Mr. Steven byl značně poškozen před svým prvním floridským pokusem o zachycení krytu

Přibližně dva měsíce po původně avizovaném termínu se loď Mr. Steven přesunula ze západního pobřeží Spojených států na východní pobřeží do přístavu Port Canaveral, kam po více než ročním pobytu v Kalifornii doplula 11. února po 14 dnech plavby. Zde loď bude provádět další pokusy o zachycení aerodynamických krytů během startů raket Falcon 9 a Falcon Heavy.

Loď Mr. Steven po příjezdu do přístavu Port Canaveral (Foto: Ken Kremer)

Ramena bylo nutné před cestou na opačné pobřeží Spojených států demontovat kvůli průjezdu lodi Panamským průplavem, aby nebyla překážkou pro snadnou plavbu. Loď dorazila na Floridu 11. února a další dva dny trvala opětovná instalace ramen a záchytné sítě.

V průběhu následujících dní loď podnikla dvě zkušební plavby, během nichž bylo možno vidět v akci i druhou menší síť, jejíž účel byl pro nás do té doby neznámý. Fotky ukázaly, že tato síť slouží k vylovení krytů z vody a lze s ní pomocí lan manipulovat na obě strany lodi.

První příležitost k zachycení krytu na východním pobřeží měla loď dostat 22. února během mise Nusantara Satu. Loď jako obvykle vyplula dva dny před startem směrem k vymezené oblasti vzdálené stovky kilometrů od pobřeží. Avšak téměř na konci své cesty do oblasti přistání krytu loď změnila směr plavby a neočekávaně vyrazila zpět do přístavu. Začalo se tedy diskutovat o možné příčině takového kroku. Jako nejpravděpodobnější se jevilo odvolání pokusu o zachycení krytu z důvodu nepříznivého počasí, neboť vlny v oblasti přesahovaly výšku 3,5 metru.

Změna směru plavby lodi Mr. Steven (Zdroj: SpaceXFleet Updates)

K pochopení situace však jednoznačně napomohl pohled na loď po jejím příjezdu zpět do přístavu, kam se vrátila bez sítě a pouze se dvěma ze čtyř původně instalovaných ramen. Nakonec i ta zbylá ramena technici demontovali, a tak je nyní loď kompletně „holá“. Zatím nevíme, co přesně se na moři stalo a jaký je rozsah škod, ale kromě ulomených ramen nejspíš došlo také k poškození jedné z radarových antén a nástupní lávky.

Co bude s lodí dál, zůstává otevřenou otázkou. Nelze zatím jednoznačně říct, kdy bude loď opět připravena chytat kryty a jestli stihne nasazení při záchraně krytů u mise Arabsat 6A. Ta proběhne nejdříve v druhé polovině března a bude představovat premiéru nové varianty Falconu Heavy Block 5. Dále můžeme spekulovat, zda se loď v rámci oprav třeba nedočká nějaké další inovace či zcela jiné konstrukce. Ostatně, Mr. Steven prošel od své premiéry v únoru 2018 mnoha změnami, ale kryt se stále nepodařilo chytit (i když to párkrát bylo opravdu o fous), takže nejspíš tu je prostor pro nějaká další vylepšení.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

41 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře