Mr. Steven byl značně poškozen před svým prvním floridským pokusem o zachycení krytu

Přibližně dva měsíce po původně avizovaném termínu se loď Mr. Steven přesunula ze západního pobřeží Spojených států na východní pobřeží do přístavu Port Canaveral, kam po více než ročním pobytu v Kalifornii doplula 11. února po 14 dnech plavby. Zde loď bude provádět další pokusy o zachycení aerodynamických krytů během startů raket Falcon 9 a Falcon Heavy.

Loď Mr. Steven po příjezdu do přístavu Port Canaveral (Foto: Ken Kremer)

Ramena bylo nutné před cestou na opačné pobřeží Spojených států demontovat kvůli průjezdu lodi Panamským průplavem, aby nebyla překážkou pro snadnou plavbu. Loď dorazila na Floridu 11. února a další dva dny trvala opětovná instalace ramen a záchytné sítě.

V průběhu následujících dní loď podnikla dvě zkušební plavby, během nichž bylo možno vidět v akci i druhou menší síť, jejíž účel byl pro nás do té doby neznámý. Fotky ukázaly, že tato síť slouží k vylovení krytů z vody a lze s ní pomocí lan manipulovat na obě strany lodi.

První příležitost k zachycení krytu na východním pobřeží měla loď dostat 22. února během mise Nusantara Satu. Loď jako obvykle vyplula dva dny před startem směrem k vymezené oblasti vzdálené stovky kilometrů od pobřeží. Avšak téměř na konci své cesty do oblasti přistání krytu loď změnila směr plavby a neočekávaně vyrazila zpět do přístavu. Začalo se tedy diskutovat o možné příčině takového kroku. Jako nejpravděpodobnější se jevilo odvolání pokusu o zachycení krytu z důvodu nepříznivého počasí, neboť vlny v oblasti přesahovaly výšku 3,5 metru.

Změna směru plavby lodi Mr. Steven (Zdroj: SpaceXFleet Updates)

K pochopení situace však jednoznačně napomohl pohled na loď po jejím příjezdu zpět do přístavu, kam se vrátila bez sítě a pouze se dvěmi ze čtyř původně instalovaných ramen. Nakonec i ta zbylá ramena technici demontovali, a tak je nyní loď kompletně „holá“. Zatím nevíme, co přesně se na moři stalo a jaký je rozsah škod, ale kromě ulomených ramen nejspíš došlo také k poškození jedné z radarových antén a nástupní lávky.

Co bude s lodí dál, zůstává otevřenou otázkou. Nelze zatím jednoznačně říct, kdy bude loď opět připravena chytat kryty a jestli stihne nasazení při záchraně krytů u mise Arabsat 6A. Ta proběhne nejdříve v druhé polovině března a bude představovat premiéru nové varianty Falconu Heavy Block 5. Dále můžeme spekulovat, zda se loď v rámci oprav třeba nedočká nějaké další inovace či zcela jiné konstrukce. Ostatně, Mr. Steven prošel od své premiéry v únoru 2018 mnoha změnami, ale kryt se stále nepodařilo chytit (i když to párkrát bylo opravdu o fous), takže nejspíš tu je prostor pro nějaká další vylepšení.

Pavel Vantuch

Redaktor a autor grafiky ElonX, který se primárně věnuje námořní flotile SpaceX.
Práce a zájmy: grafika, hudba, UX design.
Oblíbené osobnosti: Elon Musk, Steve Jobs, Trent Reznor.
Oblíbený film: Stopařův průvodce po galaxii.
Oblíbená kniha: Inside Steve's Brain.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

41
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Jiří Hadač
Host
Jiří Hadač

Jasne, strucne, tak akorat dlouhe, reklo to vse. Diky Pavle, dobre se to cetlo. Skoda, ze u DM-1 by nebylo co chytat, ani cepicku uz odhazovat nebudou 🙂

Kosmoman
Host
Kosmoman

Dušan Majer z kosmonautixu odpálil laserem dvě ramena lodi, protože vždycky netrefí Steven kryty

Karel Zvoník
Host
Karel Zvoník

Nechápu smysl toho komentáře a vtipné to také není.

Jose
Host
Jose

Je otázka zda není čas uvažovat o jiné technologii záchrany krytů.

Karel Zvoník
Host
Karel Zvoník

Uvidíme. Věřím, že dojde ke změnám. Možná kryt upraví kvůli odolnosti proti vodě a budou je spíše lovit sítí na palubu.

peter
Host
peter

a bude to treba? ved za rok-dva tu mame uplne znovupouzitelnu SS a cely falcon sa stane zbytocnym

Petr Melechin
Admin

I pokud SHS začne létat tak brzy, jak Musk doufá, tak pořád budou ještě pár let po tom souběžně létat i Falcony. Ať už kvůli vyřízení existujících objednávek nebo kvůli tomu, že bude nějakou dobu trvat, než SpaceX prokáže nějakou základní spolehlivost SHS, vyrobí pár exemplářů, zákazníci připraví svoje náklady apod.

B.Boruvka
Host
B.Boruvka

Mozna zacnou premyslet o tom jak je postsavit tak abi je neposkodila morska voda a nachaji je jednoduse pristat na vode a snadno je vylovi

Hrímfaxi
Host
Hrímfaxi

Vypadá to na pokračování Čelistí 😀

Ctirad
Host
Ctirad

Ví se už přesně, co bylo příčinou poškození? (silný vítr, velké vlny?)