro pořad Mars, přičemž zaznamenal napětí zaměstnanců včetně Elona Muska a jejich následnou radost.

Start i přistání totiž nakonec byly stoprocentně úspěšné a SpaceX tak mohlo slavit návrat do služby po nehodě a zároveň historicky první přistání stupně orbitální rakety. Firma posléze zveřejnila také vlastní oslavné video, které poutavou formou rekapituluje tuto misi a zachycuje atmosféru v centrále SpaceX.

Podívejte se na obě videa s českými titulky:

Elon Musk chtěl následně ukázat, že zachráněná raketa je po přistání stále funkční i bez zdlouhavých oprav, a tak byl už 15. ledna 2016 proveden statický zážeh tohoto stupně na rampě SLC-40. Zážeh byl převážně úspěšný, jediným problémem byla fluktuace tahu na jednom z krajních motorů Merlin 1D. Musk spekuloval, že by to mohlo být způsobeno vniknutím nějakých nečistot do motoru během přistání, ale definitivní odpověď jsme nikdy nedostali. V dnešní době trvá příprava stupně na další start přibližně měsíc.

Zachráněný stupeň se sériovým číslem B1019 byl v následujících týdnech a měsících analyzován a na základě získaných dat byly provedeny rozličné změny u budoucích verzí rakety. Vzhledem k historickému významu tohoto stupně se jej SpaceX rozhodlo nevyslat na druhou misi a místo toho byl nakonec vystaven před centrálou firmy v kalifornském Hawthorne:

Autor webu ElonX se zachráněným stupněm z mise Orbcomm-2 v říjnu 2017

Mise Orbcomm-2 si zaslouží zmínku v kronikách spolu s misí SES-10, při které poprvé letěl již použitý stupeň. Od té doby SpaceX provedlo celkem 100 úspěšných přistání prvních stupňů Falconu a letos bylo přes 93 % všech startů provedeno s již použitým stupněm, což pravděpodobně představuje výrazné úspory. Jeden z aktivních stupňů Falconu 9 navíc při nedávné misi odstartoval už pojedenácté! SpaceX tak v posledních 6 letech ukázalo, že k problematice vesmírné dopravy se dá přistupovat jinak a firma má lví podíl na probíhající transformaci tohoto odvětví směrem ke znovupoužitelnosti raket.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře