Je to oficiální! BFR se bude vyrábět v Los Angeles a přípravy už jsou v plném proudu

Před měsícem vypluly na povrch informace o tom, že SpaceX plánuje pronajmout pozemky v přístavu Port of Los Angeles a vyrábět zde svou příští raketu BFR, která by v budoucnu mohla dopravit první lidi na Mars. Tehdy to bylo neoficiální a zástupci SpaceX se vyjádřili ve smyslu, že to zatím jen zvažují. Starosta města však nyní potvrdil, že SpaceX pozemky v přístavu opravdu pronajme a že tu postaví továrnu na BFR. Zároveň jsou nově k dispozici fotky z nedalekého obřího stanu, kde SpaceX začíná s přípravami nástrojů na výrobu prvního prototypu kosmické lodi.

Raketový systém BFR (Zdroj: Eric Garcetti)

Pro připomenutí, SpaceX si pronajme pozemky o rozloze 4 hektarů v přístavu Port of Los Angeles, které se nacházejí asi 35 km od centrály SpaceX v Hawthorne. Diskuze o pronájmu prý začaly už v roce 2015, kdy SpaceX pro výrobu BFR zvažovalo i další lokality. Momentálně je oblast v losangeleském přístavu opuštěná a jediným využitím je občasné natáčení scén pro rozličné filmy a seriály. SpaceX si pozemek pronajme na 10 let (s možností prodloužení o dalších 2 x 10 let) s tím, že nově je k dispozici také kompletní smlouva (PDF), která obsahuje mimo jiné cenu pronájmu: 1,38 milionů dolarů ročně.

Mapka pozemků, na kterých chce SpaceX vybudovat továrnu na výrobu rakety BFR (Zdroj: Google Maps)

SpaceX zde plánuje postavit velkou výrobní halu vysokou 32 metrů s rozlohou necelých 19 000 metrů čtverečních. Dokončení celého projektu by mělo trvat 12–18 měsíců. Zároveň se k novému pozemku přesune mořská plošina Just Read the Instructions a bude zde probíhat zpracování zachráněných Falconů, které plošina přiveze. Raketové stupně zde však nebudou připravovány na další start, jen budou přeloženy z plošiny na silniční přepravník. (Podrobnější informace o nových pozemcích najdete ve starším článku.)

Pronájem pozemků technicky vzato ještě nebyl schválen, k tomu dojde až tento týden na zasedání správců přístavu, ale vzhledem k oznámení starosty Los Angeles Erica Garcettiho nejspíš půjde jen o formalitu. SpaceX navíc pozemky už v malé míře používá – například pro rozebrání zachráněného aerodynamického krytu z mise Paz.

Aerodynamický kryt z mise Paz na novém pozemku SpaceX v losangelském přístavu (Foto: Teslarati)

SpaceX však nehodlá během výstavby nové výrobní haly zahálet, a tak už teď začíná s přípravami na výrobu prvních prototypů kosmické lodi BFR. Elon Musk i Gwynne Shotwell tvrdí, že první testy kosmické lodi začnou už v první polovině příštího roku v areálu budované rampy v jižním Texasu. Tyto odhady naznačují, že prototypy možná budou vyrobeny alespoň částečně mimo továrnu v losangeleském přístavu, neboť ta bude hotová nejdříve za rok. Dalším vodítkem je pak obří stan, který SpaceX relativně nově vztyčilo jen pár kilometrů od místa budoucí továrny na BFR.

Nástroj pro výrobu BFR ve stanu (Foto: Elon Musk)

V tomto stanu se nachází obrovský nástroj na výrobu uhlíkových kompozitů, kterým se Elon Musk nedávno pochlubil na Instagramu. Tím to však nekončí. Dva aktuální články na webu Teslarati obsahují nové fotky stanu, na kterých je vidět, že celá oblast překypuje aktivitou a hemží se pracovníky. Už teď se tu nachází další výrobní nástroje s logy firem Ascent Aerospace Coast Composites a Airtech International, které je dodaly. Původně se mělo za to, že stan poslouží jen jako dočasné skladiště, ale nyní to začíná vypadat, že zde možná proběhne i výroba některých komponentů pro první BFR a SpaceX tak nebude muset čekat na dokončení nové továrny.

Další fotky najdete v článcích na Teslarati (zde a zde).

 

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ales

Když má spacex pozemky pouze v pronajmu, jak je reseno to ze si tam postavi halu? V pripade ukonceni pronajmu o to halu “prijdou” nebo se pletu?

Daver

Přijdou o ni, maximálně se dohodnou na kompenzaci jako “technické zhodnocení”, ale to je velmi nepravděpodobné. Ostatně cena té haly nebude žádná “raketa” 🙂 Techniku vystěhují a bude pokoj. Na druhou stranu mají to na 30let, silně pochybuji, že za 10-15let to vůbec bude k něčemu.

Štěpán Pikna

Očividně si jich v Los Angeles cení 🙂