Mise Crew-2

Informace Streamy Články Aktuálně Fotky Videa

Základní informace

 • Datum startu: 20. 4. 2021
 • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
 • Primární náklad: Kosmická loď Crew Dragon (C206.2) se čtyřmi astronauty, kteří poletí na ISS v rámci programu Commercial Crew agentury NASA
 • Hmotnost nákladu: Přibližně 12 tun
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý stupeň B1061.2)
 • Cíl: ISS na nízké oběžné dráze Země
 • Startovní rampa: LC-39A (Kennedyho vesmírné středisko, Merritt Island, Florida)
 • Pokus o přistání stupně: S největší pravděpodobností ano, na mořské plošině
 • Pokus o zachycení krytu: Lodě Dragon nejsou vybaveny aerodynamickým krytem

Milníky mise

Časy a data jsou v SEČ/SELČ.

 • Statický zážeh: Obvykle probíhá pár dnů před startem (Co je to statický zážeh)
 • Generálka předstartovních příprav: ?
 • Start: 20. 4. 2021 (plán)
 • Dokování na ISS: ?
 • Otevření poklopu: ?
 • Odlet Crew Dragonu: 3. čtvrtletí 2021 (plán)
 • Přistání Crew Dragonu: 3. čtvrtletí 2021 (plán)

Podrobnosti a zajímavosti

 • Jedná se o pátý start kosmické lodi Crew Dragon na raketě Falcon 9, čtvrtý start této lodi na oběžnou dráhu a třetí misi SpaceX s lidskou posádkou. Zároveň půjde o druhý ostrý start této lodi v rámci standardní rotace posádek pro ISS.
 • Půjde o první znovupoužití Crew Dragonu. Loď má sériové číslo C206.2 a nese jméno Endeavour ze své první cesty do vesmíru v rámci mise DM-2 s dvěma astronauty.
 • Půjde také o první případ, kdy bude pilotovaná kosmická loď SpaceX vynesena raketou s již použitým prvním stupněm. Tento stupeň má číslo B1061.2 a byl poprvé použit při misi Crew-1 v listopadu 2020.
 • Posádku kosmické lodi budou tvořit velitel Robert Kimbrough, vysloužilý plukovník americké armády, který se do vesmíru podíval již dvakrát. Poprvé jako specialista při misi STS-126 na palubě raketoplánu Endeavour, podruhé letěl na ISS v lodi Sojuz MS-02. Na ISS pak pracoval v rámci 49. a 50. dlouhodobé expedice. Při 50. expedici dokonce ISS velel.
 • Pilotem a zároveň druhým a posledním členem posádky lodi, který dosáhne na ovládání lodi, bude Katherine Megan McArthur. V jejím případě půjde o druhý kosmický let, při tom prvním letěla v roce 2009 na palubě raketoplánu Atlantis při misi STS-125 opravovat Hubblův vesmírný dalekohled. Zajímavostí je, že nyní poletí ve stejné lodi, která dopravila na ISS jejího manžela Boba Behnkena na jaře 2020 v rámci DM-2.
 • Prvním specialistou mise byl určen Akihiko Hošide, již dvojnásobný astronaut. Poprvé se do vesmíru podíval v rámci mise STS-124 v roce 2008, kdy raketoplán Discovery vynesl na oběžnou dráhu hlavní část japonského experimentálního modulu Kibo. Podruhé pak letěl do vesmíru v roce 2012 na palubě ruského Sojuzu TMA-05M a na ISS byl členem 32. a 33. dlouhodobé expedice. Spolu se svým velitelem se stanou 4. a 5. člověkem na světě, kteří se do vesmíru vydají na palubě tří různých kosmických lodí. Tento exkluzivní kosmonautický klub prozatím tvoří tři astronauté – Wally Schirra, John Young a Sóiči Noguči. John Young tuto exkluzivní trojkombinaci absolvoval dokonce dvakrát.
 • Jako druhý specialista mise byl vybrán francouzský astronaut ESA Thomas Pesquet. Ten doposud absolvoval jediný kosmický let, v roce 2016 se vydal k ISS v lodi Sojuz MS-03 a na její palubě sloužil jako letový inženýr v rámci 50. a 51. dlouhodobé expedice. Pokud si chcete připomenout jeho předchozí let, navštivte seriál Thomasův fotokoutek na webu Kosmonautix.cz. Pesquet také na svůj Flickr nahrává spousty fotek z výcviku posádky na misi Crew-2.
 • Všichni astronauté budou na ISS pracovat jako členové 64. a 65. dlouhodobé expedice.
 • Vývoj data startu: 2021 → únor 2021 → 30. března 2021 → jaro 2021 → 20. dubna 2021

Související články

Aktuální informace

Fotky

Posádka

Výcvik

Videa

Předstartovní tisková konference:

Konference s astronauty před startem:

Animace průběhu mise Crew Dragonu:

Animace Crew Dragonu na oběžné dráze:

Makety a simulátory Crew Dragonu:

Interiér Crew Dragonu:

Představení Crew Dragonu v roce 2014:

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Andrej

Štart sa určite posúvať bude, ten termín 31.3.2021 koliduje s plánom štartu Starliner 29.3.2021. To by na ISS museli byť naraz zadokované tri americké lode (Crew-1, Crew-2, Starliner) čo nie je možné. Ale zas veľmi to posúvať nemôžu, lebo v máji je už plánovaný Cargo Dragon misia CRS-22.

Je to teda natesno a bojím sa, že to dopadne tak, že každý prípadný odklad (napr. toho Starlineru) spôsobí reťazový odklad letov Dragonov (tie sa na ISS zdržiavajú dlhšie, 1 resp. 6 mesiacov. Takže napr. Boeing môže spraviť poriadny chaos v tých termínoch, keď bude posúvať svoj štart.

Od NASA bolo veľmi krátkozraké mať len dva porty IDA na ISS, a uzavrieť toľko zmlúv s komerčnými firmami. Rusi majú na ISS tuším 4 porty a pritom tam lietajú len dva typy lodí od tej istej firmy, ktorá si to sama koordinuje.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Michal Andrej
Samo

NASA by na ďalšie porty potrebovala ďalší uzlový modul (potrebujú 2x voľné CBM pre Dream Chaser a Cygnus a HTV) no to sa im neoplatí lebo o 3 roky+/- tak či tak poletí prvý uzlový modul od Axiom (Thales Alenia na ňom už pracuje). Iba jeden IDA bude trvalo obsadený, na tom druhom bude loď len v prípade že sa jedná o Cargo Dragon v2, turistickú misiu alebo pri striedaní posádok a budú tak oba maximálne využité. Ruský segment má 4 porty z dvoch dôvodov a to že už od začiatku sa počítalo s dvojicou Sojuzov na ISS a potom jedným dlhodobým Progressom. Pričom väčšinu času je jeden port takmer nevyužitý… Teraz je to troška problém ale zase nie neriešiteĺný, Starliner na ISS nebude viac ako týždeň. Osobne vidím poradie Starliner, Výmena Crew 1 za Crew 2 a potom nákladný Dragon alebo bude Starliner až posledný, úprimne kto nečká aspoň mesačný odklad… Koniec koncov pre chod ISS je Starliner najmenej dôležitý a prednosť dostanú Dragony. 29.3.2021 by som vážne ešte nebral vieme aká zmeny termínov mali misie DM-1, DM-2 a OFT-1. Lety koordinuje NASA a oni majú finálne slovo.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Samo
Kamil

Triple Ship Club se utěšeně rozrůstá, i to je znamení nové éry kosmonautiky.

Kamil

Kdo bude střídat posádku Crew-2? Posádka Crew-3? A kdy přijde na řadu nějaký Starliner? Jak dlouho bude na ISS ta zkušební pilotovaná mise? Pořád se počítá s nějakým prodlouženým pobytem nebo to zkrátí?

Petr Melechin

Posádku Crew-2 vystřídá na podzim posádka Crew-3, která přiletí v Crew Dragonu. Starliner s lidmi má letět koncem roku, ale samozřejmě záleží na tom, jak na jaře dopadne OFT-2. Testovací mise CFT s astronauty bude krátká, jak byl původní plán, prodloužení už není potřeba vzhledem k tomu, že pravidelné posádky už dokáže na ISS dopravit Crew Dragon.