Materiály použité na raketě Super Heavy Starship prošly „zásadní změnou”

Elon Musk trochu poodhalil roušku tajemství ohledně ním nedávno zmíněn „radikální změně”, kterou prošla raketa Super Heavy Starship (původně BFR). Musk nyní na Twitteru upřesnil, že tvar rakety zůstane zhruba stejný, ale zásadní změny se dočkaly materiály tvořící trup, nádrže a tepelný štít. O jaké změny se přesně jedná, však zatím nevíme.

Trup a nádrže měly být původně vyrobeny z uhlíkových kompozitů a SpaceX během posledních let vyrobilo několik exemplářů z tohoto materiálu. V roce 2016 firma ukázala obří zkušební kyslíkovou nádrž pro raketu ITS, což byla tehdejší verze rakety BFR s průměrem 12 metrů. V únoru 2017 však byla nádrž zničena při tankovacích zkouškách. Následně byla představena zmenšená varianta BFR a během roku 2018 začala výroba další nádrže s průměrem 9 metrů. Výroba aktuálně probíhá v přístavu v Los Angeles a SpaceX se letos v září pochlubilo fotkami první hotové sekce. Nedávno jsme pak informovali také o zdánlivě dokončené zakulacené části nádrže, kterou odhalili fotografové z webu Teslarati. Je možné, že k oné zásadní změně materiálu nádrží došlo relativně nedávno právě na základě zkušenostní získaných při výrobě této prototypové nádrže pro první zkušební exemplář lodi Starship.

Co se týče materiálu tepelného štítu, tak ten nebyl v případě lodi Starship nikdy blíže specifikován, ale obecně se předpokládalo, že bude vycházet z osvědčeného ablativního materiálu PICA-X, který SpaceX používá na lodích Dragon. Materiál vznikl na základě technologií převzatých od NASA, která vyvinula materiál PICA. SpaceX poté materiál značně vylepšilo a snížilo náklady na jeho výrobu, kterou si firma nyní zajišťuje sama. Tepelný štít Dragonu tvořený tímto novým materiálem PICA-X má být podle SpaceX až 10krát znovupoužitelný, ale v reálu Dragony na žádost NASA dostávají před každou misí nový štít.

Výměna bloku PICA-X na tepelném štítu lodi Dragon (Foto: SpaceX)

Elon Musk také v novém rozhovoru pro pořad Axios řekl, že ve SpaceX aktuálně dosáhli několika významných pokroků, které považuje za velice vzrušující. Dá se předpokládat, že tyto pokroky vedly ke změnám, o kterých pojednává tento článek. Doufejme tedy, že Musk brzy prozradí další informace o změnách, kterými raketa Super Heavy Starship prošla od zářijového představení projektu dearMoon. Také by mě zajímalo, jestli tyto změny budou mít negativní dopad na plány začít s testováním prototypu lodi Starship do konce roku 2019.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře