Gwynne Shotwell: BFR poletí nejdříve na Měsíc a na jeho vývoj přispěje vláda

Provozní ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell (Foto: Space Foundation)

V Lucembursku se právě teď koná konference NewSpace. Zúčastnila se jí i prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell a během diskuze se podělila o pár zajímavých informací. SpaceX prý očekává, že vláda přispěje na vývoj rakety BFR, která se navíc před cestou na Mars pravděpodobně nejdříve vydá na Měsíc. Co dalšího jsme se dozvěděli?

  • Shotwell nevylučuje, že by firma místo startů několika tankerů před cestou na Mars mohla kupovat palivo, které někdo jiný vynesl na oběžnou dráhu. Něco takového plánují nabízet například společnosti ULA nebo Planetary Resources (i když ne s metanem, ale vodíkem).
  • Vzhledem k tomu, že současná americká vláda projevuje velký zájem o Měsíc, Shotwell předpokládá, že BFR podnikne nejdříve mise na Měsíc a až později na Mars. Doufá, že to bude v rámci budování trvalé měsíční základny.
  • Obě demonstrační mise Crew Dragonu (s posádkou i bez posádky) jsou stále plánovány na rok 2018.
  • Gwynne překvapilo, jak velký je zájem o cesty kolem Měsíce v Crew Dragonu. Nemá však nové informace ohledně termínu první takové mise, kterou SpaceX oznámilo letos v únoru, kdy byla plánována na konec roke 2018.
  • Americké letectvo už přispívá na vývoj motoru Raptor a podle Gwynne je pravděpodobné, že se podaří získat nějaké peníze také od vlády, neboť BFR bude schopná misí, které budou pro vládu zajímavé. Vývoj rakety však bude pokračovat, i když vláda nic nepřispěje. Dodala, že v tomto oboru pracuje už 30 let a myslí si, že finance, které NASA investovala do SpaceX v rámci programu COTS, jsou možná těmi nejlépe utracenými penězmi v historii NASA a americké vlády.
  • Gwynne prý byla 7. zaměstnancem SpaceX. Nyní má firma zhruba 7000 pracovníků.
  • První start Falconu Heavy je podle Gwynne stále plánován na konec letošního roku.
  • Gwynne na konferenci slavnostně darovala kus Falconu 9 lucemburskému místopředsedovi vlády Etiennu Schneiderovi. Jednalo se o kus rakety z mise SES-10, při které došlo k historicky prvnímu znovupoužití stupně Falconu 9.

Předání kusu prvního stupně Falconu 9 z mise SES-10 Etiennu Schneiderovi (Zdroj: SES)

 
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře