Jak vypadá práce ve SpaceX #7: Pohovor s Elonem Muskem

Pracovní pohovory jsou dnes neodmyslitelnou procedurou, kterou projde téměř každý uchazeč o zaměstnání. To se nevyhýbá ani společnostem, jako je SpaceX. Pracovat u takové firmy je považováno za atraktivní a prestižní záležitost. Kvůli tomu však přijímací řízení nepatří k těm nejsnadnějším. Jedním z „oříšků“ pracovního pohovoru může být i přítomnost Elona Muska, který obzvlášť v začátcích svých firem osobně schvaloval každého nového zaměstnance. A na jeho dotazy u pohovorů se odpověď někdy nehledá zrovna snadno…

„Povězte mi o vašem životě a o rozhodnutích, která jste udělali v jeho průběhu a proč jste je udělali, a také jmenujte ty nejtěžší problémy, na kterých jste pracovali a jak jste je vyřešili,” dotazuje se Musk a dodává, že otázka je „velmi důležitá“. Slyšeli jste správně. Sdělte mu váš životní příběh.

Podle biografie Elona Muska, jejímž autorem je Ashlee Vance, Musk v jednu dobu měl oblíbenou otázku, na kterou se dotazoval každého uchazeče o zaměstnání. A ta zní téměř jako hádanka.

Stojíte na povrchu Země. Ujdete jednu míli na jih, jednu míli na západ a jednu míli na sever. A skončíte přesně tam, odkud jste vyšli. Kde se nacházíte?

Dokážete na otázku odpovědět? Správnou odpověď najdete na následujících řádcích.

Elon Musk ve své kanceláři ve SpaceX v roce 2008 (Zdroj: Inverse)

První správná odpověď je severní pól. Vzhledem k tomu, že je Země koule, při své procházce vytvoříte trojúhelník, který vás vrátí právě tam, odkud jste vyšli.

Druhá správná odpověď je jakékoli místo jednu míli vně kružnice o obvodu jedné míle okolo jižního pólu. Cesta jednu míli jižně vás dovede na obvod této kružnice. Když se vydáte na západ, obejdete celou kružnici dokola. Cesta na sever vás pak vrátí tam, odkud jste vyrazili. Tato odpověď má navíc nekonečné množství řešení díky tomu, že stejného výsledku dosáhnete i s kružnicí o obvodu 1/2 míle, 1/3 míle, a tak by se dalo pokračovat do 1/n. A nesmíme zapomenout připočítat i jižní pól samotný.

Hádanka je podrobněji rozebrána v tomto článku.

Znali jste alespoň jednu nebo obě odpovědi? Pro zajímavost si můžete zkusit zodpovědět další otázky, na které bývá uchazeč dotazován během dvou telefonních hovorů, které jsou součástí výběrového řízení ve SpaceX:

 • Co jsou to kompozity?
 • Jaká je velikost celého čísla v 32bitovém systému?
 • Máte proměnnou ‘var’ s přiřazenou hodnotou ‘2’. Co se bude zobrazovat, pokud zadáte ‘var ++’? Co se zobrazí, když na dalším řádku zadáte ‘++ var’? Jaká je konečná hodnota ‘var’?
 • Co je to nulový ukazatel (null pointer)?
 • Pokud máte velký, těžký předmět, pohybující se velmi, velmi rychle, jak byste jej bezpečně zpomalili?
 • Jak byste navrhli elektrický kabelový svazek, abyste jej ochránili před pádem ostrého předmětu shora?
 • Představte si konzolový nosník upevněný na jedné straně, s hmotností = m a délkou = L. Na tento nosník působí setrvačná síla a rovnoměrně rozložená zátěž = w. Jaký moment je v délce L/4?
 • Jak byste hledali cyklus v jednostranně propojeném seznamu (singly-linked list)?
 • Co se stane, když při bodovém svařování pustíte vysoký proud do niklového kusu dotýkajícího se mědi?
 • Jedna strana nosníku je upevněná ke stěně a druhá je volná. Kde by se nosník zlomil při aplikaci síly, a co potřebujete vědět, abyste dokázali určit dostatečnou sílu?
 • Popište postup návrhu potrubí, které má být použito v palivovém systému raketového motoru na kapalné palivo. Nezapomeňte uvést, jaké rovnice by byly vhodné pro výpočet tlaku kapalin a strukturálních hledisek.

O správných odpovědích můžete diskutovat v komentářích.

Pokud dokážete zodpovědět uvedené otázky, nezbývá než vám pogratulovat. Jste adeptem pro práci ve SpaceX. Zkusíte to?

Zdroje: Curiosity.com, Business Insider


Předchozí díly seriálu Jak vypadá práce ve SpaceX:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře