Robot na stabilizaci zachráněných Falconů je snad konečně připraven na další misi

Robot “OctaGrabber”, který SpaceX vyvinulo pro potřeby zajištění prvního stupně Falconu po přistání na mořské plošině (ASDS), byl spatřen na palubě OCISLY. Robot byl zatím použit jen jednou a následně byl dlouho mimo provoz, neboť byl poničen při požáru. Nyní má nové pásy a je možné, že se bude moci brzy opět vydat do akce.

O speciálním robotovi, kterému se přezdívá “OctaGrabber” nebo také “Roomba”, jsme se poprvé dozvěděli v březnu 2017, tedy přesně před rokem, když byl vyfocen na palubě OCISLY:

Robot na zajišťování stupňů po přistání na palubě OCISLY v červnu 2017 (Foto: Brady Kenniston)

Elon Musk poté během tiskové konference po misi SES-10 vysvětlil, že robot má sloužit ke stabilizaci rakety na ASDS a bránit jejímu pohybu po palubě na neklidném moři. Celý proces je navíc rychlejší a bezpečnější než doposud používaný systém podepření stupně pomocí zvedáků a jeho uchycení k palubě pomocí řetězů. Například u mise Thaicom-8 bylo moře tak rozbouřené, že raketa před zajištěním klouzala po celé palubě a nespadla do moře jen díky zvýšenému okraji plošiny:

OctaGrabber se nakonec dočkal premiéry v červnu 2017 při misi BulgariaSat-1. Dálkově ovládaný robot podpíral zachráněný stupeň z této mise při návratu do přístavu:

Robot měl být poté znovu použit při misi SES-11 o 4 měsíce později, ale po přistání došlo na palubě k požáru a robot byl poničen. Od té doby ležel v přístavu Port Canaveral vedle zakotvené OCISLY, kde nejspíše probíhaly jeho opravy. Nyní však byl spatřen přímo na palubě OCISLY s novými pásy, což by mohlo značit, že robot bude brzy připraven na svou další misi.

Robot na palubě OCISLY 18. března 2018 (Foto: /u/ravensfreak0624)

Nejbližší starty, u kterých by mělo být provedeno přistání na OCISLY, jsou dubnové mise Bangabandhu-1 a možná SES-12. Doufejme tedy, že robota uvidíme opět v akci během některé z nich!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře