Mise SSO-A: Již dvakrát použitý Falcon 9 vynese přes 60 různých satelitů

Logo mise SSO-A od společnosti Spaceflight

Uběhl více než rok a půl od historicky prvního znovupoužití stupně Falconu 9 a během této doby se opakované použití raket velmi rychle stalo běžnou součástí startů SpaceX. A i my jako diváci jsme to málem začali brát jako rutinu. Přitom při misi SES-10 se všem tajil dech při letu použitého stupně vzhůru a posléze i při jeho návratu na mořskou plošinu. A dnes? Většina lidí ani nehne brvou, když zjistí, že na nějaké misi letí již použitý stupeň. Toto se ale při nejbližším startu z Vandenbergovy základny v Kalifornii opět změní. Tentýž stupeň totiž bude na příští misi SSO-A startovat už potřetí. Pro SpaceX to tedy bude nový milník na poli znovupoužitelnosti, neboť dosud žádná jejich raketa neletěla víc než dvakrát. Ale začneme pomalu a popořádku.

V květnu roku 2018 se na rampě LC-39A objevil úplně první Falcon 9 v nové verzi Block 5, aby vynesl nad oblaka první bangladéšský satelit Bangabandhu-1. První stupeň měl tehdy sériové číslo B1046.1. Mise dopadla úspěšně, i když se nám všem malinko protáhly tváře, když se o pár týdnů později zjistilo, že tato raketa ještě neobsahovala finální typ tlakových nádrží na helium. Stupeň v pořádku přistál na mořské plošině OCISLY a znovu připraven ke startu byl v létě, kdy absolvoval misi Merah Putih. I tuto misi zdárně přečkal, i když po návratu do přístavu a při vykládce to neměl vůbec jednoduché, jak ukazuje nádherná fotka Johna Krause.

Od té doby čas pokročil a my se blížíme mílovými kroky k dalšímu posunu hranice znovupoužitelnosti prvních stupňů. Po dvou startech z východního pobřeží (jednou z rampy LC-39A a podruhé z SLC-40) byl stupeň B1046 přesunut na západní pobřeží, kde bude použit znovu při misi SSO-A. Mimochodem, bude se zároveň jednat o první stupeň, který odstartuje ze všech tří ramp, které má SpaceX v současné době k dispozici. Zároveň to bude první stupeň, který potřetí přistane na ASDS.

Mise SSO-A, která je také označována „SmallSat Express”, bude velmi zajímavá a není to jen tím, že bude představovat další milník na cestě k rapidní znovupoužitelnosti raket. Tak nějak jsme si totiž zvykli, že Falcon 9 vynáší náklad pro jednoho, maximálně dva zákazníky. Zde je kupříkladu možno zmínit dva duální starty pro firmy Eutelsat/ABS či Iridium 6/GRACE-FO. Tentokrát však bude zákazníků mnohem víc. Start si totiž u SpaceX objednala firma Spaceflight Indrustries (SI), ale ta sama o sobě neplánuje vynášet na orbitální dráhu žádný vlastní náklad.

Tým Spaceflight před hangárem u rampy SLC-4E (Foto: Spaceflight Industries)

Tato firma si totiž vydělává na živobytí tím, že pomáhá malým zákazníkům zprostředkovat vynesení jejich nákladu na oběžnou dráhu. Pokud máte několikatunovou družici, jejiž výroba vás stojí 150–200 milionů dolarů, vynesení na raketě vás stojí jen dalších cca 60–100 milionů navíc. Pokud vás výroba 5kg satelitu stojí 1 milion dolarů, 60 milionů za start na Falconu 9 je pro vás poněkud příliš. Řešením je podělit se o náklady na start s někým dalším. A pokud se najde dostatek zákazníků, cena za start už o tolik nepřekročí cenu satelitu. Od svého založení firma SI tímto způsobem zprostředkovala start více než 140 malých satelitů na celé řadě raketových nosičů jako sekundární náklad (Falcon 9, indická PSLV, Antares, Sojuz aj.). Mimo jiné s ní v listopadu 2016 podepsala kontrakt i společnost PTScientists o vynesení svého roveru k Měsíci. V případě mise SSO-A ale došlo poprvé k tomu, že si firma SI zaplatila celou takto silnou raketu, jakou je Falcon 9.

Kontrakt pro tento start byl podepsán v září 2015 pod názvem 2017 Sun Synch Express. Množství nákladu, jehož vynesení mělo zajistit SpaceX, se postupem času měnilo a nakonec se ustálilo na 64 satelitech. Oříškem při této misi bude to, jak umístit náklad na raketu. Maximem, které doposud dokázala firma SpaceX do vesmíru vynést, bylo 11 satelitů Orbcomm při misi Orbcomm-2.

Umístění jedenácti satelitů Orbcomm na adaptéru před misí Orbcomm-2 (Foto: Orbcomm/SpaceX).

Zde se ale bavíme o téměř šestinásobném množství satelitů. 64 satelitů bude tedy nutno umístit na vrchol rakety jinak. Náklad bude umístěn na speciálních prstencích, které se po dosažení finální oběžné dráhy oddělí od horního stupně rakety Falcon 9 a samy provedou vypuštění nákladu. Nebudou vybavené žádným pohonným mechanismem, bude se jednat o takzvané free-flyery. A protože se říká, že jeden obrázek vydá za tisíc slov, podívejte se sami, jak bude posléze ono vypuštění satelitů realizováno. Dlužno dodat, že podle press kitu firmy SI bude vypuštění všech satelitů trvat 5–6 hodin. O vypuštění zbývajících družic, které po odpojení free-flyerů zůstanou připojeny k hornímu stupni rakety Falcon, se postárá tento stupeň sám.

Umělecká představa mise SSO-A, separace free flyerů z horního stupně Falconu 9 (Zdroj: Spaceflight)

Firma Spaceflight Industries k tomu připravila i dvě hodně povedená videa. Jedno z nich je časosběrné video přípravy free-flyerů. A druhé obsahuje animaci umisťování družic na tyto vypouštěcí free-flyery a jejich uvolnění po dosažení orbitální dráhy.

K nákladu zbývá ještě dodat, že se bude jednat o největší množství družic vynesených americkou raketou v historii. Zní to nádherně, ale ještě v červnu to vypadalo, že mise SSO-A překoná absolutní rekord v množství vynesených nákladů jednou raketou. Po snížení počtu družic na 64 však rekord nadále udrží raketa PSLV, která v únoru 2017 vynesla celkem 104 satelitů. Část satelitů, které budou vyneseny během mise SSO-A, byla již představena ve zdejším profilu mise a jejich kompletní soupis je možno najít na Redditu. Protože ale před několika dny došlo k redukci množství nákladů ze 71 na 64 satelitů a firma SI nevydala oficiální seznam, není stále úplně jisté, které satelity poletí a které nikoliv.

Celková hmotnost nákladu této mise je kolem 4000 kg a vzhledem k tomu, že se startuje na nízkou oběžnou dráhu, jako fanoušci jsme si brousili zuby na druhé přistání Falconu 9 na nové přistávací plošině LZ-4 na kalifornské pevnině. Chyba lávky, na Vandenbergově základně se tou dobou bude připravovat ke startu raketa Delta IV Heavy určená k vynesení satelitu NROL-71, která má startovat koncem listopadu. A protože vracející  se první stupeň by přelétával přes rampu SLC-6, Národní průzkumný úřad jako majitel družice údajně odmítá toto riziko akceptovat. Přistání se tedy uskuteční na mořské plošině JRTI, která se bude nacházet jen pár desítek kilometrů od pobřeží.

Přípravy na start mise SSO-A jinak pokračují podle plánu. V pátek 16. listopadu došlo v našich ranních hodinách ke statickému zážehu, po jehož úspěšném provedení jako vždy vydala firma SpaceX oznámení o datu startu. Ten je tedy oficiálně plánován na 19. listopadu 3. prosince. Sledujte profil mise zde na ElonX pro vždy aktuální informace o přípravách startu či odkladech.

Na samotný závěr článku bych vás rád seznámil s velmi hezkou infografikou, kterou v české verzi připravil pro náš server kolega redaktor Pavel Vantuch. Do profilu mise byla přidána již 14. listopadu, ale pokud jste tam náhodou nezavítali, zde si ji můžete prohlédnout též. Tato infografika nám ve zhuštěné podobě představuje náklad mise SSO-A, přičemž v ní Pavel opravil řadu zřejmých nesmyslů, které obsahovala a i nadále obsahuje oficiální infografika v press kitu mise. Pavel navíc vytvořil grafické znázornění celého letového profilu mise.

A nám nezbývá než popřát stupni B1046.3 hodně štěstí při jeho cestě vzhůru. Při cestě, kterou má do dějin znovupoužitelnosti napsat další kapitolu. Tyto dějiny se píšou v záři plamenů a my budeme doufat, že tyto plameny budou vždy z Falconu 9 šlehat jen z jeho trysek.

Jiří Hadač
Latest posts by Jiří Hadač (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře