Novinky o Starship #13: První test Super Heavy B4, stavba Wide Bay, vyřazení B5 a nová floridská rampa

SpaceX v Boca Chica (Starbase) v jižním Texasu vyvíjí, vyrábí a testuje kosmickou loď Starship a raketu Super Heavy. Místní obyvatelé podrobně dokumentují aktivity firmy, ale děje se toho tolik, že je obtížné všechno sledovat. Portál NASA Spaceflight naštěstí vydává pěkná videa, která krátce shrnují nejdůležitější dění ve Starbase a člověk se díky nim může snadno udržovat v obraze. Rozhodli jsme se tedy tato videa překládat do češtiny.

Portál NASA Spaceflight vydal shrnutí aktivit ve Starbase z poloviny prosince, mezi které patřilo zahájení kryogenního testování Super Heavy B4, přípravy orbitální rampy a tankovací farmy, pokus o statický zážeh Starship S20, potenciální vyřazení prototypu B5, pokračující výstavba haly Wide Bay nebo oznámení floridské rampy pro Starship. Je toho ale ještě více!

Tato epizoda původně vyšla 20. prosince a od té doby se už událo pár dalších věcí:

  • Super Heavy B4 absolvovala už tři kryogenní zkoušky nádrží.
  • Testování nádrže B2.1 ještě neskončilo. Aktuálně probíhají přípravy na strukturální zkoušky pomocí nového zařízení, které bude simulovat nápory na raketu během letu.
  • Orbitální vypouštěcí stůl už také prošel několika testy zapalovacího systému Raptorů.

Pokud se chcete podílet na překladech videí pro ElonX, kontaktujte nás na adrese kontakt@elonx.cz!

Aktuální informace o vývoji a výrobě Starship a Super Heavy můžete sledovat u nás na webu. K dispozici máte také podrobný přehled všech prototypů.


Předchozí epizody Novinek o Starship zde a další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře