Pět z šedesáti vypuštěných satelitů Starlinku shoří v atmosféře, síť bude určena jen pro pár procent populace

60 satelitů před misí Starlink-1 (Foto: SpaceX)

Před více než měsícem SpaceX vyneslo první šedesátku satelitů pro svou ambiciózní internetovou konstelaci Starlink. Jak se satelitům od té doby daří? Už krátce po startu bylo z orbitálních údajů jasné, že některé satelity nejspíš nefungují, jak mají, což potvrdilo i SpaceX. Nyní uběhly další tři týdny a ohledně stavu jednotlivých satelitů máme nové informace. Elon Musk se zároveň nedávno vyjádřil k tomu, pro koho je vlastně Starlink určen a zda by jej mohly v budoucnu využívat vozy Tesla.

Analýza orbit na začátku června ukázala, že minimálně tři z šedesáti satelitů Starlinku nezvyšují svou orbitu z prvotních 430 km na cílových 550 km, kde mají být provozovány. Od té doby se situace opět vyvinula a SpaceX aktuálně vydalo tiskové prohlášení ohledně zdraví satelitů:

  • 45 družic už dosáhlo finální orbity
  • Dalších 5 družic finální orbity dosáhne již brzy
  • U dalších 5 družic momentálně probíhají kontroly, než dojde k dokončení zvyšování orbity
  • U dalších 2 družic se provádí záměrná deorbitace jako demonstrace schopnosti stáhnout vysloužilé družice z oběžné dráhy
  • Zbylé 3 družice přestaly komunikovat a nelze je ovládat, takže u nich dojde k postupné pasivní deorbitaci

SpaceX je prý spokojena s tím, jak se satelitům daří, ale nehodlá polevovat a pracuje na úpravách do budoucna. SpaceX se zároveň pochlubilo tím, že Starlink se stal první negeostacionární satelitní konstelací, která komunikuje v pásmu Ku s pozemními stanicemi na území Spojených států. SpaceX v USA nyní zahájí zkušební provoz celého systému, přičemž bude testovat rychlost, odezvu a propustnost vysokorychlostního připojení například pomocí „streamování videa ve vysokém rozlišení nebo hraním náročných her“.

Antény pro Starlink u města North Bend (Foto: /u/daedalus_j)

Pokud se však těšíte na to, až bude Starlink k dispozici i ve Střední Evropě, abyste mohli začít využívat rychlé připojení, které má nabízet, tak možná budete zklamaní, protože služba rozhodně nebude určena pro každého. Na to poukázal sám Elon Musk, když se ho na nedávném setkání s akcionáři Tesly někdo zeptal na potenciální využití Starlinku pro vozy této automobilky. Ty jsou totiž neustále připojeny k internetu pomocí mobilních dat nebo Wi-Fi.

Musk uvedl, že Starlink není pro Tesly moc vhodný, protože anténa je pro osobní vozy zatím moc velká (i když prý jde o nejpokročilejší fázovou anténu na světě). Hlavně ale dodal, že Starlink je určen primárně pro venkovské a řídce obydlené oblasti, kde momentálně nemají připojení k internetu nebo jen velmi špatné. Starlink podle Muska není vhodný do hustě obydlených měst, přičemž síť podle ně bude cílena jen na přibližně 3–5 % světové populace (tedy „jen“ 200–400 milionů lidí).
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře