Mise Bangabandhu-1

<< Informace Články Aktuálně Fotky Videa >>

Základní informace

 • Datum startu: 11. 5. 2018 22:14 SELČ
 • Startovní okno: 127 minut (22:14–00:21)
 • Stav: Mise byla úspěšná
 • Statický zážeh: Proběhl 5. 5. 2018 v 01:25 SELČ (Více informací v článku)
 • Primární náklad: Telekomunikační družice Bangabandhu-1, která bude zajišťovat služby pro Bangladéš a okolní regiony
 • Hmotnost nákladu: 3750 kg
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (nový první stupeň B1046)
 • Cíl: Přechodová dráha ke geostacionární dráze (GTO)
 • Výsledná orbita: 308 km x 35 549 km x 19,3°
 • Startovní rampa: LC-39A (Kennedyho vesmírné středisko, Merritt Island, Florida)
 • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na mořské plošině OCISLY
 • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

 • 1. bangladéšská družice
 • 1. start Blocku 5, finální varianty raket Falcon 9 a Falcon Heavy. Obsahuje spoustu vylepšení umožňující snazší výrobu, rychlou znovupoužitelnost prvního stupně a také certifikaci pro lety s posádkou. Každý první stupeň by měl být schopen 10–100 startů. (Více informací o Blocku 5)
 • Při této misi nejspíš bude opět nasazen speciální robot OctaGrabber pro zajištění prvního stupně po přistání na plošině OCISLY.
 • První i druhý stupeň jsou ve variantě Block 5.
 • Při misi dojde k přistání aerodynamického krytu do vody, neboť z přístavu vyrazila loď GO Pursuit. Tato loď však není vybavena sítí, takže jen kryt vyloví z vody.
 • Plošina OCISLY se během přistání nacházela více než 600 km od pobřeží Floridy.
 • Satelit vyrobila společnost Thales Alenia Space.
 • Hans Koenigsmann ze SpaceX během předstartovní konference před misí TESS prozradil, že testování prvního stupně v McGregoru proběhlo rychleji než v případě prvních exemplářů předchozích Blocků.
 • Vývoj data startu: 16. prosince 2017 → únor 2018 → březen 2018 → 5. dubna 2018 → 24. dubna 2018 → 4. května 2018 → 7. května 2018 → 10. května 2018 → 11. května 2018

Související články

Aktuální informace

Fotky

Videa

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Oficiální přenos SpaceX:

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz (odklad):

Oficiální přenos SpaceX (odklad):

Statický zážeh:

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

34
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Zdeněk
Host
Zdeněk

Sakra čekat na další start skoro měsíc- to je ale dlouhá doba 😑

Jirka Hadač
Host
Jirka Hadač

To máš tedy pravdu, ale když to teď malinko přeženu a započítám Iridium 5 do dubna, tak pak to bude 6 startů za měsíc a to bude už panečku nátřesk.

EugeneSpace
Host
EugeneSpace

Už mi to čekání na Block 5 přijde nějaký dlouhý, jak se statický zážeh a start neustále odkládá
Tak se musíme kousnout a doufat 🙂

Ondra
Host
Ondra

Tak vzhledem k tomu, ze block 5 by mel byt jednou schopen opakovaneho pouziti do 24 hodin, tak by mohl byt staticky zazev v nedeli a start v pondeli. Je pravdepodobne, ze s blokem 5 zase zacnou delat staticke zazehy i s nakladem. Resp. mozna se prestanou staticke zazehy delat. Kdyz raketa letela den predtim 😀

Vsadim se, ze pri takove kadenci by nektere casti motoru ani nestihly schladnout.

Ivo
Host
Ivo

Tak ono problém statického zážehu a startu není opakované použití. Problém je v tom, že raketa musí zpátky do hangáru, kde se musí namontovat náklad, vše otestovat a znova vyvézt na rampu. Je to tak trochu docela pakárna a myslím si to samé co vy, budou to chtít zrušit, protože to stojí docela dost peněz a čas.

Nemyslím si ale, že by se přestaly statické zážehy dělat, protože to zase naopak může ušetřit problémy při startu samotném. Naopak statické zážehy letěných stupňů trvají déle než těch nových.

No a to poslední, tak to jistě nehrozí, tedy určitě ne u F9. těch 24h je teoretická budoucnost a i v případě, že by to šlo, tak stále to bude jen a pouze teorie, protože v praxi by to snad ani nemělo smysl. Myslím si, že pokud se dostanou na týden, tak to bude zcela v pohodě. Podle mého názoru je totiž těch 24h hlavně myšleno jako čas na to, aby se stupeň zkontroloval a připravil na další start. Jenže v praxi ho musíte nejdříve naložit, odvézt do hangáru a pak po kontrolách musíte doplnit provozní kapaliny a plyny, připojit náklad a nakonec vše otestovat. Takže i ten týden mě přijde hodně optimistický. Tady nejde o to ten stupeň do 24h poslat znova nahoru, tady jde o to minimalizovat množství prací na stupni pro jeho další použití.

Ivo
Host
Ivo

Jak tak koukám na ty fotky, tak ten druhý stupeň je skutečně hodně maličký. Ono se to nezdá, ale teď je to krásně vidět.

Jiří Hadač
Přispěvatel

Mě se zase tak maličký nezdá, no, je to asi věc názoru. Jinak Dušan Majer v přenosech udává, že první stupeň v prázdném stavu váží cca 22,5t, druhý 4 tuny. A rozměrově (9,3m) je to něco mezi čtvrtinou a pětinou výšky prvního stupně (40,5m).
Ale vždycky si vybavím fotku rozzářeného Dušana stojícího před prvním stupněm v Hawthorne a jeho slova, že se to nezdá ale je to obrovský :-D.

Ivo
Host
Ivo

Počkejte na fotku se Saturnem V, to je teprve raketka. 😉

Ivo
Host
Ivo

Jen ještě dodám nebo spíš upřesním, jde o nádrž prvního stupně, protože tryska motoru je v té černé části a já beru jen tu bílou tedy bez motoru. Tímto se omlouvám za nepřesnost.

Jiří Hadač
Přispěvatel

Ivo, pochopili sme se dobře, není zač se omlouvat, opravdu jsem nepočítal interstage (výška 6,3m), jen ten bíly váleček. Ale pravda je, že jsem to neviděl naživo jet kolem sebe. Pak bych asi mluvil jinak, zatajil bych dech, zapomněl na čísla a jen čuměl jak vejr.:-). Vždy když jedu autem kolem velkých komínů, tak si představuju, že podobně vypadá Falcon 9, opravdu.

Ivo
Host
Ivo

To je ale dobrý nápad, to mě ještě nenapadlo. Chtělo by to zjistit výšky komínů a najít srovnatelné, aby si to každý mohl vyzkoušet jaká je to výška. Já sám pro sebe to spíš srovnávám s výškovými budovami.

Damel
Host
Damel
Zdeněk
Host
Zdeněk

Tomu se říká nadšenec 😃

Marián Ch.
Host
Marián Ch.

jak dlouho trval stat. zážeh? byl delší než u předchozích verzí?

Štěpán Pikna
Host
Štěpán Pikna

Překvapilo mě zkrácení času tankování RP-1. Myslel jsem, že problém byl jen u LOX, a že petrolej už tancovat rychleji nelze.

Ivo
Host
Ivo

Taky mě to překvapilo, čekal bych to spíš u LOX. U RP-1 bych řekl, že to je jen otázka rychlosti čerpání a nemá to nic společného s jinými částmi, ale asi to bude jinak. Ví k tomu někdo něco více?

Jiří Hadač
Přispěvatel

Zkoušel jsem ráno pátrat na netu, už po dotazu Štěpána, ale nic sem nenašel, možná jsem se nedostatečně díval, tedy kromě toho, že jsem si otevřel přess kit mise Banghabanghu 1 a další náhodně tři jiné (TESS, CRS-12 a Iridium 5). U těch třech starších tankovaní RP-1 cca 1h10m před startem, u blocku 5 je to těch 35 minut před startem jak u LOX tak u RP-1.

Jiří Hadač
Přispěvatel

Moc se mi líbil názor Dušana Majera z jeho březnové přednášky v Plzni. Budu parafrázovat, abych se nespletl. “Ten název mise je trošku nic moc, vyslovit se to nedá a to to ještě budu muset v přímém přenosu říct mnohokrát” 😀

Damel
Host
Damel

Tady je instruktážní video, jak se to správně vyslovuje: https://www.youtube.com/watch?v=Uwzg7SYZKF0
Dušane trénuj, my ti věříme, stojíme za tebou, ty to zvládneš!!! 😀

Hrímfaxi
Host
Hrímfaxi

Na první let vyberou družici s takovým názvem… Ale díky těm odkladům jsem se to už naučil 🙂

Tom
Host
Tom

Nevím jestli jsem špatně hledal nebo to nikde není, ale jak je to s druhým stupněm? Je také ve variantě Block 5 nebo se jedná stále o starší typ?

tatarata
Host
tatarata

Dá se někde dohledat, jak daleko od pobřeží se nacházela přistávací oblast?