Mise Crew-6

<< Informace Články Fotky Videa Aktuálně >>

Základní informace

 • Datum startu: 2. 3. 2023 06:34:14 SEČ
 • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
 • Stav: Start byl úspěšný / Crew Dragon se připojil k ISS / Loď se vrátila na Zemi
 • Statický zážeh: Proběhl 24. 2. 2023 v 11:45 SEČ (Co je to statický zážeh)
 • Primární náklad: Kosmická loď Crew Dragon (číslo C206.4 „Endeavour) nesoucí astronauty na ISS v rámci programu Commercial Crew agentury NASA
 • Hmotnost nákladu: Crew Dragon má přibližně 12 tun
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (nový první stupeň B1078.1)
 • Cíl: ISS na nízké oběžné dráze Země (typicky 400 x 400 km se sklonem 51,6°)
 • Startovní rampa: LC-39A (Kennedyho vesmírné středisko, Merritt Island, Florida, USA)
 • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na mořské plošině JRTI
 • Press kit ke stažení zde

Milníky mise

Časy a data jsou v SEČ/SELČ.

 • Generálka předstartovních příprav: 24. 2. 2023 ✔️
 • Start: 2. 3. 2023 06:34 ✔️
 • Dokování na ISS: 3. 3. 2023 07:40 ✔️
 • Otevření poklopu: 3. 3. 2023 09:45 ✔️
 • Odlet Crew Dragonu: 3. 9. 2023 13:05 ✔️
 • Přistání Crew Dragonu: 4. 9. 2023 06:17 ✔️

Podrobnosti a zajímavosti

 • Devátý pilotovaný start lodi Crew Dragon a desátý celkově.
 • Posádku tvořili Stephen Bowen, Warren Hoburg, Sultan AlNejadí a Andrej Feďajev. Posádka se stala členy 68.69. dlouhodobé expedice.
 • Velitelem mise byl Stephen Bowen, 59letý plukovník amerického námořnictva, kde sloužil v ponorkovém loďstvu. Do oddílu astronautů byl vybrán v roce 2000 a půjde o jediného astronauta v posádce, který má již za sebou zkušenosti s pobytem na oběžné dráze. Poprvé se na orbitu a palubu ISS dostal již v listopadu roku 2008 na palubě raketoplánu Endeavour v rámci mise STS-126. V květnu roku 2010 navštívil ISS podruhé jako člen posádky raketoplánu Atlantis při misi STS-132. Raketoplán tehdy na stanici dopravil ruský výzkumný modul Rassvet. Třetí a prozatím poslední misi absolvoval v únoru 2011 v rámci mise STS-133. Jako dopravního prostředku využil i třetí raketoplán, kterým tehdy NASA disponovala, tedy Discovery. Celkově strávil ve vesmíru více než 40 dní. Podnikl také 7 výstupů do volného prostoru s celkovou délkou trvání 47 hodin a 18 minut.
 • Pilotem mise Crew-6 byl 37letý nováček Warren Hoburg, který se stal členem oddílu astronautů NASA v roce 2017. Do posádky této mise byl zařazen již v prosinci roku 2021. Warren pochází z Pittsburgu a studoval na MIT a Berkeley. Má bakalářský titul z letectví a kosmonautiky a doktorát z elektrotechniky a informatiky. Než byl vybrán do oddílu astronautů NASA, pracoval jako odborný asistent aeronautiky a astronautiky na MIT. Warren má i pilotní průkaz na jedno- i vícemotorová letadla.
 • Prvním specialistou mise byl 41letý Sultan AlNejadí ze Spojených arabských emirátů. Jde o druhého astronauta z této země, který zamířil na oběžnou dráhu a ISS. Prvním byl Hazza Al Mansouri, který navštívil ISS v roce 2019 na palubě lodi Sojuz MS-15. Mimochodem, při této misi mu Sultan AlNejadí dělal náhradníka. Nicméně zatímco Hazza Al Mansouri byl pouhým návštěvníkem na palubě ISS, kde strávil necelých 8 dní, Sultan AlNejadí je plnohodnotným členem dlouhodobé expedice a stráví tak na palubě stanice zhruba půl roku.
 • Posledním členem posádky a druhým specialistou mise Crew-6 byl ruský kosmonaut Andrej Feďajev, který byl do oddílu ruských astronautů vybrán v roce 2012. Předtím několik let sloužil v řadách ruského vojenského letectva, kde získal hodnost majora. Jde o druhého ruského astronauta na palubě lodi Crew Dragon po Anně Kikině z mise Crew-5. Rusové létají na palubách amerických kosmických lodí bezplatně, stejně jako Američané v lodích Sojuz. Díky tomu i v případě nedostupnosti jedné z kosmických lodí bude možné snadno zajistit, že na ISS vždy bude alespoň jeden člověk spravující americký segment a také jeden kosmonaut pro ruskou sekci stanice.
 • Loď Crew Dragon pro tuto misi má sériové číslo C206.4 a přezdívku Endeavour. Šlo o první start lodi Crew Dragon, která měla za sebou již tři starty. Jde o nejstarší ze čtyř v současnosti provozovaných lodí Crew Dragon. Poprvé se vydala do vesmíru v květnu roku 2020 v rámci slavné pilotované premiéry této kosmické lodi s názvem DM-2. Podruhé jsme kabinu C206.4 viděli v akci v dubnu roku 2021, když letěla v rámci mise Crew-2 k ISS s první ženou na palubě. Třetí start této lodi se uskutečnil v dubnu 2022 při misi Ax-1, což byl první soukromý pilotovaný start SpaceX k ISS.
 • První stupeň pro tuto misi byl nově vyrobený a měl sériové číslo B1078. Stupeň byl poprvé spatřen 16. listopadu 2022, když byl vztyčen v McGregoru, kde pak o týden později absolvoval statický zážeh. Odvoz stupně na Floridu proběhl 5. února 2023.
 • Přistání prvního stupně Falconu 9 proběhlo úspěšně na plovoucí plošině Just Read the Instructions, která byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 550 km od místa startu.
 • Vývoj data startu: 1. února 2023 → 15. února 2023 → 19. února 2023 → 26. února 2023 → 27. února 2023 → 2. března 2023

Související články

Fotky

Návrat

Na orbitě

První stupeň

Start

Generálka

Před startem

Posádka

Videa

Mise Crew-6

Oficiální upoutávka na misi:

Statický zážeh stupně B1078 v McGregoru:

Vývoz, vztyčení a statický zážeh Falconu 9:

Krátký sestřih záběrů z dne startu:

Sestřih záběrů z prvního dne mise:

Sestřih záběrů z druhého dne mise:

Sestřih záběrů z návratu na Zemi:

Přenosy

Záznam oficiálního přenosu ze startu:

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Záznam přenosu z dokování:

Česky komentovaný přenos z dokování:

Uzavírání poklopu před odletem z ISS:

Záznam přenosu z odletu z ISS:

Záznam přenosu z předokování:

Záznam přenosu z přistání Dragonu:

Tiskové konference

Tisková konference o misi Crew-6:

Tisková konference s astronauty:

Předstartovní tisková konference:

Postartovní tisková konference:

Tisková konference po návratu Dragonu:

Ostatní

Animace průběhu mise Crew Dragonu:

Animace Crew Dragonu na oběžné dráze:

Makety a simulátory Crew Dragonu:

Představení Crew Dragonu v roce 2014:

Interiér Crew Dragonu:

Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

51 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

Jirko, děkuji za souhrn k dalšímu letu posádky na ISS.
Posádka je částečně pro NASA a částečně komerční-Axiom space.
https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceX_Crew-6
https://www.khaleejtimes.com/uae/uae-sultan-al-neyadi-to-be-first-arab-astronaut-to-spend-6-months-on-iss
Bude mít Axiom space pokusy na ISS?
V trunku je plánován náklad? Např. další panely ?

Mr. G

Sultan AlNejadí je plnohodnotnym clenom Crew6, ma sa venovat aj dlhodobym experimentom. Axiom space je sprostretkovatelom medzi MBRSC a NASA. Bude mat experimenty pre MBRSC a bude sa venovat aj dlhodobym, ktore na ISS uz bezia.

CrewDragony naklady v trunku nevozia. Presny dovod neviem, ale pravdepodobne kvoli zachrannemu systemu pre posadku, resp. jeho nosnosti.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Mr. G
Luboš Černý

Další čachrování Starlinkem pro UA…. Ono se ukazuje to, co se o Muskovi ví celou dobu. Je to absolutně nespolehlivý, mentálně postižený sociopat, kterému vždy šlo jen o jeho ego. Když se pustím na tenký led, tipl bych si, že i ty jeho plány cesty na Mars nejsou nic jiného, než cesta jak se dostat do novin, nahonit si ego a tancovat na pódiu.
Na druhou stranu je potřeba říci, že SpaceX je jeho podnik, tudíž má na svá rozhodnutí jistě právo. Ale moje právo je si nad tím a nad ním uplivnout.

Meh

To jo, RED ALERT. Zacina to poradne zavanet.

PetrV

Co umíte jiného krom plivání?

Meh

Pravda neni plivani. Umi napriklad nebyt dezolat.

Luboš Černý

Copak , nemám právo na svůj názor? Tak mě přesvědčte, že se mýlím

Jiří

No například zde jste si tak trochu popletl Muska s Shotwell. Ale dle vašeho projevu mi něco říká, že ani takto zřejmý fakt vás nepřesvědčí o tom, že se mýlíte.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Jiří
Meh

Opravdu verite tomu, ze G ma pravomoc neco takoveho rozhodnout ? Myslim si, ze se Lubos nemyli, naopak, nejvyssi Guru mozna zblbnul, nebo se z nej proste stava dezole …

Jiří

Tak jo, pojďme udělat svět lepším tím, že budeme urážet lidi, o ktetrých si myslíme, že si něco myslí. K čemu je snaha o objektivní názor na základě dostupných faktů a ne doměnek, že?
Nebo že bychom se rovnou vrátil k upalování za odlišný názor? O co bychom pak byli lepší než ti, kteří vraždí pro kousek území.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Jiří
Meh

Zanechte prosim whataboutismu, nefunguje.

Fakt je, ze UA se brani agresi a jednani SX je nuz do zad.

Tomáš Vrána

Asi budu v menšině, ale mě se od začátku nelíbilo, že se Starlink používal na zabíjeni lidí ve válce. Ano válka na Ukrajiné zasahuje i do zbytku Evropy, ale Elonova válka to není. A jak je mi líto obětí na ukrajinské straně, tak je mi líto obětí i na ruské straně. Za vše hlavně mohou hlavouni, co ten válečný konflikt způsobili. Ne lidi a vojáci. Byl bych radši, kdyby mocní lidé světa ovlivnili mocné lidi v Rusku a způsobili Putinův pád. To by mělo smysl.

Meh

UA se brani agresorovi RF vsemi prostredky ktere ma k dispozici, bojuje o preziti a bojuje i za budoucnost Evropy. Omezit obeti moznost obrany je neprima pomoc agresorovi. A ze tohle neudelal poprve a dezolatni nazory neventiloval poprve taky, viz treba https://edition.cnn.com/2023/02/09/politics/spacex-ukrainian-troops-satellite-technology/index.html .

Reseni je snadne, staci kdyz agresor vypadne z uzemi, ktere mu nepatri a zacne platit reparace. Na svrzeni psychopatu v jejich vedeni je jich vic nez dost, ale nejak ne a ne se to stat, naopak, stale agresivne utoci. Toto si zaslouzi vasi litost ?

Tomáš Vrána

Kdybyste nebyl fanatik, věděl byste co píšu a nenapsal byste tu poslední větu.

Meh

Zanechte prosim argumentace ad hominem.

Meh

Tu “pomoc” SX zrejme zaplatila vlada USA, GB, EU, PL a mnoho mensich hracu. cele to vypada jako dobry marketing, ale nakonec to nejspis zadna charita nebude. Viz treba https://edition.cnn.com/2022/10/13/politics/elon-musk-spacex-starlink-ukraine/index.html .

Meh

Vidite v prispevku na ktery reagujete tvrzeni, ze to CELE zaplatily vlady ?

Ze firma investuje do rozvoje infrastruktury, to snad neni prekvapive. Ze se to da podat ruznymi zpusoby a pritom pokroutit realitu ( https://en.wikipedia.org/wiki/Reality_distortion_field#cite_note-12 ), to asi prekvapive neni taky.

Petr Melechin

Nezlobte se na mě, ale nijak jinak se ten váš předchozí příspěvek vyložit nedal…

“pomoc zaplatila vláda”, “celé je to marketing”, “žádná charita”…

Co jste tím tedy chtěl říct, když ne to, že SpaceX podpora Ukrajiny vlastně skoro nic nestojí?

Meh

Pokud se snazite o citaci, citujte, beze zmen. Jinak je to dalsi diskusni faul, kterych je jen v teto diskusi nepocitane 🤮 .

Zkuste se na to cele podivat s notnou davkou cynismu, mozna to pomuze.

Petr Melechin

Já jen poukázal na úseky, na jejichž základě jsem si váš příspěvek vyložil tak, jak jsem si ho vyložil, a podle toho na něj reagoval.

Když už jste mě v podstatě nařknul z překrucování, co takhle mi odpovědět na otázku, jak jste teda ten svůj příspěvek myslel? Místo toho tu jen neustále všechny obviňujete z různých diskuzních a argumentačních faulů, ale na nic moc dalšího jste se ve svých posledních příspěvcích nezmohl.

Meh

Doporucil bych Vam, nepreskakovat pri cteni slova, casto totiz meni vyznam celeho sdeleni. Obcas se dokonce vyloupne sdeleni uplne nove, ktere predtim zustalo skryto.

Petr Melechin

Naprostý souhlas.

Tonda

Nesmíte zapomenout na Muskův tzv.,,mírový” plán pro Ukrajinu, který konzultoval s putinem. A ten plán je totální ,,mnichovanství”. To absolutně ovlivnilo myšlení lidí, kteří fandí Ukrajině. Takže není divu, proč je Musk a jeho firmy tak odsuzovaný.

hotovson

chová jako idiot? třeba jen dodržuje platné zákony

Meh

Rika se, ze media jsou hlidaci pes demokracie. Je potreba si pohlidat lidi, kteri maji moc a jeste k tomu podezrele nazory, a ne je bezmezne obdivovat. I kdyz tady uz to byla rovnou rana do zad 🤮 .

prochzde

Bude to rok a to zase není tak dlouhá doba na to, jak SpaceX zareagoval na začátku války a nabídnul vládě Ukrajiny, že pokud dá souhlas okamžitě odblokuje pro danou zemi a dodal spousty přijímacích kompletů Starlink s různými typy alternativního napájení a její součástí byl i příjem (nevím jak dlouho, ale minimálně na půl roku zdarma). Poté ho následovaly státy, jako např. Polsko. Rusové zničilli veškerou mobilní síť (která jim potom chyběla pro např. utajené spojení) a blokovali internet po kabelu. Rozhodnutí SpaceX (Elona) mělo zcela jistě velký vliv na to, že válka neskončila během prvních pár dní. Rozhodně nebyla určena pro “armádu”, ale pro všechny. To, že je ukrajinská armáda velice učenlivá, nám dokazují ve zprávách na každém kroku a to, že si tuto technologii osvojila velice rychle používat různými způsoby a prostředky je věc jiná.

Moze

Súhlasím s tým , že majú právo si určiť to, na čo sa použije ich zariadenie, na druhej strane ale začali ,,hrýzť ruku čo ich kŕmi” americká armáda pôvodne až slintala nad tým internetom ale teraz pochybujem, aby sa spoliehali, že ich vojaci budú niekde v boji a každú chvíľu im môže nejaká súkromná spoločnosť odstaviť spojenie a nechať ich na pospas osudu…
Na Ukrajine nechceli hlavne prísť o terminály, lebo čím viac terminálov, tým viac prenesených dát a tým viac zarobia, o ľudí im nejde ani omylom

hotovson

mýlíš se, zjevně nechce jít bručet na hodně mnoho let za nedovolený export zbraní

“However, Starlink is not designed or intended for use with or in offensive or defensive weaponry or other comparable end-uses. Custom modifications of the Starlink Kits or Services for military end-uses or military end-users may transform the items into products controlled under U.S. export control laws, specifically the International Traffic in Arms Regulations (ITAR) (22 C.F.R. §§ 120-130) or the Export Administration Regulations (EAR) (15 C.F.R. §§ 730-774) requiring authorizations from the United States government for the export, support, or use outside the United States.”

prochzde

Já si myslím, že se nemýlím. SpaceX nabízí Starlink pro “normální” uživatele klasické internetové připojení další služby za příplatek podle veřejných ceníků. Potom poskytuje rozšířené služby vládě podle neveřejných ceníků. S rozšířením sítě o 2.generaci družic bude nabízet další rozšířené služby o kterých si můžete přečíst buď na těchto stránkách, nebo kosmonatix.cz. Začala nabízet i službu Starshield.

Starshield využívá technologii Starlink společnosti SpaceX a schopnost na podporu úsilí o národní bezpečnost. Zatímco Starlink je navržen pro spotřebitelské a komerční použití, Starshield je navržen pro vládní použití s ​​počátečním zaměřením na tři oblasti: -pozorování Země
-komunikace
-nesený (placený) náklad

PetrV

Je to offi civilní systém. Neslouží k válce Joe Bidena.
Ten jej zneužívá.

Meh

Jeden by si skoro mohl myslet, ze se boji o budouci zisky, kdyby jim na to nekdo placnul nalepku ITAR … zase s takovym pristupem by muselo byt ITAR i to posledni arduino 🙄 🤦

PetrV

Akcionáře SpaceX nezajímá huntera biden válčení na UA. Hunterův byznys není byznys jiných. Zničené starlinky jim nikdo nezaplatí.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hunter_Biden

Meh

Vyrobni naklady te pozemni stanice budou zanedbatelne, zajimavejsi bude reklama a pocet predplatitelu ktere nageneruje. Ty zatim neproplacene faktury se nejspise casem taky nejak vyresi.

PetrV

Ve válce se nic nějak neřeší. Válka je špinavý válečný byznys.

Meh

To je teda hluboka myslenka 🙄 Neco k tematu by tam nebylo ?

PetrV

Mise Crew-6 viz můj příspěvek výše. Jste mimo téma od začátku.

Meh

Thread je o cachrovani se starlinkem 🤦 Ze se zde nekdo chyti za nos, napise clanek o preslapech nejvyssiho Guru, a takovy clanek vyjde, to je cire scifi.

K S

Více takových egoistů, kteří pro trochu slávy staví obří rakety!

Richard

Tomu říkám diskuse k misi Crew 6

Meh
stehno

Musk nabídne Starlink Ukrajině? “je to hajzl, chce vydělat na válce”
Musk omezí použití Starlinku na Ukrajině? “je to hajzl, nepomůže Ukrajině, chce jen vydělat”

Petr Melechin

Výstižné shrnutí.

PetrV

kymeta sice pomůže ukrajincům, mají slabší rychlost připojení 9 600 bit/s paketově přepínaný přístup k internetu (přímý internet).
Mají blízko ke Gatesovi a pokrytí nic moc.
https://www.globalstar.com/en-ap/coverage-maps
https://en.wikipedia.org/wiki/Globalstar

z wiki:
V únoru 2022 bylo oznámeno, že Globalstar koupil 17 nových satelitů, aby pokračoval ve své konstelaci postavené MDA a Rocket Lab za 327 milionů $. Očekává se, že satelity budou vypuštěny do roku 2025.
pozn. vynášet má Rocketlab.

19. června 2022 byla na raketě Falcon 9 vypuštěna záložní družice pro Globalstar . Jednalo se o první satelit Globalstar vypuštěný po více než 9 letech. Před vypuštěním Globalstar misi neoznámil, kromě vágní čtvrtletní zprávy uvádějící, že satelit odstartuje.

Meh🤮

🤦 Tady https://www.groundcontrol.com/us/product/kymeta-flat-panel-satellite-terminal/ pisou “High-speed internet up to 5Mbps x 2Mbps in-motion or while parked.”

Coverage map je tady https://www.groundcontrol.com/us/knowledge/calculators-and-maps/kymeta-coverage-map/ a vypada to, ze to ucelu bohate staci.

PetrV

Super, tak rychlost 5/2 Mbps by měla stačit. Otázka je, jaká je celková kapacita sítě.
Teď ještě Gates zasponzoruje zdarma terminály kymeta a ne za xxx tisíc $.
Nevidím v tom problém. Starlink bude na území UA a jinde kymeta.

Meh🤦

Super, jeden nesmysl vyvracen. Zkousel jste pouzit internetovy vyhledavac , napriklad https://cs.lmgtfy.app/?q=internet+search&iie=1 ?

Terminaly zdarma uz se tu resily, viz vyse.

PetrV

Kolik jich zdarma poslala kymeta ?

Meh🤔

Prectete si muj predchozi prispevek jeste jednou a pozorne, treba si pak zvladnete najit odpoved na svou otazku sam 🧭

prochzde

Doufám, že to co máte, se dá léčit.

Meh🙄

Vzdyt rekl pravdu 🙄