Crew Dragon dopraví na ISS první astronautku ze Saúdské Arábie, prvního Turka a také Toma Cruise

Dnešní článek se zaměří na pilotované mise lodi Crew Dragon. Řeč však nebude o aktivitách NASA, jelikož se podíváme na plány soukromé firmy Axiom, která si u SpaceX zaplatila hned čtyři starty. První z těchto misí se uskutečnila letos v dubnu a kromě peněz pro firmy Axiom a SpaceX přinesla i zajímavé poznatky. Dále jsme pro vás připravili souhrn dalších novinek a zajímavostí, které se týkají zbývajících misí, jež Axiom chystá. Na jedné z nich by měl letět například hollywoodský herec Tom Cruise.

Ještě než kosmická loď Crew Dragon poprvé dopravila na palubu Mezinárodní kosmické stanice ISS profesionální astronauty a zahájila novou éru americké pilotované kosmonautiky, začaly se o dopravu platících zákazníků na oběžnou dráhu zajímat i různé soukromé společnosti. Jednou z prvních v tomto směru byla soukromá americká společnost Axiom, která již v březnu 2020 kontaktovala SpaceX a zaplatila si u ní let pro čtyři soukromé osoby. V září téhož roku jsme se dočkali dodatečného oznámení, že nepůjde o jednu misi, ale o čtyři různé starty lodi Crew Dragon. Dostaly také pořadová jména Ax-1 až Ax-4. První z těchto startů se sice měl původně uskutečnit v druhé polovině roku 2021, ale po sérii různých odkladů jsme se této mise nakonec dočkali až v dubnu 2022. Pod velením bývalého astronauta NASA Michaela Lópeze-Alegríi tehdy strávila posádka na palubě ISS více než 15 dní. Posádce samotné i programu letu jsme již tehdy věnovali na tomto serveru samostatný článek. Neméně zajímavé informace se však objevily i po samotném letu a my bychom vás s nimi na tomto místě rádi seznámili.

Předstartovní fotka posádky mise Axiom-1. Zleva: pilot Larry Connor, velitel Michael López-Alegría, první specialista mise Mark Pathy a druhý specialista mise Eytan Stibbe. (Zdroj: Ben Cooper)

Původně měla celá mise trvat přibližně 10 dní a posádka samotná výcvikem na svůj let strávila přibližně 750–1000 hodin. Ten zahrnoval jak obsluhu systémů lodi Crew Dragon, tak přípravu na různé vědecké experimenty, které chtěla posádka na stanici provádět. Plán to byl hezký, ale jak se ukázalo, realita byla malinko jiná. Lze bez nadsázky říct, že jejich pobyt na stanici byl nevhodně naplánován. Pilot mise Axiom-1, Larry Connor, na tomto místě uvádí velmi srozumitelný příklad. Dle něj bylo naplánované pracovní tempo příliš vysoké. Doslova uvedl, že kupříkladu experiment, na který měli vyhrazeno 2,5 hodiny zabral dvojnásobek času. Lze navíc také říci, že nebýt posádky stanice ISS, jmenovitě členů mise Crew-3, patrně by vše neprobíhalo tak hladce. Velitel mise Axiom-1 uvedl, že nenachází dost vhodných slov, aby jim poděkoval za jejich pomoc. Je navíc poměrně pochopitelné, že pokud stálá posádka amerického segmentu stanice věnovala část svého pracovního času na pomoc návštěvníkům, musely být určitým způsobem omezeny jejich vlastní aktivity. Na tomto místě bude vhodné zmínit i stanovisko NASA, jejíž aktivity mise Axiom-1 na nějakou dobu ovlivňovala. Přítomnost posádky Axiom-1 prý sama o sobě nepředstavovala bezpečnostní riziko pro stálou posádku, ale ovlivňovala její výkon. Agentura s určitým narušením vlastních aktivit počítala, ale skutečnost očekávání předčila. Do budoucna bude prý vhodnější lépe zaintegrovat budoucí aktivity návštěvnických posádek do celkového výzkumného plánu stanice.

Dvě lodě Dragon přidokované k ISS (Foto: ESA)

Možná jste takovéto zhodnocení mise z obou stran nečekali, ale je to pochopitelné. Mise Axiom-1 byla průkopníkem aktivit, které v budoucnu mezinárodní stanici čekají a stala se tak cennou zkušeností, jak pro samotnou NASA, tak pro společnost Axiom, která si z celé události rozhodně plánuje vzít ponaučení. Dle názoru Michaela Suffrediniho, prezidenta firmy Axiom, bude lepší v budoucnu snížit vytížení komerčních astronautů, kteří stanici navštěvují. Toho lze samozřejmě dosáhnout více cestami a jednou z nich je prodloužit pobyt posádky na stanici. Pokud jde o firmu Axiom, ta by ráda prodloužila možný pobyt na stanici na 30 dní a kdyby to bylo možné, tak i více. Nicméně prodloužení pobytu není jedinou možností, jak snížit vytížení návštěvnických posádek. Jinou a možná logičtější možností je snížit rozsah aktivit samotných. Je samozřejmě otázkou, jak se tyto firemní plány na delší pobyty setkají s realitou, musely by se totiž vejít do nabitého programu ISS a větší posádka znamená i větší nápor na systém podpory života na stanici. Přestože firma Axiom hodnotí svůj první let jako velmi úspěšný, má do budoucna v plánu změnit systém tréninku, pokusí se jej dělat jinak a efektivněji. Uvažuje i o vypuštění těch částí tréninkového programu, které se při pobytu na ISS ukázaly jako zbytečné.

Návrat Crew Dragonu z mise Ax-1 (Foto: SpaceX)

Firma Axiom plánuje prodávět dvě mise ročně. Zde však její plány naráží na zádrhel. Pokud by cílem misí Axiom byla pouze oběžná dráha Země, problém by neexistoval. Pokud však jde o pobyt na stanici ISS, ten se může odehrát pouze se souhlasem NASA a ta povolila pouze dvě návštěvnické posádky ročně. Na tomto místě můžeme navíc jednoznačně říci, že v současnosti má Axiom souhlas pouze k uskutečnění mise Ax-2, ke které by mělo dojít příští rok v květnu. Budoucí mise ale můžou být přiklepnuty nějaké jiné firmě, která získá právo nabídnout svým zákazníkům pobyt na ISS. V současnosti totiž probíhá výběrové řízení, které vybere dvě další soukromé mise. První pak má navštívit stanici koncem roku 2023 nebo v první polovině droku 2024 a ta následující v druhé polovině roku 2024. Případní zájemci o provedení soukromých misí na ISS mohou své návrhy zasílat NASA do 27. října letošního roku.

Pokud jde o misi Ax-2 samotnou, již dlouho jsou známá jména velitele a pilota. Jde o bývalou astronautku NASA Peggy Whitson a na vedlejším sedadle ji jako pilot bude doprovázet podnikatel a sportovní pilot John Shoffner. Ti už mimochodem mají své odslouženo jako záložní posádka mise Axiom-1. Letos v září se navíc objevila informace, že je na jejich cestě na ISS budou doprovázet dva občané Saúdské Arábie, přičemž jedním z nich bude žena. Už od ledna známe také jednoho člena záložní posádky. Je jím 48letý plukovník italského letectva Walter Villadei. Zatím není známo, že by již byl samotný Walter přiřazen do posádky některé z budoucích misí Axiom, ale je to velmi pravděpodobné. Mimochodem, dohodu o jeho letu podepsaly za italskou stranu přímo italské letecké síly. Pokud se vám tato dohoda zdá poněkud nezvyklá, vězte, že spolupráce italské strany s firmou Axiom je rozsáhlejší, než by se na první pohled mohlo zdát. Firma Axiom totiž připravuje pro několik nových staničních modulů, které by měly do několika let rozšířit samotnou ISS. A primárním dodavatelem dvou z nich je francouzsko-italská společnost Thales Alenia Space. Tyto moduly budou po svém sestavení dopraveny do Houstonu, kde proběhne jejich dovybavení. Není tedy vyloučeno, že start příslušníka italského letectva během některé z misí Axiom je součástí nějaké barterové dohody.

Plukovník italského letectva a budoucí astronaut Walter Villadei (Zdroj: Axiom Space)

Jak čas plyne, objevují se postupně detaily i k dalším misím Axiom. V září letošního roku společnost Axiom podepsala s tureckou vládou dohodu o dopravení tureckého občana na oběžnou dráhu. Šlo o oficiální prohlášení firmy, které nicméně zmiňovalo pouze jednoho člověka a nespecifikovalo ani konkrétní misi či termín startu. O několik dní později zveřejnila agentura Reuters zprávu, která uváděla, že nepůjde o jednoho, ale rovnou dva turecké astronauty, kteří by se měli do vesmíru dostat v rámci mise Ax-3. Zatím tak není zcela jasno, zda opravdu během jedné mise poletí na palubě lodi Crew Dragon dva turečtí občané, nebo zda poletí jen jeden z nich a druhý bude sloužit jako náhradník. V tomto bodě nám nezbývá než čekat, budoucnost tyto detaily definitivně vyjasní. Jedno je však jisté, dotyčný či dotyční se stanou národními hrdiny, půjde totiž o první občany Turecka na oběžné dráze.

Start mise Ax-1 v dubnu 2022 (Foto: SpaceX)

Než se v našem dnešním přehledu rozloučíme, věnujeme i několik slov k prozatím poslední oznámené misi Axiom-4. Protože jde v současnosti o nejvzdálenější start, je o něm známo jen velmi málo. I tak se ale postupně objevují další drobné střípky. Původně to měl být první start Axiomu, při kterém by nebyl součástí posádky bývalý astronaut NASA. Tato drobná změna měla logicky pro společnost Axiom znamenat větší zisk. Mimochodem, když se novináři zeptali, zda mise Axiom-1 byla zisková, odmítla společnost odpovědět. Počátkem srpna každopádně vyšlo oznámení NASA, které změnilo podmínky, za kterých mohou na ISS létat lodě s turisty. NASA totiž bude do budoucna vždy vyžadovat, aby velitelem letu byl bývalý astronaut NASA. Je to pochopitelné, bývalý astronaut NASA na postu velitele soukromé mise bude moci díky svým zkušenostem lépe vypomoci posádce během tréninku a při pobytu na stanici může navíc fungovat jako určitý spojovací článek mezi dlouhodobou a návštěvnickou posádkou. Podobný názor projevila i firma Axiom prostřednictvím svého ředitele pro obchodní rozvoj. Dle něj se totiž ukázalo, že firemní zákazníci nechtějí do vesmíru létat bez zkušeného velitele.

Prozatím také zřejmě stále platí, že jedním z pasažérů této mise bude výherce televizní soutěže Space Hero. Ta by se měla začít vysílat příští rok. To ale není vše, organizátoři celou akci rozhodně neplánují jako jednorázovou událost. V plánu je i dalších 14 sezón soutěže s tím, že případní výherci by se jednoho dne mohli podívat nejen výše, než kde naši Zemi obíhá ISS, ale i směrem k Měsíci či případně k Marsu. Zde je však na místě zmínit, že jeden člen posádky mise Ax-2 měl být původně vybrán v rámci podobné televizní soutěže kanálu Discovery, ale z těchto plánů nakonec sešlo. Čeká stejný osud i pořad Space Hero?

Tom Cruise a režisér Doug Liman (Foto: Hollywood Reporter)

Mimochodem, nové podmínky NASA také zakazují provádění výstupů turistů ze stanice do volného prostoru (EVA). To by mohl být problém pro hollywoodského herce Toma Cruise, který chce ve spolupráci s NASA, SpaceX a Axiomem natočit část celovečerního filmu ve vesmíru. Už delší dobu se ví, že v plánu je návštěva ISS, avšak nově se objevila zpráva, podle které šéfka filmového studia Universal doufá, že se Tom Cruise stane prvním turistou, který absolvuje výstup do volného prostoru z ISS. Rusko totiž Hollywood předběhlo, když loni natočilo na ISS první celovečerní film v historii. Tom Cruise tedy možná chce Rusko trumfnout a získat pro svůj film nějaké jiné prvenství. Otázka je, jestli NASA bude ochotná hollywoodské superstar udělit výjimku. Zatím navíc není jasné, na které misi Axiom by měl letět Tom Cruise se svým režisérem Dougem Limanem.

Společnost Axiom zatím oficiálně oznámila pouze první čtyři mise, ale plánuje jich více. Aktuálně se například objevila informace, že Axiom dopraví na oběžnou dráhu také blíže neurčeného maďarského astronauta. Údajně k tomu má dojít až v roce 2025 nebo 2026, takže nejspíš jde o některou z budoucích misí společnosti, které budou následovat po Ax-4.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza1616

Tak, už známe komerční astronauty z půlky světa, v některých případech budou i první astronauty své země.

Teď už mě tedy zajímá pouze 1 věc, kdy se dočkáme českého astronauta v Dragonu/Starship…😆

Edit:
…k diskuzy, ohledně omezeni na turistiku a spojovací uzly IDA, myslím že toto všechno vyřeší ty soukromé moduly co vyvíjí Axiom, jak napojení více Dragonů, tak limity ze strany NASA (prostory pro ubytování i podporou života)

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Honza1616
PetrV

Ne vše se povedlo. Uzly měly být 3.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/SpaceX_CRS-7

PetrV

Měla být odpověď Kamilovi.

Petr Melechin

Pokud vím, tak i před nehodou CRS-7 byl plán takový, že nainstalovány budou jen dva porty a třetí by byl jen záložní.

PetrV

Škoda. 3 by se hodily.

Kamil

Ukazuje se, jak zásadní omezení jsou pouhé dva porty IDA. Chtělo by to třetí. Před tím, než Rusové zešíleli, jsem doufal, že by třetí IDA mohla být na modulu Pričal, teď nevím.
Pak by těch návštěvnických posádek mohlo být víc. Mohly by je také vysílat ESA nebo JAXA, proč jen soukromníci.

PetrV

Tak ať se to podaří. NASA omezuje přístup na ISS.
Přednost má výzkum.

PetrV

Vlhké sny panimámy.