Let Crew Dragonu s astronauty může kromě selhání Merlinu zdržet také zničení makety během testu padáků

První mise Crew Dragonu s lidskou posádkou už je na dosah ruky, ale SpaceX ještě zdaleka nemá vyhráno. Přípravy na misi DM-2 s astronauty Bobem Behnkenem a Dougem Hurleym komplikuje nejen koronavirus, ale také aktuální nehoda během testování padáků Crew Dragonu a selhání motoru Merlin při posledním startu Falconu 9. Co se stalo během padákového testu, jak pokračuje vyšetřování selhání motoru a co to znamená pro misi DM-2?

Když jsme naposledy psali o přípravách na první misi Crew Dragonu s lidskou posádkou, start byl oficiálně v plánu na květen, avšak výcvik astronautů komplikoval koronavirus. Zároveň stále nebylo rozhodnuto o délce této demonstrační mise. V tomto ohledu se od té doby vlastně nic nezměnilo, jelikož NASA 18. března oznámila, že start je plánován na druhou polovinu května. Jenže v ten samý den došlo k předčasnému vypnutí jednoho z motorů Merlin na prvním stupni Falconu 9 během mise Starlink v1-5. Mise sice byla i tak úspěšná, ale příčinu selhání motoru je potřeba vyšetřit (i když šlo o již 5krát použitý motor). Web Spaceflight Now informoval, že vyšetřování vede SpaceX, ale jsou do něj zapojeni také zástupci NASA a vesmírných sil (původně oddíl letectva). Obě tyto organizace jsou totiž zákazníky, pro které má SpaceX v následujících dvou měsících provést starty Falconu 9 s motory Merlin stejného typu, jenž selhal během posledního startu.

Start mise Starlink v1-5, při které došlo k selhání jednoho z motorů Merlin 1D (Foto: SpaceX)

Mluvčí NASA Josh Finch prohlásil, že pokud výsledkem vyšetřování budou nějaké nápravné kroky, budou muset být provedeny před testovacím letem s astronauty. Start mise DM-2 je prý zatím stále v plánu na druhou polovinu května, ale termín bude upraven, pokud to bude potřeba. Zástupce vesmírných sil, pro které má SpaceX brzy vynést další navigační družici GPS, prohlásil, že tým úzce spolupracuje se SpaceX na porozumění selhání motoru Merlin během poslední mise SpaceX. Na základě výsledků vyšetřování se pak rozhodne o dalších krocích. Start mise GPSIII-SV03 je však i přes probíhající pandemii koronaviru zatím stále v plánu na 29. dubna.

Selhání Merlinu ale není jediný problém, který SpaceX aktuálně řeší v souvislosti s přípravami na misi DM-2. Společnost totiž ještě stále potřebuje dokončit testovací program padákového systému Crew Dragonu. Na začátku března zbývaly už jen dva testy a jeden z nich měl proběhnout 24. března. Helikoptéra měla vynést maketu Crew Dragonu do určité výšky a provést testovací shoz. Bohužel ještě před dosažením potřebné se výšky se podle vyjádření SpaceX stala zavěšená maketa nestabilní, což vedlo k nebezpečným oscilacím. Pilot vrtulníku tedy z bezpečnostních důvodů odpojil Dragon předčasně, což vedlo k jeho zničení, jelikož padáky v té době ještě nebyly odjištěny. SpaceX však zdůrazňuje, že nešlo o selhání padáků. Společnost ve spolupráci s NASA nyní vypracovává nový testovací plán před demonstrační misi DM-2. NASA upřesnila, že SpaceX provedlo už 24 testů padáků třetí generace.

Následující obrázky jsou z dřívějších testů padáků Crew Dragonu:

SpaceX se tak trochu lepí smůla na paty a kombinace těchto dvou menších nehod spolu s komplikacemi vyplývajícími ze zuřící pandemie by mohla vést k odkladu mise DM-2 s dvěma astronauty. Zatím však není jasné, jak velký dopad budou jednotlivé události mít.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Magy

SpaceX uz urobilo 24 testov padakov tretej generacie. Vie niekto, kolko testov padakov Starlineru spravil Boeing?

Kamil

Obávám se, že rozhodující bude pandemie, která se chystá udeřit na Ameriku zničující silou, 20% denní nárůsty nemocných nevěstí nic dobrého

Rosetau

Bohužel. Mužou si za to sami. Měli na to času dost. Když maji takového arogantního a namyšleného prezidenta, který všechno zná a všude byl dobře jim tak. America first tohle řekl a také se mu to splnilo.

Jarda

Takže pořádný náklaďák na gateway …
https://twitter.com/SpaceX/status/1243605680449130497