Historky ze SpaceX: Kimbalův blog z Kwajaleinu – 3. část

Kimbal Musk s bratrem Elonem

Mám tu pro vás další část vybraných příspěvků z blogu Kimbala Muska, který v letech 2005–2008 vedl podrobný blog, ve kterém dokumentoval a komentoval dění na atolu Kwajalein. Tehdy ještě malá firmička SpaceX jeho bratra Elona na Kwajaleinu prováděla starty rakety Falcon 1 a při tom se potýkala s řadou problémů.

Překlad do češtiny zajistila čtenářka Monika Wojdasová. Pokud chcete s něčím podobným pomoci i vy, ozvěte se mi! Mám spoustu zajímavých videí a textů o SpaceX, které by stály za překlad, ale bohužel na to sám nemám dost času.

Ve třetí části tohoto seriálu se Kimbal věnuje problematice příprav na první start Falconu 1 a statickým zážehům, které v předchozích měsících dělaly SpaceX vrásky na čele.


9. února 2006

Statický zážeh Falconu 1 (Foto: SpaceX)

Jsme v řídicí místnosti a generálka probíhá už 5 hodin. Do statického zážehu zbývá 5 minut.

Generálka znamená, že natankujeme raketu a provedeme kompletní odpočet. Většinou to neděláme, ale v tomto případě po dokončení odpočtu zažehneme motor. Motor bude hořet asi 3 vteřiny a pak se vypne. Po 5 sekundách už chce raketa odletět, takže je důležité nejen správné zažehnutí, ale také vypnutí.

Na generálce a statickém zážehu je stresující, že jediným pozitivním výsledkem je status quo.

Při předchozích dvou pokusech o start jsme se nedostali až k zážehu, takže když dosáhneme T-0, bude to vlastně pokrok.

Statický zážeh jsme provedli loni v listopadu, ale zatím se nám to nepovedlo v momentě, kdy na tom nejvíc záleželo.

9. února 2006

Je úžasné sledovat celý tenhle proces [řešení problému].

Pokaždé, když něco upozorní systém, odpočet se automaticky zastaví. Během pár minut se kontrolní tým shromáždí kolem získaných dat a diskutují nad možnostmi. Přijde mi, že se obvykle řeší, jestli dát počítači za pravdu, že je něco mimo normu, nebo jestli počítač narazil na anomálii (něco, co se za normálních okolností nestává).

To množství dat, a jak rychle jsou ta data k dispozici, je zcela pozoruhodné. Tým v Texasu (kde se motory testují), vidí úplně stejná data jako tým v L.A. (kde jsou motory vyrobeny). Klíčoví lidé jsou na Kwaji, ale technologie nám umožňují, aby se celý tým podílel na řešení problému.

V 70. letech by to trvalo měsíce či dokonce roky, zatímco dnes ta samá věc může být vyřešena několikrát během jednoho rána. Jen během posledních dvou hodin jsme už měli dva odpočty a teď probíhá další po 45 minutách analýzy problému. Je to neuvěřitelné.

24. března 2006

Strongback byl sklopen a začala automatická sekvence. V předchozích případech počítač autosekvenci z různých důvodů přerušil:

  1. Chyba videokamery
  2. Prudký nárůst/pokles elektrického napětí na rampě
  3. Přívod helia se předčasně odpojil

Všechny tyhle důvody způsobí přerušení odpočtu. Během středečního statického zážehu nedošlo k žádným problémům ani přerušením. Nemáme důvod pochybovat, že start neproběhne. Je to vzrušující.

Ovšem, jakmile raketa odstartuje, dojde ke spoustě věcí, které nemůžeme otestovat. Chceme, aby se stupně oddělili, aby se zažehl motor druhého stupně, aby se oddělil aerodynamický kryt a aby byl v pořádku vypuštěn satelit.

Po startu neodcházejte. Není konec, dokud satelit není na oběžné dráze a funkční.

24. března 2006

Raketa odstartovala. Ona fakt odstartovala.

Ty krávo.

Jak vidíte, první start Falconu 1 nebyl úspěšný. Jak na selhání reagoval tým na Kwajaleinu, se dozvíte příště.


Předchozí díly seriálu Historky ze SpaceX:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)
Monika WojdasováMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač

Krásné, tyto historické články, to mi přijde jako ty od Ondru Šamárka na kosmonautixu, které jsou mimochodem dokonalé. Tyto mají dokonce oproti nim výhodu, že je to vlastně autentický deník z té doby, čili nic nepředjímá, a popisuje co se děje.
Je to fascinující, společnost existuje už roky, a než aby se stávala nějakým bežným standartním hráčem, tak se prodrala na špici dění a zůstává na ní, a místo aby jen udržovala pozici, pořád zvedá laťku. A přitom má už I vlastní a bohaté dějiny.
Ta fascinace počítači… když si vzpomenu, na čem jsem začínal PMD-85 a to co mám teď, nepamatuju 60 a 70 leta. Úplně ho chápu.