Posádka lodi Mr. Steven se pokoušela zachytit kryt s pomocí infrakamer

Mr. Steven na zkušební plavbě po instalaci nové sítě (Foto: Charles Bennett)

Během středeční mise Iridium-7 došlo k dalšímu pokusu o zachycení aerodynamického krytu pomocí lodi Mr. Steven. Plavidlo bylo nově vybaveno 4x větší sítí, ale na druhou stranu se jednalo o první pokus o zachycení krytu za tmy a navíc situaci zkomplikoval silný vítr. Pokus tak byl nakonec neúspěšný, ale podrobností o jeho průběhu bylo jen minimum.

Na Redditu se však následně objevil popis procesu záchrany krytu z pohledu člena posádky lodi Mr. Steven. Autor pak sice příspěvek smazal, neboť si asi uvědomil, že možná prozradil více, než měl dovoleno, ale my jsme si samozřejmě text včas uložili a nyní vám nabízíme jeho překlad. Jedná se o pěkné nastínění rozhodnutí, která musela posádka učinit při tomto pokusu o záchyt. Také jsme se dozvěděli několik novinek ohledně způsobu, kterým SpaceX k problematice záchrany krytů přistupuje.

(Překlad zajistil Pavel Vantuch, redakčně upraveno)

Můžete popsat, jak jste při záchraně aerodynamických krytů postupovali?

Používali jsme infračervenou kameru, abychom ve tmě viděli kryty přistávající na padácích, a k tomu ještě radar a GPS. Ale ano, vítr byl šílený. Možná to vyjde příště!

Pokoušeli jste se zachytit obě poloviny krytu?

Ano, nejdříve jsme chtěli chytit aktivní polovinu krytu, ale telemetrie ukazovala, že klesá trochu moc rychle. Takže jsme ji nechali být ve prospěch pasivní poloviny, ale nakonec jsme se na místo nestihli dostat včas.

Viděl jste snášející se kryty osobně?

Ano, rozhodně se jedná o jednu z nejúžasnějších věcí, které jsem zúčastnil! Viděli jsme kryty pouze na infračervené kameře. Zastavili jsme, když bylo jasné, že bychom kryt nechytili, navíc byla tma a mlha. Bylo zvláštní a trochu děsivé vidět kryty plující na hladině během východu slunce. První polovinu jsme dokázali vyzvednout na palubu navijáky, ale když jsme se dostali k druhé, byla téměř celá ponořená. Zkoušeli jsme kryt zvednout, ale byl příliš těžký, aby jsme ho vytáhli. A pak se začal rozpadat ve vlnách. Tak jsme druhou polovinu uvolnili, ta se rozlomila na dvě části a odplula pryč.

Myslíte, že loď Mr. Steven bude nasazena i na východním pobřeží?

Mr. Steven pravděpodobně odpluje na Floridu ještě někdy v průběhu letošního roku. Na západním pobřeží to budeme zkoušet znovu přibližně za tři měsíce.

Mr. Steven přivezl do přístavu jednu z polovin aerodynamického krytu z mise Iridium-7 (Foto: Charles Bennett)

Pár poznámek a poznatků:

  • Zajímavé je, že posádka sleduje oba přistávající kryty a podle telemetrie se rozhoduje, který z nich se pokusí zachytit. Stále však nevíme, zda je technicky možné chytit obě poloviny jednou lodí, nebo jestli se něco takového alespoň plánuje.
  • Aktivní polovinou krytu je myšlena ta polovina, která je vybavena prvky pro otevření a oddělení krytů od rakety. Aktivní polovina vlastně “odstrčí” druhou pasivní polovinu. Rozdíl mězi polovinami je dobře vidět na starších oficiálních fotkách z přistání krytů.
  • Závěrečná poznámka o tom, že další pokus o zachycení krytu na západním pobřeží bude za tři měsíce, se mi moc nepozdává. Příští misí startující z Vandenbergu bude SAOCOM 1A, která je plánována na září. Na říjen je pak plánována mise Iridium-8, tak možná člen posádky mluvil o ní?
  • Zajímavá je však informace o tom, že Mr. Steven se letos nejspíš přesune na Floridu. Tipuji, že důvodem by mohlo být to, že z Floridy se startuje častěji než z Kalifornie a zároveň by tou dobou už mohl Mr. Steven být ve stavu, kdy s ním už SpaceX nebude potřebovat provádět změny, a tak nebude nutné, aby se nacházel poblíž centrály v Hawthorne. Také se nabízí možnost, že pokud se Mr. Steven v následujících měsících osvědčí, SpaceX pořídí další loď (či lodě), takže dojde k určitým škatulatům.Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře